TBMM Başkanı Kahraman: "Başbakanın Odasının Olduğu Kısım Demokrasi Müzesi Olacak" - Son Dakika
Politika

TBMM Başkanı Kahraman: "Başbakanın Odasının Olduğu Kısım Demokrasi Müzesi Olacak"

TBMM Başkanı Kahraman: "Başbakanın Odasının Olduğu Kısım Demokrasi Müzesi Olacak"

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TBMM’deki enkazın kaldırılması gerektiği açıklamalarına ilişkin, bombanın açtığı çukur ile tankın ezdiği aracın arasındaki yola “Demokrasi Yolu” denileceğini belirterek, “Başbakanın odasının olduğu kısım demokrasi müzesi olacak” dedi.

20.09.2016 12:16
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun TBMM'deki enkazın kaldırılması gerektiği açıklamalarına ilişkin, bombanın açtığı çukur ile tankın ezdiği aracın arasındaki yola "Demokrasi Yolu" denileceğini belirterek, "Başbakanın odasının olduğu kısım demokrasi müzesi olacak" dedi.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen "Sultan 2. Abdülhamid Han ve Dönemi Uluslararası Sempozyumu" tanıtım toplantısına katıldı. Toplantıya Kahraman'ın yanı sıra, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu, Prof. Dr İlber Ortaylı katıldı. Toplantıda sempozyum hakkında açıklamalarda bulunan Kahraman gündeme ilişkin soruları da yanıtladı. Geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir gazeteye yaptığı, 15 Temmuz darbe girişimini sırasında bombalanan TBMM'deki enkazın kaldırılması gerektiğiyle ilgili açıklamasına ilişkin,"Bildiğiniz gibi meclisteki bütün kırık yerler kapılar pencereler hasar gören yerler onarıldı. Yalnız başbakanımızın bulunduğu odanın bomba izlerinin saklanmasını ve demokrasi müzesi adı altında bir mekan olarak muhafazasını uygun gördük. Nitekim bu vesileyle dışarıdan geçmiş olsuna gelen ziyarete gelen dış heyetlere kişilere buraları göstermekteyiz. Bombanın düştüğü bahçede çukur var. Orada bir tankın ezdiği araba var. Çukur ile orası da kapalı hale getirilecek ve mecliste o çukur arasındaki yola "Demokrasi yolu" denilecek. Kenarlarına da darbeye ait resimler sergilenecek. Bu hususta 15 kişilik bir komite teknik yönden sergileme yönünden çalışmalarını sürdürüyor. Kalıcı olacak bombanın yaptığı tahribatının statiği etkilenmemesi için gerekli teknik eklenti onarım yerine getirilecek" dedi.

"Başbakanın odasının olduğu kısım demokrasi müzesi olacak"

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, "Milletin meclisini millet yapar kampanyası ile böyle Gayrimenkul Sermaye Ortaklığı Derneklerinin teşebbüsüyle, 62 şirketin katıldığı bir onarımla mecliste yine bir inşaat yapılacak. Meclisimizde maalesef 1958 tarihinde Avusturyalı mimar Clemens Holzmeister'in yaptığı bir çalışmaydı. Bugüne uygun bir sığınak yok. Eskiden yapılmış sığınık vardı. Onun da çok yetersiz olduğunu ve sığınak olmadığını gördük. Günümüz sivil savunma normlarına uygun bir sığınak yapacağız. Su deposu, jeneratörü, sağlık odasıyla ve salonuyla o inşaatta dediğim gibi yapım hareketi yerine getirilecek. Eskiden A ve B blok diye halkla münasebetler vardı, bu vesileyle o da kullanılır hale getirilecek. Yani ona ait yerdeki malzemelerin kaldırılması oldu fakat Başbakanın odasının olduğu kısım demokrasi müzesi olarak saklanacak. 15 Temmuz'daki darbenin millet tarafından önlenmesi hafızalarda yer etsin ve demokrasi yaşatılsın diye devam edecek. Malumunuz olduğu gibi 4 siyasi partinin 4'ün de iştirakiyle ortak bir deklerasyon yayınlandı. Millet bir bütün olarak parti farkı olmaksızın demokrasiye sahip çıktı ve darbeyi önledi. Böylece benim temennim ve kanaatim darbeler dönemi Türkiye'de sona erdi. Fakat bunun fikir olarak yaşatılması uygundur" ifadelerini kullandı. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Politika TBMM Başkanı Kahraman: 'Başbakanın Odasının Olduğu Kısım Demokrasi Müzesi Olacak' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Hatay Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım ve Onarım Çalışmalarını Hızlandırdı
  13:08 Hatay Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım ve Onarım Çalışmalarını Hızlandırdı

  Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya ve Defne başta olmak üzere il genelinde yol yapım ve onarım çalışmalarını hızlandırdı. Yapılan çalışmaların şehir içi ve şehirlerarası ulaşımı rahatlatması amaçlanıyor.

 • Hatay'ın ilk Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen anıldı
  12:59 Hatay'ın ilk Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen anıldı

  Hatay'ın ana vatana katılmadan önceki ilk ve tek Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen, vefatının 44. yılında Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki kabri başında anıldı. Törene İstanbul Vali Yardımcısı Hasan Gözen, Şişli Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya, Sökmen'in ailesi ve yakınları katıldı. Sökmen'in torunu Necla Tuba Sökmenoğlu, dedesinin vatanı için mücadele ettiğini vurgulayarak, Hatay'ın yeniden inşasında demografik yapıya dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Vali Yardımcısı Gözen ise Hatay'ın Türkiye Cumhuriyeti'nin eşi benzeri olmayan bir ili olduğunu ifade etti ve Hatay'ın Türkiye Cumhuriyeti topraklarına katılmasında Tayfur Sökmen'in büyük katkıları olduğunu söyledi.

 • AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Adayı Bilden'den Engellilere Müjde
  12:57 AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Adayı Bilden'den Engellilere Müjde

  AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Halis Bilden, engellilere yönelik hizmetlerini açıkladı. Bilden, engellilere ücretsiz elektrikli sandalye ve diğer yardımcı aletleri vereceklerini, engelli derneklerine ücretsiz yer tahsis edeceklerini söyledi.

 • Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Sporcularla Bir Araya Geldi
  12:52 Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Sporcularla Bir Araya Geldi

  Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Akdeniz Belediye Spor Kulübü'nün farklı dallarda mücadele eden sporcuları, sporcu gençlerin velileri ve antrenörler ile bir araya geldi.

 • Şanlıurfa'da Muhtar Adayı Silahlı Saldırı Sonucu Hayatını Kaybetti
  12:45 Şanlıurfa'da Muhtar Adayı Silahlı Saldırı Sonucu Hayatını Kaybetti

  Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde fıstık bahçesinde çalışan muhtar adayı Kenan Oktay ve oğlu Mahmut Oktay, kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından silahlı saldırıya uğradı. Saldırı sonucunda Kenan Oktay hayatını kaybederken, oğlu Mahmut Oktay ise yaralandı. Güvenlik güçleri, saldırganların kimliklerini tespit etmek ve yakalamak için çalışmalarını sürdürüyor.

 • AK Parti Erzurum İl Başkanı Hınıs ve Tekman ilçelerini ziyaret etti
  12:42 AK Parti Erzurum İl Başkanı Hınıs ve Tekman ilçelerini ziyaret etti

  AK Parti Erzurum İl Başkanı İbrahim Küçükoğlu, seçim çalışmaları kapsamında Hınıs ve Tekman ilçelerini ziyaret etti. Küçükoğlu, vatandaşlarla buluşarak desteklerinden dolayı teşekkür etti.

 • CHP Sözcüsü Deniz Yücel: Atatürk devrimlerine saldıranlara karşı çıkacağız
  12:36 CHP Sözcüsü Deniz Yücel: Atatürk devrimlerine saldıranlara karşı çıkacağız

  CHP Sözcüsü Deniz Yücel, 3 Mart 1924'te kabul edilen önemli yasaların 100. yıl dönümünde yazılı açıklama yaparak, Atatürk devrimlerine ve cumhuriyete başkaldıranlara karşı çıkacaklarını belirtti. Yücel, tarikat ve cemaatlerin ülkeye çağ dışı fikirlerini empoze etmeye çalıştığını ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu duruma öncülük ettiğini ifade etti. CHP, laikliği hedef alan uygulamalara şiddetle karşı çıkacaklarını vurguladı.

 • AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sami Er, Arapgir ilçesinde vatandaşlarla buluştu
  12:35 AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sami Er, Arapgir ilçesinde vatandaşlarla buluştu

  AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sami Er, doğup büyüdüğü Arapgir ilçesinde tüm kırsal mahalleleri dolaşarak vatandaşlarla bir araya geldi. Er, vatandaşların dertlerini dinleyip çözümler üreteceğini belirtti.

 • Çukurova Belediye Başkanı Belediyeevleri Mahallesi'ni afet riskli alan dışına çıkarmak için girişimde bulunacak
  12:33 Çukurova Belediye Başkanı Belediyeevleri Mahallesi'ni afet riskli alan dışına çıkarmak için girişimde bulunacak

  Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Belediyeevleri Mahallesi'nin afet riskli alan dışına çıkarılması için çalışmalar yapacaklarını belirtti. Kentsel dönüşümün kısa sürede tamamlanması hedefleniyor.

 • AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sami Er, Arapgir'de Vatandaşlarla Buluştu
  12:33 AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sami Er, Arapgir'de Vatandaşlarla Buluştu

  AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sami Er, Arapgir ilçesinde kırsal mahalleleri ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi. Er, tüm kırsal mahalleleri gezip destek veren hemşehrilerine teşekkür etti. Şehrin her köşesinde vatandaşlarla iletişim kurarak sorunları dinleyip çözüm üreteceklerini belirten Er, tarımın gelişmesi ve tarım yollarının açılması konusunda da çalışmalar yapacaklarını ifade etti. Çiftçiler, Er'e yaptığı yatırımlar için teşekkür ederek, yeni dönemde de aynı başarıyı beklediklerini dile getirdi.


Advertisement