Son dakika İlber Ortaylı haberleri, İlber Ortaylı son dakika, son dakika İlber Ortaylı

Son Dakika İlber Ortaylı Haberleri

 • Şevki Yılmaz'ın tepki çeken sözlerinin ardından İlber Ortaylı sessizliğini bozdu: Tasvip etmiyorum, açık bir Atatürk düşmanlığıdır
  19 Şub Şevki Yılmaz'ın tepki çeken sözlerinin ardından İlber Ortaylı sessizliğini bozdu: Tasvip etmiyorum, açık bir Atatürk düşmanlığıdır

  Sultan II. Abdülhamid'in 4. kuşak torunu Berna Osmanoğlu'nun düğününde eski Refah Partisi Milletvekili Şevki Yılmaz'ın, ''Osmanlı'yı süren soysuzları da lanetle anıyorum'' sözleriyle ulu önder Atatürk ve silah arkadaşlarını hedef alması tepki çekerken, aynı düğünde yer alan Prof. Dr. İlber Ortaylı açıklama yaptı. Ortaylı, ''Düğün merasimi sırasında eski bir milletvekilinin yersiz konuşmalarını tasvip etmem mümkün değildir. Açık bir Atatürk düşmanlığıdır, hazımsızlığıdır.'' dedi.

 • Niğde'de 100. Yıl Millet Kütüphanesi Açıldı
  11 Şub Niğde'de 100. Yıl Millet Kütüphanesi Açıldı

  Niğde Belediyesi tarafından yapılan 100. Yıl Millet Kütüphanesi, tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın da katılımı ile açıldı. Kütüphane, çocuklara akademik, bilimsel ve sanatsal anlamda büyük katkılar sağlamayı hedefliyor.

 • Niğde Belediyesi tarafından yapılan 100. Yıl Millet Kütüphanesi hizmete girdi
  10 Şub Niğde Belediyesi tarafından yapılan 100. Yıl Millet Kütüphanesi hizmete girdi

  Niğde Belediyesi tarafından yaptırılan 100. Yıl Millet Kütüphanesi, tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın da katıldığı törenle hizmete girdi. Niğde Valisi Cahit Çelik, kütüphanenin açılışında tesisin Niğde için büyük bir yatırım olduğunu belirtti. Kütüphanenin açılışını gerçekleştiren Ortaylı, Niğde'nin tarihi önemine vurgu yaparak kültürel zenginliklerin tadına varmak için kütüphanelerin önemine dikkat çekti.

 • İstanbul Valiliği 1000 Tarihi Eseri Restore Etmek İçin Proje Başlattı
  24 Oca İstanbul Valiliği 1000 Tarihi Eseri Restore Etmek İçin Proje Başlattı

  İstanbul Valiliği, kentteki 1000 tarihi eseri restore etmek için Yadigar Projesini tanıttı. Vali Davut Gül, 3 yıl içinde 1000 eserin restore edileceğini açıkladı.

 • Yankı uyandıran 'Afikalı göçmenler' iddiasına Dezenformasyon Merkezi'nden yalanlama
  23 Oca Yankı uyandıran "Afikalı göçmenler" iddiasına Dezenformasyon Merkezi'nden yalanlama

  Türkiye ziyaretinde İtalya Başbakanı Meloni'ye eşlik eden Tarihçi İlber Ortaylı'nın bazı cümleleri, Afrikalı göçmenlerin Türkiye'ye gönderileceği şeklinde yorumlandı. İddiaları yalanlayan Dezenformasyon Merkezi'nin açıklamasında, "Ortaylı'nın konuşması kesilerek manipülasyon amaçlı servis edildi. Bu ifade; Ortaylı'nın Meloni'den aktarımı değil, sosyal medyadaki iddiaların dile getirilmesidir." denildi.

 • Meloni'ye İstanbul ziyaretinde eşlik eden Prof. Dr. İlber Ortaylı: Afrikalı göçmenler bize gelecekmiş
  23 Oca Meloni'ye İstanbul ziyaretinde eşlik eden Prof. Dr. İlber Ortaylı: Afrikalı göçmenler bize gelecekmiş

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İtalya Başbakanı Giorgia Meloni arasındaki görüşmede Afrikalı göçmenlerin ele alındığı iddiası kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. Meloni'ye İstanbul ziyaretinde eşlik eden Prof. Dr. İlber Ortaylı da iddiaları doğrularken, katıldığı canlı yayında Afrikalı göçmenlerin Türkiye'ye getirilmek istendiğini anlattı. Ortaylı, "Çiğ et yiyen, sokaklarda işeyen, çıplak gezen kesim var, İnşallah onları göndermezler" dedi.

 • İtalya Başbakanı Meloni, İlber Ortaylı'yla birlikte Kapalıçarşı'yı gezdi
  20 Oca İtalya Başbakanı Meloni, İlber Ortaylı'yla birlikte Kapalıçarşı'yı gezdi

  İtalya Başbakanı olduktan sonra ilk kez Türkiye'ye resmi ziyaret gerçekleştiren Giorgia Meloni, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmesinden önce Kapalıçarşı'ya gitti. Türk tatlılarına bayılan Meloni, kuyumcu ve halıcıları gezdi. Meloni'ye Kapalıçarşı gezisinde ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı da eşlik etti.

 • Prof. Dr. İlber Ortaylı, İDOB Konserinde Sanatseverlerle Buluştu
  17 Oca Prof. Dr. İlber Ortaylı, İDOB Konserinde Sanatseverlerle Buluştu

  Prof. Dr. İlber Ortaylı, İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin 'Mezopotamya'dan Ege'ye' başlıklı konserinde anlatıcı olarak yer aldı. Konserde, Mezopotamya'dan günümüz Türkiye'sine uzanan operatik hikayeler ele alındı. Ortaylı, yurt dışında yaşayan opera sanatçılarının bu tür programlar sayesinde Türkiye'ye geleceğine inandığını belirtti. Ayrıca, Türkiye'nin tarih olarak eski dünyanın merkezi olduğunu ve bestekarların, opera sanatçılarının bu nedenle klasik konuları ve mitolojiyi ele aldıklarında Türkiye'ye geldiklerini vurguladı. Konserde ayrıca, Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman ve Sultan Abdülaziz gibi tarihi figürlerin müzikal yönleri de ele alındı.

 • Tarihi Kimliği ile Kars Kenti Projesi kapsamında 'Ani'yi Anlamak' paneli düzenlendi
  11 Oca Tarihi Kimliği ile Kars Kenti Projesi kapsamında 'Ani'yi Anlamak' paneli düzenlendi

  Serhat Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Tarihi Kimliği ile Kars Kenti Projesi faaliyetleri kapsamında İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde 'Ani'yi Anlamak' paneli düzenlendi. Panelde, tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Haşim Şahin ve Ani Örenyeri Kazı Başkanı Doç. Dr. Muhammet Arslan konuşma yaptı. Panel öncesinde 'Ani Örenyeri' fotoğraf sergisi de ziyaretçilere sunuldu. Konuşmalarda Ani'nin Türk tarihindeki önemi ve Kars'ın Osmanlı tarihi üzerine bilgiler paylaşıldı.

 • Ani Örenyeri Fotoğraf Sergisi ve Paneli İstanbul'da
  10 Oca Ani Örenyeri Fotoğraf Sergisi ve Paneli İstanbul'da

  UNESCO'nun Dünya Miras Listesi'nde bulunan Ani Örenyeri'nin fotoğraflarından oluşan sergi, İstanbul'da izleycisiyle buluşmaya devam ediyor. Sergi kapsamında düzenlenecek panelde Prof. Dr. İlber Ortaylı da yer alacak. Sergi, 9-13 Ocak tarihleri arasında İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde ziyaret edilebilir.

 • Prof. Dr. İlber Ortaylı, Trabzon'da Kitap Fuarı'nda söyleşi gerçekleştirdi
  09 Oca Prof. Dr. İlber Ortaylı, Trabzon'da Kitap Fuarı'nda söyleşi gerçekleştirdi

  Tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Trabzon'un Yomra ilçesinde düzenlenen 2. Kitap Fuarı'nda söyleşi gerçekleştirdi. Ortaylı, belediyelerin önemine dikkat çekerek, Karadeniz Bölgesi'ndeki insanların okuma alışkanlığına değindi. Türkiye'nin gelişen bir ülke olduğunu vurgulayan Ortaylı, Türkiye'nin büyük değişiklikler geçiren bir toplum olduğunu belirtti.

 • Ortaylı ve Şengör İzmir'de Cumhuriyet'in 101. Yılını Konuştu
  07 Oca Ortaylı ve Şengör İzmir'de Cumhuriyet'in 101. Yılını Konuştu

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, “Cumhuriyetimizin 101.Yılı’’ söyleşisinde ünlü bilim insanları Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Prof. Dr. Celal Şengör’ü konuk etti.  Söyleşiye yoğun ilgi gösteren İzmirliler, AASSM’nin salonunu doldurup sahneye taştı. Başkan Tunç Soyer’in de izlediği söyleşide Ortaylı ve Şengör, bilim, tarih, Cumhuriyet, Atatürk, eğitim sistemi gibi birçok konuya dair bilgi ve anekdotlar anlattı.

 • Prof. Dr. İlber Ortaylı Viyana'da konuştu
  21 Ara Prof. Dr. İlber Ortaylı Viyana'da konuştu

  Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Viyana'da düzenlenen '100. Yılında Cumhuriyet' başlıklı konferansta Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihte kurulmuş Türk devletlerinden biri olduğunu ve Cumhuriyet ile devamlılığın sürdürüldüğünü anlattı. Ayrıca, Cumhuriyet'in ilk yıllarında Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün sanayi ve tarımsal kalkınma politikalarını da anlattı.

 • Prof. Dr. İlber Ortaylı: Türkiye, İtalya'nın yeniliklerine nüfuz etti
  21 Ara Prof. Dr. İlber Ortaylı: Türkiye, İtalya'nın yeniliklerine nüfuz etti

  Tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Yunus Emre Enstitüsü Roma Türk Kültür Merkezi'nde verdiği konferansta, Türkiye'nin İtalya'ya nüfuz ettiği ölçüde yenilikler yaptığını ve bu durumu önemsediğini belirtti. Ayrıca, İtalya'nın endüstri ve sanatları geliştiren bir ülke olduğunu vurgulayan Ortaylı, İtalyanca'nın Avrupa'yı tanımak için bilinmesi gereken bir dil olduğunu ifade etti.

 • Eyüpsultan Belediyesi, Prof. Dr. Halil İnalcık'ı Anma Paneli Düzenledi
  18 Ara Eyüpsultan Belediyesi, Prof. Dr. Halil İnalcık'ı Anma Paneli Düzenledi

  Eyüpsultan Belediyesi, tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık'ı anmak amacıyla bir panel düzenledi. Panelde İlber Ortaylı, Feridun M. Emecan, Mehmet İşpirli ve Haşim Şahin konuşmacı olarak yer aldı.

 • Eyüpsultan Belediyesi Prof. Dr. Halil İnalcık'ı anma paneli düzenledi
  16 Ara Eyüpsultan Belediyesi Prof. Dr. Halil İnalcık'ı anma paneli düzenledi

  Eyüpsultan Belediyesi, tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık'ın anısına bir panel düzenledi. Panelde, İlber Ortaylı, Feridun M. Emecan, Mehmet İşpirli ve Haşim Şahin konuşmacı olarak yer aldı.

 • Tarihçi yazar İlber Ortaylı, Çanakkale'de kitap festivaline katıldı Açıklaması
  11 Ara Tarihçi yazar İlber Ortaylı, Çanakkale'de kitap festivaline katıldı Açıklaması

  Tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Bizim neslin gördüğü İstanbul bugün yoktur.

 • Murat Bardakçı'dan, ''Filistinliler toprak sattı'' diyen Ortaylı ve Şengör'e tepki: Söyledikleri hikaye
  10 Ara Murat Bardakçı'dan, ''Filistinliler toprak sattı'' diyen Ortaylı ve Şengör'e tepki: Söyledikleri hikaye

  Tarihçi-Yazar Murat Bardakçı, Oğuzhan Uğur'un internet yayınında ''Filistinliler toprak sattı'' diyen Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Prof. Dr. Celal Şengör'ün sözlerine tepki gösterdi. ''İkisi de benim arkadaşım ama söyledikleri hikaye.'' diyen Bardakçı, ''Bizim insanlarımız bilmedikleri konularda konuşmasalar dünya büyük bir sessizliğe bürünür.'' ifadelerini kullandı.

 • Bahçelievler'de 2. Ulusal Kitap Fuarı Açıldı
  09 Ara Bahçelievler'de 2. Ulusal Kitap Fuarı Açıldı

  Bahçelievler'de düzenlenen 2. Ulusal Kitap Fuarı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, İlber Ortaylı, Cansu Canan Özen, Dr. Coşkun Yılmaz ve Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır'ın katılımıyla başladı. Fuar, bir milyonun üzerinde kitabın buluşma noktası olacak ve 17 Aralık'a kadar açık kalacak. Ayrıca fuar kapsamında Filistin'e özel bir fotoğraf sergisi de yer alıyor.

 • Bahçelievler'de 2. Ulusal Kitap Fuarı Açıldı
  09 Ara Bahçelievler'de 2. Ulusal Kitap Fuarı Açıldı

  Bahçelievler'de düzenlenen 2. Ulusal Kitap Fuarı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, İlber Ortaylı, Cansu Canan Özen, Dr. Coşkun Yılmaz ve Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır'ın katılımıyla başladı. Fuar, bir milyonun üzerinde kitabın buluşma noktası olacak.

 • Prof. Dr. İlber Ortaylı, Çorum'da söyleşiye katıldı
  03 Ara Prof. Dr. İlber Ortaylı, Çorum'da söyleşiye katıldı

  Tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Çorum 11. Kitap Kültür Günleri kapsamında düzenlenen söyleşiye katıldı. Ortaylı, Türkiye Cumhuriyeti'nin asker ve sivil bürokratlar tarafından kurulduğunu belirtti ve cumhuriyetin temel kurallarının devam ettiğini vurguladı.

 • İlber Ortaylı: Kültür alanında zayıflıyoruz
  03 Ara İlber Ortaylı: Kültür alanında zayıflıyoruz

  Tarihçi-Yazar ve Akademisyen Prof. Dr. İlber Ortaylı, Çorum Belediyesi'nin Kitap Kültür Günleri çerçevesinde düzenlenen söyleşide kültür alanında zayıfladığımızı belirtti. Ayrıca sağlık personeline yapılan saldırıları kınayarak, Türkiye'nin bu personeli iyi tutması gerektiğini vurguladı.

 • Prof. Dr. İlber Ortaylı Eskişehir'de konferansa katıldı
  02 Ara Prof. Dr. İlber Ortaylı Eskişehir'de konferansa katıldı

  Eskişehir'de düzenlenen 'Türk Tarihi ve Atatürk Konferansı'na konuk olan Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türklerin tarih boyunca dünyaya etkisini anlattı.

 • Eczacıbaşı Geleceğe Smaç Projesi'nde Cumhuriyet coşkusu
  14 Kas Eczacıbaşı Geleceğe Smaç Projesi'nde Cumhuriyet coşkusu

  Eczacıbaşı Spor Kulübü'nün sporda fırsat eşitliği ilkesiyle başlattığı 'Geleceğe Smaç Projesi'nin 8. yılında, Antalya'da Cumhuriyet coşkusu yaşandı. Eczacıbaşı Geleceğe Smaç Projesi kapsamında düzenlenen Gelişim Takımları Turnuvası'nda, tarihçi İlber Ortaylı genç voleybolcularla buluştu. Ortaylı, sporun yanında sanatla da ilgilenmenin önemini vurgulayarak, Cumhuriyetin gelecekte sporda büyük başarılar beklediğini söyledi.

 • İlber Ortaylı'nın ayakta beklediğini gören Akşener, koşarak yanına gitti
  13 Kas İlber Ortaylı'nın ayakta beklediğini gören Akşener, koşarak yanına gitti

  İYİ Parti lideri Meral Akşener, düzenledikleri panelde konuşmacı olan Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın kendisini görünce ayağa kalkması üzerine koşarak yanına geldi. Bir süre ayakta sohbet eden ikili daha sonra salona geçti.

 • Prof. Dr. İlber Ortaylı: Üniversitelerin hocaları ve talebeleri ortaokul, lise öğrencisine tarih öğretebilecek adamı yetiştirmiyorlar
  08 Kas Prof. Dr. İlber Ortaylı: Üniversitelerin hocaları ve talebeleri ortaokul, lise öğrencisine tarih öğretebilecek adamı yetiştirmiyorlar

  Ünlü tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Gazi Üniversitesi'nde düzenlenen bir konferansta üniversitelerin tarih eğitimindeki eksiklikleri ve Türkiye'deki ordu müessesesinin önemini vurguladı. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti'nin değerini korumanın önemine dikkat çekti.

 • Prof. Dr. İlber Ortaylı, Cumhuriyetin 100 Yılı Söyleşisinde Konuştu
  31 Eki Prof. Dr. İlber Ortaylı, Cumhuriyetin 100 Yılı Söyleşisinde Konuştu

  Prof. Dr. İlber Ortaylı, Medipol Üniversitesi Hukuk Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen 'Cumhuriyetin 100 Yılı' başlıklı söyleşiye konuk oldu. Ortaylı, Türklerin tarih boyunca tıp ilminde hep ileri seviyede olduğunu ve eğitim kalitesinin yeniden değerlendirilmesinin önemine dikkat çekti. Ayrıca, Cumhuriyet'in düşmana karşı verilen bir savaşla kazanıldığına ancak devletin değil rejimin değiştiğine vurgu yaptı.

