UEFA Milli Takımlar İçin UEFA Uluslar Ligi Adında Yeni Bir Organizasyon Düzenleyecek - Son Dakika
Spor

UEFA Milli Takımlar İçin UEFA Uluslar Ligi Adında Yeni Bir Organizasyon Düzenleyecek

UEFA, ülkeler arasında hazırlık maçlarının yerini alacak olan UEFA Uluslar Ligi isimli yeni organizasyonu duyurdu. Turnuvada grup lideri olan takımlar Avrupa Futbol Şampiyonasına katılacak.

23.09.2017 10:45  Güncelleme: 11:43
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

UEFA Uluslar Ligi projesi hayata geçiriliyor. Organizasyon Eylül 2018'de başlayıp 2 yıl sürecek ve 55 ülke 4 farklı klasmana ayrılacak.

UEFA, ülkeler arasında oynanan hazırlık maçlarının yerini alacak ve hazırlık maçları tarihlerinde oynanacak bir turnuva için uzun süre önce harekete geçmişti.

FİKİR 2011'DE ORTAYA ÇIKMIŞTI

2011'de ortaya atılan bu fikir, 2014'te Astana'da bu formatın ortaya atılmasıyla sonuçlandı. Ulusal federasyonlarave milli takım hocalarına da danışılarak daha rekabetçi ve sporun ruhuna uygun olarak bu turnuva dizayn edildi.

Dünya Kupası 2018 Elemeleri, 2017 Ekim ayında, play-off maçları 2017 Kasım ayında tamamlanacak. Uluslar Ligi Eylül, Ekim, Kasım'da 2'şer maçla 6 maç gününde tamamlanacak.

KARŞILAŞMALAR HAZIRLIK MAÇLARI İÇİN VERİLEN ARADA OYNANACAK

Milli takımlar, ülke puanlarına göre 4 ayrı gruba ayrılacak. Hazırlık maçları için verilen aralarda oynanacak karşılaşmalar sonucu bir şampiyon belirlenirken 4 grup lideri de Avrupa şampiyonalarına doğrudan katılacak.

Gruplar UEFA ülke puanı sıralamasına göre yapılacak. Uluslar Ligi'nde 'A' ve 'B' klasmanında 12'şer, 'C'klasmanında 15 ve 'D' klasmanında da 16 takım yer alacak.

GRUP LİDERİ OLAN TAKIMLAR AVRUPA FUTBOL ŞAMPİYONASINA KATILACAK

Grubunda başarılı olanlar üst klasmana, başarısızlar ise bir alta düşebilecek. Ayrıca bu 4 grup lideri Uluslar Ligi şampiyonluğu için mücadele edecek. Turnuva Avrupa Futbol Şampiyonası'nı da etkileyecek. Her klasman içerisinde 4 farklı grup oluşacak ve grup lideri olan 4 takım direkt olarak 2020 Avrupa Şampiyonasına katılacak.

Dünya Kupası elemelerinden sonra oluşacak sıralamada değişiklik olmaz ise Türkiye, 2. klasmanda. Maçların, yalnızca milli takımlara ayrılan hazırlık dönemlerinde oynanması planlanıyor.

Lig 2 yılda bir düzenlenecek. Buna göre bir sonraki lig 2022-24 arasında yapılacak. Turnuvanın Avrupa Futbol Şampiyonası öncesi ve sonrasındaki formatı farklı olacak.

UEFA Milli Takımlar İçin UEFA Uluslar Ligi Adında Yeni Bir Organizasyon Düzenleyecek

Son Dakika Spor UEFA Milli Takımlar İçin UEFA Uluslar Ligi Adında Yeni Bir Organizasyon Düzenleyecek - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement