Canan Arıtman Aziz Kocaoğlu'nu Ziyaret Etti - Son Dakika

Canan Arıtman Aziz Kocaoğlu'nu Ziyaret Etti

15.08.2013 15:38
Canan Arıtman Aziz Kocaoğlu'nu Ziyaret Etti

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu ile CHP'den Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığı için başvuran Canan Arıtman buluştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu ile CHP'den Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığı için başvuran CHP eski milletvekili Canan Arıtman buluştu. Arıtman, makamında ziyaret ettiği Kocaoğlu için "Eğer ben belediye başkanı seçilirsem izin bile istemeden Kocaoğlu'nun heykelini dikeceğim" dedi. Kocaoğlu ise adaylık için süreci izleyeceğini söyledi.

"BAŞKAN OLUP HEYKELİNİ DİKECEĞİM"

CHP İl Başkanlığı'na İzmir Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığı için başvuran İzmir eski milletvekili Canan Arıtman İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu makamında ziyaret etti. Kocaoğlu'na olan sevgi ve minnetini ifade etmek için ziyarette bulunduğunu belirten Arıtman, bir buket çiçek hediye etti. İzmirli ve CHP'li olarak kendisine yaptığı hizmetlerden ötürü teşekkür etmek istediğini belirten Arıtman "Çok iyi bir başkanlık yaptı. Çok hizmet etti. Bu kentte heykeli dikilmesi gereken başkanlardan birisi de Aziz Başkanımızdır. Eğer ben belediye başkanı olursam izin bile istemeden heykelini dikeceğim. 10 yıllık süreç içinde gecesini gündüzüne katarak çalıştı. Ben uzun yıllar siyasetteyim, yerel yönetimlerde de çalıştım. Kocaoğlu, gördüğüm en çalışkan, en özverili belediye başkanı" dedi.

"BEN ADAY OLURSAM İKİ BAŞKAN OLACAK"

Aziz Kocaoğlu ile rakip olmadıklarını söyleyen Arıtman, aynı idealleler, aynı ilkelerle omuz omuza aynı hedefe doğru yürüyen, mücadele eden ülküdaş, omuzdaş insanlar olduklarını söyledi. Arıtman, "Partimiz kimi aday gösterirse diğerimiz onun yanında olacak. Aziz Başkanımız aday olursa ben kampanyasında sonuna kadar canla başla çalışacağım. Eminim ki eğer ben aday olursam, bilgisi, birikimi ile o da bana destek verecek. Yani ben aday olursam iki başkan olacak" dedi. Arıtman, CHP'nin İzmir'deki oyunu artırmak adayın ön seçimle belirlenmesi gerektiğini vurguladı.

Gazetecilerin Arıtman'a adaylık açıklaması sırasında söylediği "Kocaoğlu'ndan daha iyi belediye başkanlığı yaparım" sözleriyle ne demek istediğini sordu. Arıtman; "Kocaoğlu'nun belediye başkanlığında eksik bir şey gördüğümü söylemek büyük haksızlık olur. Ama derler ya her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Belki daha farklı bir yöntemle kenti yönetirim. Hekimlerde çabuk teşhis koyma, süratle tedavi etme gibi bir mesleki yetenek gelişiyor. Bunun kente katkısı olacağını düşünüyorum. Kadın bakış açısının katkısı olacağını düşünüyorum. Ama ne tek başına kadının ne de erkeğin tek başına bakışı yeterli değildir. Her ikisi bir arada olduğu zaman kente katkı sağlar. Biz sayın başkanla bunu sağladık" dedi.

"BU BİR BAYRAK YARIŞI"

Canan Arıtman'ın hem meslek hayatında hem belediye meclis üyeliği döneminde hem de parlamentoda İzmir'i en iyi şekilde temsil ettiğini belirten Başkan Kocaoğlu ise aday adayı olduğu için kendisini tebrik ederek, başarılar diledi. Parti içindeki herkesin aday adaylığını desteklediğini belirten Başkan Kocaoğlu, "Hangi arkadaşımız aday gösterilirse sonuna kadar kendi adaylığımdan daha çok çalışacağım. Bu bir bayrak yarışıdır. Bayrağın CHP'ye teslim edilmesidir" dedi.

"ADAYLARIN BİR KAÇINA TARAF OLACAĞIMI SÖYLEMEDİM"

CHP İl Başkanlığının bayramlaşma töreninde söylemediği bir sözün bir kaç kez gazetelerde söylemiş gibi yazıldığını hatırlatan Başkan Kocaoğlu "Benim başkan adaylarının bir kaçına taraf olacağım şeklinde bir söylemim yok. Böyle bir şey söyleyemem. Buna yetkim de yok. Benim söylediğim şudur. Siyasette taraf olmayı sevmiyorum. Ama çok naçar kalırsam taraf oluyorum. Parti içi mücadelede, kongrede bunun da çok sınırlı olmasına özen gösteriyorum. "Eğer çok büyük bir yanlışı görürsem, taraf olarak önleyeceksem taraf olurum' dedim. Bu ibareden farklı bir yorum çıkarmışlar. Benim ne seçme ne de seçmeme ya da atama gibi bir yetkim yok. Yetki genel merkezimizdedir. Ne kadar taraf olduğumuzu sizler de biliyorsunuz" dedi.

"SİYASETE CHP'DE DEVAM EDECEĞİM"

Gazetecilerin bir köşe yazarının AKP'den aday olacağına ilişkin yazdığı yazıyı hatırlatması üzerine Kocaoğlu; "Ben CHP'liyim. CHP'li olarak da siyasi yaşamımı sürdüreceğim. Seçim sürecinde bu tür manipülasyonlar yapılır, yapılacaktır da. Daha işin başındayız. Soğukkanlı, samimi bu süreci aklı selim cevaplar vererek geçirmemiz gerekiyor. CHP'de siyasete devam ediyorum. Sonuna kadar devam edeceğim" dedi.

ADAYLIK İÇİN SÜRECİ İZLEYECEK

Yeniden Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olup olmayacağı yönündeki soruyu da yanıtlayan Başkan Kocaoğlu, süreci izleyeceğini belirtti. Kocaoğlu, " Türkiye'de gündem değişiyor. Kanuni süreyi beklemekte fayda var. Hangi arkadaşımızın aday olması gerekiyorsa o olur. Bizim aday olmamız mı gerekecek, olmayacak mı, süreç nasıl gelişecek, rakiplerin elinin ne kadarını görebileceğiz? Aklı selimle, soğukkanlılıkla bize değil İzmir'e nasıl faydalı olabileceksek doğru karar vermek için bu süreyi geçireceğiz. Daha soğukkanlı değerlendirerek karar vermek istiyorum. Sadece olmama kararı bana ait. Diğer karar Genel Merkez'in, Genel Başkan'ın. Oraya doğru bilgi aktarmak gibi bir görevimiz var. Genel Merkez'den adaylık konusunda olumlu ya da olumsuz bir sinyal almıyorum. Ama zaten kendileri ile bu konuyu konuşmuyorum. Aday olmaya karar versem de vermesem de bunu zamanı geldiğinde açıklayacağım. Kapalı kapılar ardından işim yok" dedi. - İzmir

Kaynak: DHA

Son Dakika Politika Canan Arıtman Aziz Kocaoğlu'nu Ziyaret Etti - Son Dakika


Advertisement