Omuz Atma Cinayetini 'İzleyen' Polisler Hakim Karşısına Çıktı - Son Dakika
Sağlık

Omuz Atma Cinayetini 'İzleyen' Polisler Hakim Karşısına Çıktı

Omuz atma cinayetini 'izleyen' polisler hakim karşısına çıktı -Sanık polis: "Komiserim müdahale etmememi işaret etti"İSTANBUL - İstiklal Caddesi'nde Ayhan Kaya adlı vatandaşın, omuz atma tartışması yüzünden bıçaklanarak öldürülmesi olayını gördükleri halde, olay yerinde kavgayı izleyip...

10.10.2017 12:20

Omuz atma cinayetini 'izleyen' polisler hakim karşısına çıktı

-Sanık polis: "Komiserim müdahale etmememi işaret etti"

İSTANBUL - İstiklal Caddesi'nde Ayhan Kaya adlı vatandaşın, omuz atma tartışması yüzünden bıçaklanarak öldürülmesi olayını gördükleri halde, olay yerinde kavgayı izleyip müdahale etmedikleri iddia edilen 2 polis memurunun yargılanmasına başlandı.

Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerinde omuz atma tartışması yüzünden yaşanan kavgada Ayhan Kaya'nın isimli kemerle dövüldükten sonra bıçaklanarak öldürülmesine ilişkin haklarında dava açılan 2 polis memuru "görevi kötüye kullanmak" suçundan ilk kez hakim karşısına çıktı.

İstanbul 51'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, sanık polis memurları Mücahit Ö. ve Ali T. ile maktul Ayhan Kaya2nın ağabeyi Hüseyin Kaya katıldı. Kimlik tespitlerinin ardından sanık polis memurlarının savunması alındı.

Olay günü, cinayetin işlendi yer yakın bir noktada yemek yediğini, bağrışma seslerini duyduğunu o esnada kavga olmadığını söyleyen sanık Mücahit Ö., "Olay yerinde komiserim Zafer O. ve Barış C. oradaydı. Olay bir anda yumruklu kavgaya dönüştü. Komiserimle göz göze geldim. Telsizle konuşuyordu. Müdahale etmememi işaret etti. Takviye ekip istemiş. O arada herhangi bir bıçak görmedim. Beşinci şahıs olaya müdahale edip kavga büyüdü, elinde bıçak olan biri beşinci şahsa yönelince bıçağı gördüm. Polis memuru Ali T., 'polis' diye bağırınca ben de aynı şekilde bağırarak dikkatleri üzerime çekmeye çalıştım. Ali T. ve güven timindeki arkadaşlarla olaya müdahale ettik. Kesinlike bıçakla öldürme olayını görüp müdahale etmemem söz konusu değildir. Hemen müdahale etmememin sebebi, komiserimin müdahale etmememi söylemesidir" dedi.

"Bıçak yoktu, arkadaş gibiydiler"

Sanık polis memuru Ali T., olay gecesi en rütbeli ve sorumlu kişi komiser Zafer O.'nun olay yerinde bulunduğunu söyleyerek, "Ben yalnız değildim. Yanımda da polis memuru Selin K. vardı, bu durum görüntülerde sabittir. Biz olay yerinde görevli değil, Tarlabaşı istikametinde görevliydik. Komiserimizin anonsu üzerine olay yerine gittik. 5-6 kişilik grup birbirlerine bağırıyorlardı. Alkollüydüler. Sarhoş muhabbeti gibi bir şeydi. Üzerlerinde bıçak ya da sopa gibi bir şey yoktu. Arkadaş gibiydiler. Zafer O. benim yanıma gelerek şu anda müdahale edecek bir durum olmadığını söyledi. Kendi bölgenize geçin bir durum olursa telsizle haber veririz dedi. Suçlamaları kabul etmiyorum" ifadelerini kullandı.

Müşteki Hüseyin Kaya ise, olay yerinde hayatını kaybeden kişinin kardeşi olduğunu belirterek, "Sanıklardan şikayetçiyim. Kardeşim 8 bıçak darbesi ile öldürüldü. Bu olaylar olurken hiçbir polis memuru müdahale etmemiş. Şahısların polis memurlarına da bıçak salladıkları görülmektedir" şeklinde konuştu.

Ara kararını açıklan mahkeme, komiser yardımcıları Zafer O. ve Barış C.'nin olaya ilişkin bilgi ve görgülerinin tespiti amacıyla tanık olarak dinlenmeleri için ilgili yerlere yazı yazılmasına hükmetti. Mahkeme, 4 polis memurunun da tanık olarak dinlenmesine ve sanıkların olay günü kimlerle birlikte nerede görevli olduklarına dair görev listesinin gönderilmesi için ilgili kolluğa müzekkere yazılmasına karar verdi. Duruşma ertelendi.

İddianameden

İddianamede, olay tarihinde İstanbul Güven Timleri Şube Müdürlüğü B Bölge Büro Amirliği'nde görevli polis memuru şüpheliler Mücahit Ö. ve Ali T.in, 4 Temmuz 2015 saat 05.00 sıralarında İstiklal Caddesi Ağa Cami önünde maktul Ayhan Kaya'nın bıçakla kasten öldürülmesi olayı ile ilgili çıkan kavgayı gördükleri anlatılmıştı. Yaşananları gördükleri halde olay yerinde kavgayı izleyip müdahale etmeyerek görevlerinin gereklerine aykırı davrandıkları ifade edilen 2 şüpheli polisin "görevi kötüye kullanmak" suçundan 6 aydan 2'şer yıla kadar hapsi istenmişti.

Olayın geçmişi

Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde, 4 Temmuz 2015 gecesi "omuz atma" tartışması yüzünden yaşanan kavgada 28 yaşındaki Ayhan Kaya kemer ve yumruklarla dövülmesinin ardından bıçaklanarak öldürülmüştü. Olaya ilişkin İstanbul 21'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklu yargılanan sanılar Cihan Arslan, Ferdi İnci ve Hasan Düman'ı 21 Aralık 2016 tarihli karar duruşmada "kasten öldürme" suçundan 25'er yıl hapse mahküm edilmişti. Öte yandan cinayete geç müdahale ettikleri ve yaşanan kavgayı yalnızca izledikleri iddia edilen güven timlerine bağlı 7 sivil polis hakkında da "görevi ihmal" suçundan ayrı bir soruşturma açılmıştı.

Omuz Atma Cinayetini \'İzleyen\' Polisler Hakim Karşısına Çıktı
Kaynak: İHA

Son Dakika Sağlık Omuz Atma Cinayetini 'İzleyen' Polisler Hakim Karşısına Çıktı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement