Karbonmonoksit Zehirlenmelerine Karşı Uyarı - Son Dakika
Sağlık

Karbonmonoksit Zehirlenmelerine Karşı Uyarı

Karbonmonoksit Zehirlenmelerine Karşı Uyarı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Mustafa Kızılkan, soba kurulmadan önce baca temizliğinin yapılması gerektiğini ve karbonmonoksit gazından zehirlenmemek için önlemler alınması gerektiğini söyledi.

28.11.2023 11:28  Güncelleme: 11:50
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kayseri Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Mustafa Kızılkan, renksiz ve tatsız olan karbonmonoksit gazından zehirlenmemek için soba kurulmadan önce mutlaka baca temizliğinin yapılması gerektiğini söyledi.

Kış aylarının gelmesiyle beraber vatandaşlar sobalarını kurmaya başladı. Bacanın tıkanması ve özellikle lodosun etkili olduğu günlerde sobadan sızan karbonmonoksit gazına karşı uyarılarda bulunan Kayseri Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Mustafa Kızılkan, baca temizliğine dikkat çekti. Kızılkan, "Meteorolojik veriler itfaiyenin ve günlük yaşamın içerisinde bizleri yönlendirirken, vatandaşın da yaşam kalitesini etkileyen en önemli unsurları oluşturmaktadır. Havaların soğumasıyla birlikte katı yakıt kullanan ve evlerinde soba kuranlara özellikle şunu belirtmek istiyoruz ki; bacalarını soba kurmadan önce kontrol etmeleri, herhangi bir nedenle kuş ölüsü, taş ve tuğla parçalarının bir şekilde bacanın içerisine girmesi beraberinde baca çekiş hızını etkilediği gibi baca temizliğini de ön plana çıkartmaktadır. Bacanın rutin temizliğini soba kurmadan önce yapmalarını, içerisinde herhangi bir parça olup olmadığı konusunda deneyimli firmalar aracılığıyla bu temizliği yapmalarını ve bandrollerini mutlaka almalarını tavsiye ediyoruz. Sobayı kurarken altına mutlaka sacdan veya mermerden parça koymak suretiyle yerle bağlantısını kesip sonra sobayı kurmalı ve en kısa mesafeden bacaya ulaşmasını, bacaya bağlantı kısmında borularının iç içe geçtiğini tespit etmelerini, bağlantılarını ise sızdırmaz bantlarla veya tuzlu bir bez parçası ile sarmak suretiyle sızıntının dışarıya çıkmasını engellenmesini tavsiye ediyoruz. Sobayı mutlaka üstten yakmamız gerekir. Tutuşturmak amacıyla kolonya, benzin, tiner gibi malzemelerin kullanılması beraberinde patlama ve etrafa sıçrayan parçaların evi tutuşturmasını ön plana çıkarır" ifadelerini kullandı.

"Kömürün tutuştuğundan emin olun"

Uyku saatinden en az 2 saat önce sobaya kömür atılmışsa tutuştuğunu görmenin faydalı olacağını dile getiren Kızılkan, bireysel doğalgaz kullanıcılarına da "menfez" uyarısında bulunarak, "Lodos çıktığı zaman geri tepme olacağını ön planda tutarak uyku saatinden en az 2 saat önce sobanın içerisine herhangi bir şekilde kömür atılmışsa uyanık durmalı, tutuştuktan sonra kor vaziyetini aldıktan alınca yatılmalıdır. Karbonmonoksit renksiz ve kokusuz bir gazdır. Hücrelerine oksijen transferini engellemek suretiyle baş ağrısı, stres, terleme ve beraberinde tatlı bir uykuyla beraber yaşamla ölüm arasındaki çizgiyi ön plana çıkarır. Katı yakıt kısmında buna dikkat etmeliyiz. Kayseri Büyükşehir Belediyemiz çalışmalarıyla şehrin birçok noktasında doğal gazla halkımızı buluşturmuştur. Doğal gazda da merkezi sistem ve bireysel ısınma ön plana çıkıyor. Bireysel ısınmada kesinlikle menfezler kapatılmamalı ve yetkili firmalar tarafından yıllık periyodik bakımları mutlaka yapılmalıdır. Vatandaşlarımız lodoslu havalarda da ayrıca dikkat etmelidir" diye konuştu.

Mustafa Kızılkan ayrıca, olumsuz bir durumda vatandaşların 112'yi aramaları gerektiğinin altını çizerek, "Olumsuz anlarda 112 çağrı merkezi 7 gün 24 saat hizmet etmektedir. Vatandaşlarımız açık adreslerini belirttikleri zaman en yakın itfaiye, sağlık, polis ve jandarma ekiplerimiz halkımızın yanında olacaktır" dedi. - KAYSERİ

Kaynak: İHA

Son Dakika Sağlık Karbonmonoksit Zehirlenmelerine Karşı Uyarı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Siirt'te Sağlık Çalışanları İsrail'in Gazze'ye Saldırılarını Protesto Etti
  20:49 Siirt'te Sağlık Çalışanları İsrail'in Gazze'ye Saldırılarını Protesto Etti

  Siirt'in Kurtalan ilçesinde doktorlar ve sağlık çalışanları, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek için sessiz yürüyüş gerçekleştirdi. Beyaz önlüklerini giyen sağlık çalışanları, Türk ve Filistin bayrakları taşıyarak slogan atmadan yürüdü. Grup adına açıklama yapan Dr. Muhammed Bakır Varol, İsrail'in Filistin topraklarında işlediği suçların devam ettiğini belirtti ve özgür Filistin Devleti'nin kurulması için mücadele edildiğini vurguladı. Yürüyüşe bazı sivil toplum kuruluşları da destek verdi.

 • Yeşilay'ın 104. kuruluş yılı kutlandı
  20:14 Yeşilay'ın 104. kuruluş yılı kutlandı

  Gümüşhane'de Yeşilay Gümüşhane Şubesi tarafından Yeşilay'ın kuruluşunun 104'üncü yılı nedeniyle basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasına Yeşilay Gümüşhane Şube Başkanı Selami Öktem ile gönüllü vatandaşlar katıldı. Yeşilay, 120 şube, 107 danışmanlık merkezi, 2 rehabilitasyon merkezi ve 100 bini aşan gönüllüsü ile hizmet veriyor.

 • Aydın Büyükşehir Belediyesi Hastanelerde Refakatçi Hizmeti Sunuyor
  20:12 Aydın Büyükşehir Belediyesi Hastanelerde Refakatçi Hizmeti Sunuyor

  Aydın Büyükşehir Belediyesi, Efeler ve Nazilli ilçelerindeki hastanelerde başlattığı uygulama ile hastanede yatan hastaların yakınlarına refakat hizmeti sunuyor. Bu uygulama ile hastaların hayatı kolaylaştırılmayı hedefleniyor.

 • Erzurum'da Sağlık Çalışanları İsrail'in Saldırılarını Protesto Etti
  16:51 Erzurum'da Sağlık Çalışanları İsrail'in Saldırılarını Protesto Etti

  Erzurum'da görevli hekimler ve sağlık çalışanları, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla 'sessiz yürüyüş'lerini sürdürdü. Sağlık çalışanları Türk ve Filistin bayrakları eşliğinde taşıdıkları döviz ve pankartlarla Yakutiye Medresesi'ne kadar yürüdü. Programda Kur'an-ı Kerim okunup dua edildi. Protesto edenler, Filistinlilerin zorluklarla mücadele ettiğini ve İsrail'in sistematik işgal politikasını sürdürdüğünü belirtti.

 • Aydın Büyükşehir Belediyesi Hastanelerde Refakatçi Hizmeti Sunuyor
  15:55 Aydın Büyükşehir Belediyesi Hastanelerde Refakatçi Hizmeti Sunuyor

  Aydın Büyükşehir Belediyesi, Efeler ve Nazilli'deki hastanelerde hastası olan vatandaşlara refakatçi hizmeti sunmaya başladı. Hafta içi beş gün, Büyükşehir Belediyesi ekipleri sabah 8:30 - akşam 17:30 saatleri arasında refakat hizmeti verecek.

 • Erzincan'da 3 yaşındaki çocuğun gazoz açacağına sıkışan parmağı itfaiye ekiplerince çıkarıldı
  15:38 Erzincan'da 3 yaşındaki çocuğun gazoz açacağına sıkışan parmağı itfaiye ekiplerince çıkarıldı

  Erzincan'da oyun oynarken bir çocuğun parmağı metal gazoz açacağına sıkıştı. Ailesinin kurtaramaması üzerine çocuk hastaneye götürüldü. Sağlık ekiplerinin sonuç alamaması üzerine itfaiye ekipleri çağrıldı ve parmak metal gazoz açacağı kesilerek çıkarıldı.

 • Sakarya Müftülüğü ve AFAD iş birliğiyle 'Depremde Arama Kurtarma Eğitimleri' devam ediyor
  15:33 Sakarya Müftülüğü ve AFAD iş birliğiyle 'Depremde Arama Kurtarma Eğitimleri' devam ediyor

  Sakarya Müftülüğü ve AFAD iş birliğiyle gerçekleştirilen 'Depremde Arama Kurtarma Eğitimleri'nin 2. turu başladı. Eğitimlerle, katılımcılara deprem anında arama kurtarma faaliyetlerinde etkin rol alabilmeleri için gerekli bilgi ve beceriler kazandırılmak hedefleniyor.

 • DÜ'de Bağımlılıktan Kurtulmak Konulu Söyleşi Gerçekleştirildi
  15:22 DÜ'de Bağımlılıktan Kurtulmak Konulu Söyleşi Gerçekleştirildi

  Düzce Üniversitesi'nde düzenlenen söyleşide, bağımlılığın sosyal olayların ve bireysel sorunların doğal sonucu olduğu vurgulandı. Psikolog Zeynep Alçelik Uran, bağımlılığın fazla madde almak değil, istendiğinde durduramamak olduğunu belirtti. Yeşilay Danışmanlık Merkezi'nden Gülbeyaz Çınar ise bağımlılığın sadece alkol, tütün ve hap kullanımıyla sınırlı olmadığını, kumar, oyun ve internetin de bağımlılıkla mücadelede yer aldığını ifade etti.


Advertisement