Uşak'ta Akil İnsanlar Heyeti'ne MHP'den Tepki - Son Dakika
Politika

Uşak'ta Akil İnsanlar Heyeti'ne MHP'den Tepki

Uşak\'ta Akil İnsanlar Heyeti\'ne MHP\'den Tepki

Akil İnsanlar Heyeti Ege Grubu üyeleri, 20 kişilik MHP'li grubun protestosuyla karşılaştı.

05.05.2013 19:31  Güncelleme: 14:09

Heyet üyesi Avni Özgürel, Abdullah Öcalan için en güvenli yerin İmralı olduğunu, ayrıca bir anayasa yapılması durumunda 'Türk' kelimesinin çıkarılacağına ihtimal vermediğini dile getirdi.

Akil İnsanlar Heyeti Ege Grubu üyeleri, Uşak Deri Karma Organize Sanayi Bölgesi'nin konuğu olarak Uşak'a gelip, bölgenin sosyal tesislerinde işadamları, sanayiciler ve sivil toplum örgütleriyle buluştu.

Jandarmanın geniş güvenlik önlemi aldığı Uşak Deri Karma Organize Sanayi Bölgesi Sosyal Tesisleri girişinde MHP İl Başkanı Alpay Örgür'le birlikte toplanan 20 partili, protesto gösterisi yaptı.

Herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için jandarma, grubun ceplerinde bulunan bozuk paraları toplayıp MHP İl Başkanı Alpay Özgür'e teslim etti.

Salonu dolduran konuklar Akil İnsanlar Heyeti gelmeden önce dışarı çıkarılarak, adları tek tek okunup öyle salona alındı. Akil İnsanlar Heyeti üyeleri Avni Özgürel, Fadime Özkan, Hasan Karakaya ve Baskın Oran sosyal tesislerde, Vali Yardımcısı Ferhat Kurtoğlu, Uşak Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Ali Yıldırım, Uşak Deri Karma Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Akif Küplemez, 59 işadamı ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi ile biraraya geldi.

Ege Bölgesi'nde bir aydır Türkiye'nin içinde bulunduğu, içinden geçtiği süreci değerlendirmeye, toplumun görüş ve düşüncelerini olabildiği kadar tespit ederek hükümet katına yansıtmaya gayret ettiklerini belirten Avni Özgürel, şunları söyledi:

"Akil İnsanlar olarak sizlere birşeyi telkin etmek, birşeyler için ikna etmek gibi bir misyonumuz ve görevimiz yok. Türkiye'nin tarihinin önemli bir dönemeç noktasında olduğunun farkındasınız. Türkiye'de zaman zaman ihtilal dönemleri ile yeni anayasalar yapıldı.

Şimdi ilk kez sivil, toplumun mümkün oldukça tartışarak olabildiği kadar yaygın bir zeminde sivil hayatın içinde yeni anayasa yapmaya çalışılıyor. Tüm siyasi partilerin Cumhuriyet'in 100'üncü yılı programına dahil ettikleri bir kavram yeni anayasa. Bu tabolunun hedefine ulaşabilmesi ve gerçekleşmesi için sürecin önünde bir tane engel var. Oda terör ve şiddet. Bunun ortadan kaldırılması gerekiyor.

Bu ortadan kalkmadan demokratikleşme ve adımlar atılması mümkün değil. Türkiye'de terör bu süreçte ilk konu olarak karşımıza çıkıyor. Kolay bir süreç değil."

Türkiye'de PKK terörünün başladığında doğan çocukların bugün 30 yaşında olduğunu ifade eden Özgürel, "Bir yıl öncesine kadar Türkiye'de siyasetin en üst katlarında 'İdam cezasını yeniden getirsek mi getirmesek mi?' konusu vardı. 'Öcalan serbest mi bırakılacak? Kürdistan mı kuruluyor?' gibi sorular ortaya çıktı. Bu konular insanların önüne bir çöp tenekesi boşalır gibi döküldü. Siyasetin nasıl bir yön ve tavır içinde olması gerektiğini tespit için, yol haritasının bundan sonraki bölümünde nasıl bir hat izleneceğini görebilmek adına hükümet kesiminden bizler seçildik" dedi.

