Polonya, Ukraynalı mültecilerden barınma ücreti alacak - Son Dakika

Polonya, Ukraynalı mültecilerden barınma ücreti alacak

30.11.2022 14:46
Polonya, Ukraynalı mültecilerden barınma ücreti alacak

Polonya Bakanlar Kurulu, Ukraynalı mültecilere yardım yasasında değişiklik öneren tasarıyı kabul etti.

Polonya Bakanlar Kurulu, Ukraynalı mültecilere yardım yasasında değişiklik öneren tasarıyı kabul etti. Tasarı önümüzdeki günlerde parlamentoya sunulacak.

Polonya Bakanlar Kurulu, Polonya İçişleri ve İdari İşler Bakanlığı tarafından hazırlanan Ukraynalı mültecilere yardım yasasında değişiklik yapılmasını içeren tasarıyı kabul etti. Savaştan kaçan mültecilere ödenen yardım sisteminin sıkılaştırılmasını ve toplu barınma yerlerindeki yaşam maliyetlerinin bir kısmının mülteciler tarafından ödenmesini içeren tasarıya göre 1 Mart 2023 tarihinden itibaren Polonya'da 120 günden fazla kalacak olan her Ukraynalı mülteci, günlük 40 zlotiyi (yaklaşık 8.5 euro) geçmemek suretiyle kendisi için yapılan masrafların yüzde 50'sini karşılayacak. İkamet süresinin 180 günü aşması durumunda ise günlük 60 zlotiyi (12.8 euro) geçmemek kaydıyla söz konusu masrafların yüzde 75'ini kendi cebinden ödeyecek. Engelliler, çocuklar, emekliler, hamile kadınlar, 12 yaş altında çocuğu bulunanlar, 3 çocuk sahibi aileler ve zor durumda olanlar söz konusu masraflardan muaf olacak.

Bakanlar Kurulu tasarısına göre Ukraynalı mültecinin Polonya'dan çıkması durumunda kendisine yapılan yardımlar durdurulacak. Polonya dışında 30 günden fazla kalması durumunda ise bu ülkedeki oturum hakkını ve almakta olduğu yardımları kaybedecek. Tasarı, önümüzdeki günlerde Polonya parlamentosunda görüşülmeye başlanacak. - VARŞOVA

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
Polonya Cumhurbaşkanı Duda'dan depremler nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a taziye mesajı Polonya Cumhurbaşkanı Duda'dan depremler nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a taziye mesajı Polonya Cumhurbaşkanı Duda'dan depremler nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a taziye mesajı Polonya Cumhurbaşkanı Duda'dan depremler nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a taziye mesajı Polonya, Türkiye'ye arama-kurtarma ekibi gönderiyor Polonya, Türkiye'ye arama-kurtarma ekibi gönderiyor

Son Dakika Politika Polonya, Ukraynalı mültecilerden barınma ücreti alacak - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement