Öğrenme Zorluğu Çeken Çocuklar Tespit Edilebilecek - Son Dakika

Öğrenme Zorluğu Çeken Çocuklar Tespit Edilebilecek

16.08.2013 10:48
Öğrenme Zorluğu Çeken Çocuklar Tespit Edilebilecek

Okul öncesi çocuklarda, öğrenme güçlüğünün olup olmadığı beyin taramasıyla ortaya çıkacak.

ABD'li bilim adamlarınca yapılan araştırma, okul öncesi çocuklarda öğrenme güçlüğünün olup olmadığının tespitinin beyin taramasıyla ortaya çıkarılabileceği umudunu doğurdu.

Okula yeni başlayan 40 çocuk arasında yapılan araştırmada, dil yeteneği, kelime ve seslerin algılandığı süreçlerin yaşandığı beynin "yay demeti" ismi verilen bölgesinde bazı daralmaların olduğu keşfedildi.

Çocuklara farklı tiplerde okuma öncesi veya kelimelerin farklı tipteki sesleriyle ilgili testler yapan bilim adamları, konuşma ve anlama yetisi az olan çocuklara daha düşük, diğerlerine ise yüksek puanlar verdi.

Düşük puanla ön okuma testlerinin sonuçlarının beynin sol bölümündeki yay demetinin gücüyle önemli ölçüde bağlantılı olduğu sonucuna varan bilim adamları, sol yay demetinin beyindeki konuşma, yazma ve dil yetenekleriyle alakalı olduğunu belirtti.

Çalışmada bulunan yapısal beyin farklılıklarının öğrenme güçlüğü işareti olup olmadığının kesin olarak söylenmesi için çok erken olduğunu belirten bilim adamları, ancak aynı çocuk grubunun öğrenimleri süresince takiplerinin yapılarak daha güçlü sonuçlara ulaşmayı hedeflediklerini kaydetti.

Araştırma ekibi, beyin taramalarının öğrenme güçlüğü çeken çocuklarda erken tanısının erken müdahale şansını vereceğini ifade etti. Araştırma Nörobilim dergisinde yayınlandı. -Ankara

Kaynak: Hastane.com.tr
YORUMLAR
500

Son Dakika Sağlık Öğrenme Zorluğu Çeken Çocuklar Tespit Edilebilecek - Son Dakika


Advertisement