 • Çift Geyik Karaca, Cumhuriyet'in 100. Yılına Özel Gazete Dağıttı
  28 Eki Çift Geyik Karaca, Cumhuriyet'in 100. Yılına Özel Gazete Dağıttı

  Cumhuriyet'in 100. yılına özel olarak hazırlanan Çift Geyik Karaca tarafından düzenlenen gazete, Beşiktaş meydanında vatandaşlara dağıtıldı. Gazetede, Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın 'Atatürk'ün Hayalleri Gerçek Oldu' başlıklı köşe yazısı ve Cumhuriyet'in kazanımları hakkında yazılar yer aldı. Vatandaşlar gazeteyi okuyarak duygusal anlar yaşadı.

 • Prof. Dr. İlber Ortaylı, Samsun'da Şehir Kütüphanesi yapılmasını önerdi
  20 Eki Prof. Dr. İlber Ortaylı, Samsun'da Şehir Kütüphanesi yapılmasını önerdi

  Tarihçi ve Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ile yaptığı görüşmede, Samsun'un güzel bir şehir olduğunu belirterek, Şehir Kütüphanesi yapılmasının çok güzel olacağını söyledi. Başkan Demir ise Samsun'un Türkiye'nin öncü bir kenti olmaya devam edeceğini vurgulayarak, kentte hayata geçirilen projeler ve kültür-sanat çalışmaları hakkında bilgi verdi.

 • Tarihçi-yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Sakarya'da söyleşiye katıldı
  03 Eki Tarihçi-yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Sakarya'da söyleşiye katıldı

  Tarihçi-yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Sakarya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası tarafından düzenlenen söyleşiye katıldı.

 • Uluslararası Homeros Edebiyat/Sanat Festivali İkinci Gününde İlber Ortaylı ve Metin Uca Söyleşisiyle Damga Vurdu
  01 Eki Uluslararası Homeros Edebiyat/Sanat Festivali İkinci Gününde İlber Ortaylı ve Metin Uca Söyleşisiyle Damga Vurdu

  Bayraklı Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Homeros Edebiyat/Sanat Festivali'nin ikinci gününde ünlü Tarihçi-Yazar İlber Ortaylı ve sunucu Metin Uca'nın söyleşisi büyük ilgi gördü. Festival kapsamında birçok etkinlik gerçekleştirildi ve özgün müziğin önemli isimlerinden Mikail Aslan konser verdi. Başkan Serdar Sandal, festivalin sanata ve sanatçıya sahip çıkmaya devam edeceklerinin bir göstergesi olduğunu belirtti.

 • Prof. Dr. İlber Ortaylı, Ahilik Haftası'nda sevenleriyle buluştu
  21 Eyl Prof. Dr. İlber Ortaylı, Ahilik Haftası'nda sevenleriyle buluştu

  Kırşehir'de düzenlenen 36. Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Cacabey Meydanı'nda gerçekleşen Ahi Kitap Fuarı'ndaki söyleşiye katıldı. Ortaylı, öğrencilerin yeteri kadar ders çalışmadığını belirterek, Yunus Emre'nin mezarının 7 farklı yerde olduğunu ve Türk halkının onu benimsediğini ifade etti.

 • İlber Ortaylı'dan hükümete sürpriz öneri: İstanbul'da asgari ücret yasak olmalıdır
  11 Eyl İlber Ortaylı'dan hükümete sürpriz öneri: İstanbul'da asgari ücret yasak olmalıdır

  Kimi zaman yaptığı sürpriz çıkışlarla adından söz ettiren ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, şimdi de asgari ücret çıkışıyla adından söz ettirdi. İstanbul'da hayat şartlarının pahalı olduğuna dikkat çeken Ortalı, ''İstanbul'da asgari ücret yasak olmalıdır'' dedi.

 • Dikili Kültür, Demokrasi ve Emek Festivali'nde İlber Ortaylı ve Funda Arar unutulmaz bir gün yaşattı
  01 Eyl Dikili Kültür, Demokrasi ve Emek Festivali'nde İlber Ortaylı ve Funda Arar unutulmaz bir gün yaşattı

  37'nci Dikili Kültür, Demokrasi ve Emek Festivali'nin ikinci gününde Tarihçi, akademisyen Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın konuşmacı olarak katıldığı panel ve Funda Arar konseri ile Dikilililer, unutulmaz bir gün yaşadı.

 • Ödemiş'te Kurtuluşun 101. Yılı Etkinliklerle Kutlanacak
  31 Ağu Ödemiş'te Kurtuluşun 101. Yılı Etkinliklerle Kutlanacak

  Ödemiş’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yılı Ödemiş Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliklerle kutlanacak. 5 Eylül’de Prof. Dr. İlber Ortaylı, 7 Eylül’de ise Sinan Meydan, söyleşilerde Ödemişlileri tarihte yolculuğa çıkaracak; Ödemişli sanatçılarla fuar akşamları müzik akşamlarına dönüşecek.

 • Prof. Dr. İlber Ortaylı, Muğla'da klasik diller yaz kursunda araştırmacı ve kursiyerlerle bir araya geldi
  17 Ağu Prof. Dr. İlber Ortaylı, Muğla'da klasik diller yaz kursunda araştırmacı ve kursiyerlerle bir araya geldi

  İstanbul Medeniyet Üniversitesi (İMÜ) ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) işbirliğinde, MSKÜ Sanat Evi'nde Türkiye'de ilk defa klasik diller yaz kursu düzenlendi. Yunanca, Latince ve Süryanice dillerinin öğretildiği kursa, tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı konuk olarak katıldı. Ortaylı, burada verdiği seminerde, klasik dillerin önemine tarihsel bir perspektifle yaklaştı. Araştırmacıların ve kursiyerlerin katıldığı buluşmada Ortaylı, Muğla'nın, tarihsel açıdan bereketli topraklarda bulunduğunu söyledi. Sohbet biçiminde ilerleyen seminerde Ortaylı, araştırmacılardan gelen soruları da yanıtladı. Kurs kapsamında MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Turhan Kaçar da Doğu Roma İmparatorluğu tarihinden ve o dönemde konuşulan dillerden bahsetti. Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hatice Nur Erkızan da 'Muğlalı Filozof Hekim Diogenes'ten Bize' başlıklı semineriyle klasik diller yaz kursunda araştırmacılarla felsefi bir yolculuk gerçekleştirdi.

 • Prof. Dr. İlber Ortaylı, Devrek'te söyleşiye katıldı
  08 Tem Prof. Dr. İlber Ortaylı, Devrek'te söyleşiye katıldı

  Prof. Dr. İlber Ortaylı, Zonguldak'ın Devrek ilçesinde düzenlenen 32. Uluslararası Devrek Baston ve Kültür Festivali kapsamında söyleşiye katıldı. Ortaylı, Devrek Kent Müzesi'ni ziyaret ederek bilgi aldı ve anı defterini imzaladı. Devrek'te askerlik yaptığı döneme ait anılarını anlatan Ortaylı, Türkiye'nin son 20 yılda büyük gelişmeler kaydettiğini belirtti ve ülkenin kalkınmasını desteklemek için insanların okuma, yazma ve coğrafyayı öğrenmeleri gerektiğini vurguladı.

 • Halk Tv konuğu İlber Ortaylı kimdir? İlber Ortaylı kaç yaşında, nereli? İlber Ortaylı biyografisi!
  15 Haz Halk Tv konuğu İlber Ortaylı kimdir? İlber Ortaylı kaç yaşında, nereli? İlber Ortaylı biyografisi!

  Halk Tv'de hafta içi her gün yayınlanan, İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah programının bugünkü konuğu Tarihçi İlber Ortaylı oldu. Halk Tv konuğu İlber Ortaylı kimdir ve İlber Ortaylı kaç yaşında, nereli olduğu merak ediliyor. Peki, Halk Tv konuğu İlber Ortaylı kimdir? İlber Ortaylı kaç yaşında, nereli?

 • Ünlü tarihçi İlber Ortaylı oy kullanmak için Atatürk Kitaplığı'na gitti
  28 May Ünlü tarihçi İlber Ortaylı oy kullanmak için Atatürk Kitaplığı'na gitti

  Ünlü tarihçi İlber Ortaylı, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci turunda oy kullanmak için Gümüşsuyu'nda yer alan Atatürk Kitaplığı'na geldi. Ortaylı, İHA muhabirinin seçim temennisi sorusu üzerine, '18.00'dan sonra gelirseniz size temennim konusunda etraflı şeyler söylerim' dedi.

 • Altınbaş Üniversitesi, Cumhuriyet Çınarları ödülleri ile 15. kuruluş yıl dönümünü kutladı
  27 May Altınbaş Üniversitesi, Cumhuriyet Çınarları ödülleri ile 15. kuruluş yıl dönümünü kutladı

  Altınbaş Üniversitesi, Cumhuriyet Çınarları ödülleri ile 15. kuruluş yıl dönümünü kutladı. Törende cumhuriyet tarihinde yapmış oldukları çalışmalarla önemli bir yere sahip olan Prof. Dr. İlber Ortaylı, Devrim Erbil, Mustafa Denizli ve Doç. Dr. Cemil Arıkan'a ödülleri düzenlenen törenle verildi.

 • Cumhuriyetin 100. yılında 'Cumhuriyet Çınarları' ödüllendirildi
  27 May Cumhuriyetin 100. yılında 'Cumhuriyet Çınarları' ödüllendirildi

  Altınbaş Üniversitesi, Cumhuriyetin 100. yılına özel düzenlediği 'Cumhuriyet Çınarları Ödül Töreni'nde Prof. Dr. İlber Ortaylı, Devrim Erbil, Mustafa Denizli ve Doç. Dr. Cemil Arıkan'a ödüllerini verdi. Törende, üniversitenin akademisyen ve öğrencilerinin bilim, sanat ve spor dünyasından seçtiği duayen isimlere ödülleri verildi.

 • Prof. Dr. İlber Ortaylı, kütüphane konuşmalarına konuk oldu
  28 Mar Prof. Dr. İlber Ortaylı, kütüphane konuşmalarına konuk oldu

  Prof. Dr. İlber Ortaylı, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonuyla düzenlenen kütüphane konuşmalarına konuk oldu.

 • İlber Ortaylı... İKİNCİ TORUN MÜJDESİ!
  24 Mar İlber Ortaylı... İKİNCİ TORUN MÜJDESİ!

  Dünyaca bilinen tarih profesörü İlber Ortaylı, torunu Deniz Ali'ye bir kızkardeş geldiğini duyurdu.

 • İlber Ortaylı'dan dikkat çeken çıkış: Arapça ezana geçilmesi teklifini CHP verdi
  10 Mar İlber Ortaylı'dan dikkat çeken çıkış: Arapça ezana geçilmesi teklifini CHP verdi

  Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, katıldığı yayında yaptığı Türkçe ezan çıkışıyla gündeme oturdu. Türkçe ezandan Arapça ezana geçilmesi teklifini Demokrat Parti'nin değil CHP'nin verdiğini söyleyen Ortaylı, "CHP'de karşı çıkanlar olduğu gibi DP'de de oldu. Kim DP'de karşı çıkan? Celal Bayar" ifadelerini kullandı.

 • 'Celal'den daha iyidir' diyen Ortaylı, Şengör'e bu kez methiyeler dizdi: Ulusal kıymet hazinemizin en önemli simalarından biri
  02 Mar "Celal'den daha iyidir" diyen Ortaylı, Şengör'e bu kez methiyeler dizdi: Ulusal kıymet hazinemizin en önemli simalarından biri

  Katıldığı canlı yayında, Kahramanmaraş depremlerini önceden bilen Prof. Dr. Naci Görür için, "O bizim Celal'den daha iyidir" diyen tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı açıklama yaptı. Programın tamamının dinlendiğinde Celal Şengör'ün ilmini değerlendirmediğinin anlaşılacağını belirten Ortaylı, "Celal Şengör'ün hem Türkiye'de hem de Dünya'da bulunduğu konum tartışılmazdır. Celal Şengör Türkiye'de varlığıyla övündüğüm ulusal kıymet hazinemizin en önemli simalarından biridir." dedi.

 • Ortaylı'nın övdüğü Naci Görür'den Celal Şengör paylaşımı: Onunla kıyaslanmak beni onore etti
  01 Mar Ortaylı'nın övdüğü Naci Görür'den Celal Şengör paylaşımı: Onunla kıyaslanmak beni onore etti

  Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın katıldığı canlı yayında, "O bizim Celal'den daha iyidir." dediği yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür'den açıklama geldi. Ortaylı'ya teşekkür eden Naci Görür, "Ülkemizin yetiştirdiği ender yerbilimcilerden sayın Celal Şengör'le kıyaslanmak da beni ayrıca onore etti. Ancak, Celal'in ulusal ve uluslararası şöhret ve konumu bizim hayallerimizi süsleyen bir konudur." paylaşımında bulundu.

 • İlber Ortaylı'dan canlı yayına damga vuran sözler: Bizim Celal'den daha iyidir
  28 Şub İlber Ortaylı'dan canlı yayına damga vuran sözler: Bizim Celal'den daha iyidir

  Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın katıldığı programda yakın arkadaşı yer bilimci Prof. Dr. Celal Şengör'le ilgili söyledikleri sosyal medyanın gündemine oturdu. Prof. Dr. Naci Görür'ün Kahramanmaraş depremini önceden bilmesini hatırlatan Ortaylı, "O bizim Celal'den daha iyidir" dedi.

 • Vali Aksoy, Söke Belediyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı Kitabevi'ni inceledi
  27 Oca Vali Aksoy, Söke Belediyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı Kitabevi'ni inceledi

  Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, Söke Belediyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı Kitabevi'ni ziyaret etti.

 • Vali Aksoy, Söke Belediyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı Kitabevi'ni inceledi
  26 Oca Vali Aksoy, Söke Belediyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı Kitabevi'ni inceledi

  Vali Aksoy, Söke Belediyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı Kitabevi'ni inceledi Geçtiğimiz Pazartesi günü Söke'de Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın katılımıyla yapılan açılış törenine yoğun programı nedeniyle katılamayan Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, Söke ziyaretinde kitabevine uğramayı ihmal etmedi.

 • Prof. Dr. Ortaylı, Muratpaşa'da Yabancılara Mülk Satışını Eleştirdi
  25 Oca Prof. Dr. Ortaylı, Muratpaşa'da Yabancılara Mülk Satışını Eleştirdi

  Prof. Dr. İlber Ortaylı, Antalya’da Muratpaşa Belediyesi’nin 30. Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında düzenlendiği söyleşide, “Evinde oturamıyorsun, ev alamıyorsun. Çok korkunç bir ülke oldu. Urfa'da arazi alıyor. Böyle bir enayilik olur mu? Sen orayı sulamak için 2 nesil enflasyonla yaşamışsın” diye konuştu.

 • İLBER ORTAYLI: ADAM TÜRK OLMAYANA ARAZİ SATIYOR, EVİNDE OTURAMIYORSUN, EV ALAMIYORSUN
  25 Oca İLBER ORTAYLI: ADAM TÜRK OLMAYANA ARAZİ SATIYOR, EVİNDE OTURAMIYORSUN, EV ALAMIYORSUN

  ANTALYA'da, Muratpaşa Belediyesi'nin etkinliğine katılan Prof. Dr. İlber Ortaylı, yabancılara mülk satışıyla ilgili eleştiride bulunarak "Adam oturuyor, arazi satıyor, ev satıyor Türk olmayana. Kimse sesini çıkarmıyor.

 • 'Adalet ve Demokrasi Haftası'nda Muratpaşa'nın Konuğu İlber Ortaylı Olacak
  22 Oca 'Adalet ve Demokrasi Haftası'nda Muratpaşa'nın Konuğu İlber Ortaylı Olacak

  Muratpaşa Belediyesi, ‘30. Adalet ve Demokrasi Haftası’nda Prof. Dr. İlber Ortaylı’yı, 24 Ocak Salı günü saat 18:30’da Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde düzenlenecek söyleşide konuk edecek.

 • İlber Ortaylı anlamıyla Tutankhamun Sergisi
  20 Oca İlber Ortaylı anlamıyla Tutankhamun Sergisi

  20 Ocak'ta Uniq Expo'da açılacak 'Tutankhamun, Çocuk Kral'ın Hazineleri Sergisi'ni Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın anlatımıyla herkesten önce izleyin.

 • Tutankhamun, Çocuk Kral'ın Hazineleri' Sergisine Büyük İlgi
  19 Oca Tutankhamun, Çocuk Kral'ın Hazineleri' Sergisine Büyük İlgi

  Tüm dünyada ziyaretçi rekorları kıran ünlü Firavun Tutankhamun'un Çocuk Kral'ın Hazineleri sergisi Uniq Expo'da özel bir davetle açılışını gerçekleştirdi.

 • Söke Belediyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı Kitabevi, Törenle Açılıyor
  17 Oca Söke Belediyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı Kitabevi, Törenle Açılıyor

  Söke Belediyesi tarafından kamulaştırılmasının ardından kitabevine dönüştürülen ve Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın adı verilen ‘Kaktüslü Ev’, Prof. Dr. Ortaylı’nın da katılımıyla 23 Ocak’ta düzenlenen törenle resmi olarak açılacak.

 • Atatürk'ün İzmit'i Ziyaretinin 100. Yılında Gençlerden İlber Ortaylı'ya Yoğun İlgi
  17 Oca Atatürk'ün İzmit'i Ziyaretinin 100. Yılında Gençlerden İlber Ortaylı'ya Yoğun İlgi

  İzmit Belediyesi tarafından Atatürk’ün kenti ziyaretinin 100’üncü yıl dönümü ve ‘Basın Onur Günü’ anısına Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa katılan tarihçi ve akademisyen Prof. Dr. İlber Ortaylı, geçlerden yoğun ilgi gördü.

 • İlber Ortaylı, Atatürk'ün Kente Gelişinin 100. Yıl Dönümünde İzmitliler'le Buluşacak
  06 Oca İlber Ortaylı, Atatürk'ün Kente Gelişinin 100. Yıl Dönümünde İzmitliler'le Buluşacak

  İzmit Belediyesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kente gelişinin ve ilk basın toplantısını düzenleyişinin 100. yıl dönümü olan 16 Ocak Pazartesi günü, Prof. Dr. İlber Ortaylı ile İzmitliler'i söyleşide buluşturacak.

 • Tarihçi Prof. Dr. Ortaylı, Mersin'de konferans verdi
  03 Oca Tarihçi Prof. Dr. Ortaylı, Mersin'de konferans verdi

  Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkiye'nin hiçbir İslam devletinde görülmeyecek kadar farklı dini ve etnik grupları bir arada tutan bir memleket olduğunu söyledi.

 • İLBER ORTAYLI 'ÇANAKKALE GEÇİLMEZ' SÖZÜ BRİTANYA GENELKURMAYI TARAFINDAN SÖYLENDİ
  29 Ara İLBER ORTAYLI 'ÇANAKKALE GEÇİLMEZ' SÖZÜ BRİTANYA GENELKURMAYI TARAFINDAN SÖYLENDİ

  Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Çanakkale'de büyük bir zafer kazanıldığını ve 'Çanakkale geçilmez' sözünün Britanya Genelkurmayı tarafından söylendiğini belirterek, Asrın en büyük zırhlılarıyla Çanakkale geçilemedi, yenildiler.

 • Tarihçi Prof. Dr. Ortaylı, başkentte söyleşide konuştu
  27 Ara Tarihçi Prof. Dr. Ortaylı, başkentte söyleşide konuştu

  Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, üç tarafı denizle çevrili Türkiye'de denizlere önem verilmesi gerektiğini belirterek "Denizden yaşamayı öğrenemezsek yaşayamayız bu kadar açık." dedi.

 • FATİH'TE REVNAKOĞLU VE İSTANBUL SEMPOZYUMU GERÇEKLEŞTİ
  24 Ara FATİH'TE REVNAKOĞLU VE İSTANBUL SEMPOZYUMU GERÇEKLEŞTİ

  Ömrünü İstanbul kültürüne adamış Cemalettin Server Revnakoğlu'nu farklı yönleriyle tanıtmayı amaçlayan 'Kültür Tarihimizin Emsalsiz Arşivi Cemalettin Server Revnakoğlu ve İstanbul Sempozyumu' bugün Fatih'te gerçekleşti.

 • İlber Ortaylı'dan 'futbol' sorusuna beklenmeyen yanıt: Müthiş bir şeydir
  12 Ara İlber Ortaylı'dan 'futbol' sorusuna beklenmeyen yanıt: Müthiş bir şeydir

  YouTube'da yaptığı programda, "Futbol aptal oyunu mudur?" sorusuna cevap veren ünlü tarihçi İlber Ortaylı, "Futbol bir aptal oyunu değildir, zeka oyunudur. O topu oradan yakalayıp, oraya geçirip, onu oradan görüp tanıyan adamın kendine göre bir zekası vardır. Müthiş bir şeydir, sanattır" şeklinde konuştu.

 • Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Osmaniye'de söyleşiye katıldı
  30 Kas Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Osmaniye'de söyleşiye katıldı

  Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Osmaniye'de düzenlenen 6. Kitap Fuarı kapsamında söyleşiye katıldı.

 • İlber Ortaylı... KORONAYA YAKALANDI!
  24 Kas İlber Ortaylı... KORONAYA YAKALANDI!

  Osmaniye Belediyesi tarafından düzenlenen kitap fuarına katılacak olan Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın Covid-19 testi pozitif çıktı. Program, bir hafta ertelendi.

 • Prof. Dr. İlber Ortaylı koronaya yakalandı
  24 Kas Prof. Dr. İlber Ortaylı koronaya yakalandı

  Osmaniye Belediyesi 6. Kitap Fuarının onur konuğu Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın dün yapılan Covid-19 testinin pozitif çıkması nedeniyle Osmaniye programı 1 hafta sonraya ertelendi.

 • Prof. Dr. İlber Ortaylı: 'İran protestolarında provokasyon ve tahribat yok'
  18 Kas Prof. Dr. İlber Ortaylı: "İran protestolarında provokasyon ve tahribat yok"

  Prof. Dr. İlber Ortaylı: "İran protestolarında provokasyon ve tahribat yok" Prof. Dr. Ortaylı: "İran protestoları çok enteresan. 67 gençliği bile bu kadar düzenli değildi" İran ile ilgili düzenlenen bir konferansta son zamanlarda yaşanan protestolar hakkında da değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr.

 • İLBER ORTAYLI TRAKYA'YI İYİ BİR İSTİKBAL BEKLİYOR AMA BU FELAKETTE OLABİLİR
  16 Kas İLBER ORTAYLI TRAKYA'YI İYİ BİR İSTİKBAL BEKLİYOR AMA BU FELAKETTE OLABİLİR

  TARİHÇİ Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Trakya'yı iyi bir istikbal bekliyor ama bu felakette olabilir.

 • Prof. Dr. İlber Ortaylı: 'Trakya'yı iyi bir istikbal bekliyor ama bu felaket de olabilir'
  16 Kas Prof. Dr. İlber Ortaylı: "Trakya'yı iyi bir istikbal bekliyor ama bu felaket de olabilir"

  Tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Trakya'yı iyi bir istikbal bekliyor ama bu felaket de olabilir.

 • İlber Ortaylı: Trakya'yı iyi bir istikbal bekliyor ama felaket de olabilir
  15 Kas İlber Ortaylı: Trakya'yı iyi bir istikbal bekliyor ama felaket de olabilir

  Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Trakya'yı iyi bir istikbal bekliyor ama bu felaket de olabilir yani garantisi yok. Karar vermek zorundasınız. ya sanayi ya ziraat" dedi.

 • 13. Boğaziçi Zirvesi başladı
  10 Kas 13. Boğaziçi Zirvesi başladı

  GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜİlber Ortaylı'nın konuşması Zirveden detaylar İSTANBUL - Uluslararası İşbirliği Platformu (UİP) tarafından düzenlenen 13'ncü Boğaziçi Zirvesi başladı.

 • Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Antalya'da üniversite öğrencileriyle buluştu Açıklaması
  07 Kas Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Antalya'da üniversite öğrencileriyle buluştu Açıklaması

  Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Antalya'da üniversite öğrencilerinin katılımıyla düzenlenen program kapsamında söyleşiye katıldı.

 • İlber Ortaylı'dan Gülseren Budayıcıoğlu'na çarpıcı gönderme: Millet hasta dosyalarıyla senaryo yazıyor
  01 Kas İlber Ortaylı'dan Gülseren Budayıcıoğlu'na çarpıcı gönderme: Millet hasta dosyalarıyla senaryo yazıyor

  Katıldığı bir YouTube programında senaryoları izlenme rekorları kıran Prof. Dr. Gülseren Budayıcıoğlu'nu üstü kapalı eleştiren ünlü tarihçi İlber Ortaylı, "Şimdi öyle günlere geldik ki millet hasta dosyalarıyla senaryo yazıyor. Bu ne kadar doğru ben bilmem, meslektaşları bunu sormalı" ifadelerini kullandı.

 • Kayseri haber | Tarihçi İlber Ortaylı, Kayseri'de söyleşiye katıldı
  23 Eki Kayseri haber | Tarihçi İlber Ortaylı, Kayseri'de söyleşiye katıldı

  Kayseri gündem haberi | Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 5. Kayseri Kitap Fuarı kapsamında söyleşiye katıldı.

 • Dünkü canlı yayına İlber Ortaylı'nın kahkahaları damga vurdu: Joker 3'te başrol
  14 Eyl Dünkü canlı yayına İlber Ortaylı'nın kahkahaları damga vurdu: Joker 3'te başrol

  Tarihçilerden İlber Ortaylı ve Murat Bardakçı'nın katıldıkları bir programda Osmanlı tarihini anlattı. Ortaylı ve Bardakçı arasında zaman zaman keyifli anlar da yaşandı. Bardakçı'nın "Vals yapıyorlar. Bir İngiliz prensesle Şehzade Murat Efendi sonra 5. Murat. Sonra yanına çağırdığı kişiye 'Biz burada boynuzlu p.....k değiliz. Şu karıyı söyle bıraksın' diyor" sözlerine İlber Ortaylı'nın kahkaha atması sosyal medyada, film karakteri Joker'in gülüşüne benzetildi.

 • Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'le olan ilginç anısı: Türkiye'ye karşı çok ilgiliydi, Kur'an tilavet ettirdi
  09 Eyl Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'le olan ilginç anısı: Türkiye'ye karşı çok ilgiliydi, Kur'an tilavet ettirdi

  96 yaşında hayatını kaybeden İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ile bir anısını paylaşan Prof. Dr. İlber Ortaylı, 14 yıl önce Türkiye'yi ziyaret eden Elizabeth'in Bursa'da Yeşil Cami ziyaretinde Kur'an tilavet ettirdiğini ve Türkiye'ye karşı çok ilgili olduğunu söyledi.

 • İlber Ortaylı, Gaziemir'de Büyük Zafer'i Anlattı
  31 Ağu İlber Ortaylı, Gaziemir'de Büyük Zafer'i Anlattı

  Gaziemir Belediyesi’nin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yılı kutlamaları kapsamında düzenlediği “Zafere giden yol” panelinde Prof. Dr. İlber Ortaylı, büyük zafere giden süreçte yaşanan tarihi gelişmeleri Gaziemirliler'e anlattı.

 • İlber Ortaylı Gaziemir'de Büyük Zaferi Anlatacak
  22 Ağu İlber Ortaylı Gaziemir'de Büyük Zaferi Anlatacak

  İzmir Gaziemir Belediyesi’nin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yılı kutlamaları kapsamında düzenleyeceği “Zafere Giden Yol” paneline, Prof. Dr. İlber Ortaylı konuşmacı olarak katılacak.

 • Tarihçi Ortaylı, Lozan Anlaşması'nın 99'uncu Yıl Dönümünde Konuştu: 'Lozan Bizim İçin Bir Zaferdir'
  23 Tem Tarihçi Ortaylı, Lozan Anlaşması'nın 99'uncu Yıl Dönümünde Konuştu: "Lozan Bizim İçin Bir Zaferdir"

  Prof. Dr. İlber Ortaylı, Lozan Anlaşması'nın 99'uncu yıl dönümünde Bursa’da düzenlenen Büyük Mübadil Buluşması’nda, “Bu anlaşma ile Türkiye iktisadi bakımdan hürriyetini almıştır çünkü kapitülasyonlar 16’ıncı asırda bir ticari teşvik aracıydı. Maalesef 18’ince ve 19’uncu asırda kapitülasyonlar esaret zinciri haline getirilmiştir. Devletin hukuki yapısını, adalet sistemini felç edecek bir şekle gelmiştir. Lozan’la Türkiye benliğine kavuşmuştur. Lozan bizim için bir zaferdir en azından bunun çok başarılı bir uzlaşma olduğu herkesin kabul etmesi gerekir” dedi.

 • Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Maarif Söyleşilerinin konuğu oldu Açıklaması
  19 Haz Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Maarif Söyleşilerinin konuğu oldu Açıklaması

  Tarihçi ve akademisyen Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türk milletinin ve Türk kavminin bir şekilde bir araya gelmesine, Türk dili ve medeniyetinin coğrafyada hak ettiği yeri almasına ihtiyaç olduğunu belirterek, "Çünkü dünya Türkleri bekliyor.

 • Prof. Dr. İlber Ortaylı: 'Polonezköy İstanbul'un kibar sayfiye yeriydi'
  19 Haz Prof. Dr. İlber Ortaylı: "Polonezköy İstanbul'un kibar sayfiye yeriydi"

  Prof. Dr. İlber Ortaylı: "Polonezköy İstanbul'un kibar sayfiye yeriydi" Polonezköy Kiraz Festivali 2. günde coşkuyla devam etti Beykoz Belediyesi tarafından tarihi Türkiye-Polonya dostluğuna katkıda bulunmak, köyün 180.

Advertisement