Tarihi Camileri Rehberler Tanıtacak - Son Dakika
Politika

Tarihi Camileri Rehberler Tanıtacak

Tarihi Camileri Rehberler Tanıtacak

Sultan Ahmet, Süleymaniye ya da Fatih gibi tarihi camiler, turist rehberleri tarafından değil, "cami rehberleriyle" tanıtılacak.

02.01.2012 11:27
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Sultan Ahmet, Süleymaniye ya da Fatih gibi tarihi camiler, turist rehberleri tarafından değil, "cami rehberleriyle" tanıtılacak.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, yaptığı açıklamada, tarihi camilerin tanıtılması konusunda önemli bir adım atıldığını bildirdi.

Tarihi niteliğe sahip Fatih, Süleymaniye, Sultan Ahmet gibi camilerin her yıl pek çok turist tarafından ziyaret edildiğini hatırlatan Bozdağ, bu camilerin tanıtımının turizm rehberleri tarafından yapıldığını ifade etti. Dünyada başka ülkelerde, gerek Yahudi gerek Hristiyanların yaşadığı ülkelerde dini mekanların tanıtımının din adamlarınca yapıldığına işaret eden Bozdağ, "Turizm rehberleri turistleri kilise, havra ve sinagoga getiriyor. Oradaki tanıtımı ise başka görevliler yapıyor. Bu kişiler de tarihi mekanları bilen, bu alanda eğitim almış uzman kişilerdir" dedi.

Türkiye'de camilerin turizm rehberleri tarafından tanıtıldığını hatırlatan Bozdağ, şöyle konuştu:

"Elbette turizm rehberleri bu konuda fedakarca çalışmalar yapıyor. O konuda hiçbir şüphe ya da tereddüt yok. Ama bunun eğitim almış özel kişiler tarafından yapılmasında daha büyük fayda görüldü. 3 Kasım'da çıkarılan KHK ile bu konuda bir imkan sağlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde alınan olumlu netice sonucunda, 250 cami rehberliği kadrosu ihdas edildi."

-7 bin atama-

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, camilerdeki din görevlisi açığının kapatılmasına yönelik de adımlar atılacağını belirterek, "Camilerde epey bir boşluğumuz var. Pek çok caminin imam hatip kadrolarında, müezzin-kayyım kadrolarında sıkıntılarımız var. Bu yıl bunlara ilişkin atamalar yapılacak. 7 bin civarında bir atama planlanıyor 2012'de. Onlarla bu açıkların önemli bir kısmını kapatma imkanı bulacağız" dedi. - TBMM

Kaynak: AA

Son Dakika Politika Tarihi Camileri Rehberler Tanıtacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Enerji Bakanı Bayraktar, göçük altında kalan işçilere ulaşma çalışmaları hakkında bilgi verdi
  08:37 Enerji Bakanı Bayraktar, göçük altında kalan işçilere ulaşma çalışmaları hakkında bilgi verdi

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Vali Hamza Aydoğdu'nun da katıldığı toplantıda İliç ilçesindeki madende meydana gelen toprak kayması sonucu göçük altında kalan işçilere ulaşılması için yapılan çalışmalar hakkında vatandaşlara bilgi verdiler. Bakan Bayraktar, 'Birlikte, beraber gece gündüz çalışarak göçük altında kalan kardeşlerimize ulaşmaya çalışıyoruz. Bugünleri birlikte dayanışma içinde aşacağız.' dedi. - ERZİNCAN

 • Erzincan'da DHKP/C propagandası yapan 1 kişi tutuklandı
  08:31 Erzincan'da DHKP/C propagandası yapan 1 kişi tutuklandı

  Erzincan'da, sosyal medya hesapları üzerinden terör örgütü DHKP/C'nin propagandasını yaptığı öne sürülen 1 kişi tutuklandı. Erzincan Valiliği tarafından yapılan açıklamada, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyon sonucunda Ç.Ö. isimli şüpheli gözaltına alındı ve mahkemece tutuklandı.

 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü'ne Van İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın'ı atadı
  08:29 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü'ne Van İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın'ı atadı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile yayınlanan kararname ile Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü'ne Van İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın atandı. Mersin İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan görevden alınırken, yerine Kayseri İl Emniyet Müdürü Kamil Körabörk atanırken, Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü'ne de Van İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın atandı. Van İl Emniyet Müdürlüğü'ne ise Murat Mutlu atandı.

 • Sibergöz-23 Operasyonunda 146 Şüpheli Yakalandı
  08:21 Sibergöz-23 Operasyonunda 146 Şüpheli Yakalandı

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Adana merkezli 20 ilde düzenlenen 'Sibergöz-23' operasyonlarında 146 şüphelinin yakalandığını açıkladı. Operasyonlar kapsamında şüphelilerin vatandaşlarla iletişime geçerek sahte yatırım uygulamalarıyla dolandırıcılık yaptığı ve yaklaşık 1 milyar lira haksız kazanç sağladığı tespit edildi. Operasyonlarda çok sayıda silah, kripto varlık madenciliği cihazı, para, altın ve dijital materyallere el konuldu. Ayrıca, yaklaşık 300 milyon lira değerinde mal varlığına da el konulacak.

 • Adana merkezli 20 ilde 'Sibergöz-23' operasyonlarında 146 şüpheli yakalandı
  08:16 Adana merkezli 20 ilde 'Sibergöz-23' operasyonlarında 146 şüpheli yakalandı

  Adana merkezli 20 ilde gerçekleştirilen 'Sibergöz-23' operasyonlarında Nitelikli Dolandırıcılık, Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma ve Suçtan Elde Edilen Mal Varlığı Değerlerini Aklama suçlarına yönelik 146 şüpheli yakalandı. Operasyonlar sonucunda silahlar, kripto varlık madenciliği cihazları, milyonlarca TL ve diğer değerli eşyalara el konuldu.

 • Adana Merkezli Operasyonda 146 Şüpheli Yakalandı
  08:16 Adana Merkezli Operasyonda 146 Şüpheli Yakalandı

  Adana merkezli 20 ilde gerçekleştirilen 'Sibergöz-23' operasyonlarında, Nitelikli Dolandırıcılık, Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma ve Suçtan Elde Edilen Mal Varlığı Değerlerini Aklama suçlarına yönelik 146 şüpheli yakalandı. Operasyonlar sonucunda silahlar, kripto varlık madenciliği cihazları, milyonlarca TL ve diğer değerli eşyalara el konuldu.

 • CHP lideri Özel'in
  08:11 CHP lideri Özel'in "Adayınızı geri çekin" çağrısına Akşener'den sert yanıt: Bıktım, usandım, midem bulanıyor

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yerel seçimlerde Balıkesir adayını çekmesini isteyen CHP lideri Özgür Özel'e tepki gösterdi. Akşener, "Bu jest isteme işleminden bıktım, usandım, midem bulanıyor" ifadelerini kullanarak, bu tür taleplerden rahatsız olduğunu belirtti.


Advertisement