Şanlıurfa'da beyin anevrizması hastalarına başarılı operasyon - Son Dakika
Sağlık

Şanlıurfa'da beyin anevrizması hastalarına başarılı operasyon

Şanlıurfa\'da beyin anevrizması hastalarına başarılı operasyon

Şanlıurfa'da, beyin damarında anevrizma (baloncuk) tespit edilen 4 hasta, Harran Üniversitesi Hastanesinde yapılan başarılı operasyonla sağlığına kavuştu. Operasyon kapalı yöntemle gerçekleştirildi.

23.05.2023 14:09  Güncelleme: 15:33
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Şanlıurfa'da, şiddetli baş ağrısı şikayetiyle hastaneye kaldırılan ve beyin damarında anevrizma (baloncuk) olduğu tespit edilen 4 hasta, Harran Üniversitesi (HRÜ) Hastanesinde başarılı operasyonla sağlığına kavuştu.

Hastaneden yapılan açıklamaya göre, kentte yaşayan Kıymet Akceylan (48), Lokman Barış (47), Lamih Aiseoglu (59) ve Eyyüp Süleyman Dodanlı (7) şiddetli baş ağrısı şikayeti ile hastane başvurdu.

Harran Üniversitesi Hastanesi Girişimsel Radyoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Veysel Kaya tarafından yapılan muayenelerde hastaların beyin damarında anevrizma (baloncuk) oluştuğu belirlendi.

Kaya tarafından kasıktan yapılan beyin anjiyo operasyonuyla beyinde oluşan damar baloncuğu ortadan kaldırılarak hastaların hayata tutunması sağlandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dr. Veysel Kaya, hastaneye başvuran 4 hastaya, yapılan tetkikler sonucunda anevrizma teşhisi konulduğunu söyledi.

Anevrizmada erken teşhisin önemini anlatan Kaya, "Hastanemize ayakta başvuran 2 erkek ve bir kadın hastamız ile gün sonunda acil bir vaka olarak 7 yaşında erkek bir çocuğumuz getirildi. Yapılan tetkikler sonucunda hastalarımızda anevrizma teşhisi koyduk. İlk etapta acil olan 7 yaşındaki çocuğumuzun operasyonunu gerçekleştirdik. Hastamızı anjiyografi ünitesine alarak kapalı yöntemle (anjiyografi yöntem), açık beyin ameliyatına gerek kalmadan kasık damarından girilerek hastanın baloncuğu tedavi edilip sağlığına tekrar kavuştu" dedi.

Beyin baloncuğu operasyonunun kapalı yöntemle yapıldığını vurgulayan Dr. Kaya, şunları kaydetti:

"47 yaşındaki erkek hastamız yaklaşık altı ay önce beyin kanaması ile Şırnak'tan bize başvurdu. Beyninin sağ tarafta kanamaya neden olan baloncuğu tedavi edilen hastamız 20 gün yoğun bakım sürecinden geçip sağlığına kavuştu. Beyninde toplam beş baloncuğu, biri acil olmak üzere ikisi ayaktan başvuru ile tüm beyin baloncukları kapalı yöntemle, açık beyin ameliyatına gerek kalmaksızın başarılı bir şekilde tedavi ettik. Hastamızı yıllık anjiyo kontrolleri ile takibe aldık. Diğer bir hastamız ise 59 yaşındaki romatizması ve hipertansiyonu olan erkek bir hastamızdı. Dış merkezde beyin baloncuğundan şüphelenilmesi üzerine tarafımıza başvurdu. Yaptığımız DSA'da (Beyin Anjiyografi) beyin baloncuğu tespit edip tedavisini kapalı yöntemle, açık beyin ameliyatına gerek kalmadan başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. 48 yaşındaki kadın hastamız ise dış merkezden tarafımıza beyin baloncuğu ön tanısıyla başvurdu. Hastamızın son bir aydır giderek şiddetlenen daha önce olmayan baş ağrıları mevcuttu. Hastanın yapılan DSA'sında (Beyin Anjiyografi) beyin sağ tarafında büyük bir baloncuk tespit edildi. Hastamızın beyin baloncuğu kapalı yöntemle, kasık damarından girilerek açık beyin ameliyatına gerek kalmadan başarılı bir şekilde tedavi edildi, hastamız sağlığına kavuştu."

Dr. Kaya, desteklerinden dolayı HRÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu ve Başhekimi Doç. Dr. İdris Kırhan'a teşekkür etti.

Kaynak: AA

Son Dakika Sağlık Şanlıurfa'da beyin anevrizması hastalarına başarılı operasyon - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Gazze'de Çocuklar Açlıktan Ölüyor
  03:46 Gazze'de Çocuklar Açlıktan Ölüyor

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, Gazze'de çocukların açlıktan öldüğünü belirtti. Ghebreyesus, bölgedeki hastane binalarının da yıkıldığını aktardı. Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, yetersiz beslenme ve susuzluktan dolayı en az 15 çocuğun hayatını kaybettiğini açıkladı. BM yardım yetkilileri ise Gazze Şeridi'nde gıda güvensizliği ve beslenme yetersizliği sorununa dikkat çekti.

 • Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, deprem sonrası AFAD ve 112 Acil Çağrı Merkezi'ni ziyaret etti
  01:27 Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, deprem sonrası AFAD ve 112 Acil Çağrı Merkezi'ni ziyaret etti

  Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Yenice merkezli 4,9 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünü (AFAD) ziyaret etti. Vali Aktaş, AFAD İl Müdürlüğü ve 112 Acil Çağrı Merkezi yetkililerinden yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 • Bursa'da deprem sonucu ikinci kattan atlayan kişi hayatını kaybetti
  23:31 Bursa'da deprem sonucu ikinci kattan atlayan kişi hayatını kaybetti

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çanakkale'nin Yenice ilçesinde meydana gelen deprem sonucunda Bursa'nın Nilüfer ilçesinde ikinci kattan atlayan bir kişinin hastanede hayatını kaybettiğini açıkladı. Bakan Koca, depremde ağır yaralanan vatandaşa yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığını belirtti ve başsağlığı dileklerini iletti.

 • Çanakkale depreminde korkudan atlayan vatandaş hayatını kaybetti
  23:27 Çanakkale depreminde korkudan atlayan vatandaş hayatını kaybetti

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çanakkale Yenice'de meydana gelen depremde Bursa'nın Nilüfer ilçesinde yaşayan bir vatandaşın korkudan ikinci kattan atladığını ve kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybettiğini açıkladı.

 • Düzce'de 5 Hekimli Aile Sağlığı Merkezi Hizmete Açıldı
  23:23 Düzce'de 5 Hekimli Aile Sağlığı Merkezi Hizmete Açıldı

  Sağlık Bakanlığı tarafından Düzce'nin Aziziye Mahallesinde yapılan 5 Hekimli Aile Sağlığı Merkezi düzenlenen törenle hizmete açıldı. Merkezde Toplum Sağlığı Merkezi ile 112 Başhekimliği birimleri de yer alıyor.


Advertisement