Bu sorunu çözmeye kararlı olduklarını söyleyen Özgürel, "Hükümetten böyle bir teklif gelince 'Hayır biz yapamayız' demeyi kendimizi inkar saydığımız için ve 'Kanın durdurulmasında bir nebze katkımız olacaksa siyasetin dışında bir devlet meselesi olarak katkı sağlayabileceksek biz varız' dedik" diye konuştu.

Akil İnsanları, sadece sürece ilişkin düşüncelerin ilgilendirdiğini ifade eden Özgürel, "Süreçte sizlerin düşünceleri önemli. Bizim bunun ötesinde bir görevimiz ve misyonumuz yok. Biz birşeyleri biliyoruz. Hükümet birşeyler anlattı gibi algılamayın, sizler ne biliyorsanız gazetelerde ne okuyorsanız neyi takip ediyorsanız bizler de o kadarını biliyoruz.

25 yıldır Tayyip Erdoğan'ı gazeteci olarak takip ediyorum. Bugüne kadar arkasından ne çıkacağını bilmediği konularda kapıyı açtığını görmedim" dedi.

Türkiye'de terör sorununun çözümünun Turgut Özal'dan beri devletin birinci konusu olarak yükselmeye başladığı görüşünü savunan Özgürel, "Ama kim elini attıysa eli yandı. Sadece eli yanmadı çözüm meselesini ortaya koyanlar öldü veya öldürüldü. Türkiye ne zaman bir meseleyi çözmeye kalksa kazaya uğradı, tepe takla geldi" dedi.

"ÖCALAN SERBEST KALMAYACAK"

Çözüm sürecinde Öcalan'ın serbest kalıp kalmayacağı konusunun gündemde olduğunu ifade eden Özgürel, "Öcalan hiç birşekilde serbest kalmayacak. Serbest kalması için özel yasa çıkarılması lazım. Öcalan için en güvenli yer İmralı'dır. Serbest kaldığı anda bu kadar şehit ailesi var.

Nasıl garanti edilir ki hayatı, sağ kalacağı, saldırıya uğramayacağı. Urfa'da Diyarbakır'da güvende hissedebileceğini düşünseniz buralarda da dağa çıkardığı ve ölen 26 bin Kürt var. 'Bizi savaşa götürdün, biz şimdi de silah bıraktık. Bitti mi' denilecek. Öcala'nın oradaki hayat şartları 12 metrekarelik bir oda, 20 metrekareye çıkarılabilir ama en güvenli yer İmralı'dır" diye konuştu.

TÜRKLÜK MESELESİ

Anayasa'da 'Türk' kelimesinin kaldırılması konusuna da değinen Avni Özgürel, "Türkiye bu anayasada Türklük ve Türk kavramının çıkarılacağını düşünmek akla mantığa uygun değil" dedi.

Süreç ilerledikçe endişelerin sürecin içinde kaybolacağını sözlerine ekleyen Özgürel, "Süreçte sizlerin olduğu kadar bizlerin de endişe ve tereddütü var. Olmasın ve bu iş bitsin istiyoruz. Bizler medeni, çağdaş, modern bir yapıya erişelim istiyoruz. Bu süreçte eğer önümüzdeki engel terör ve şiddetse bunu ortadan kaldıralım. Başbakan açıklarken 'Siyasi hayatıma mal olsa' diye açıkladı. Bu öyle siyasi menfaatle yapılacabilecek bir şey değil. Devletin ve milletin bekası ile ilgilidir" diye konuştu.

Kaynak: DHA

Son Dakika Politika Uşak'ta Akil İnsanlar Heyeti'ne MHP'den Tepki - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement