SON DAKİKA TUNCAY ÖZKAN HABERLERİ

Son Dakika Tuncay Özkan Haberleri

 • 15 Ocak 2018 11:49 Engelli Gence Minibüste Feci Dayak (Ek)(Röportaj) Minibüsün güvenlik kamerasına da yansıyon olay, CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan tarafından da sosyal medya üzerinden paylaşıldı
 • 14 Ocak 2018 23:44 Engelli Gence Minibüste Feci Dayak Minibüsün güvenlik kamerasına da yansıyon olay, CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan tarafından da sosyal medya üzerinden paylaşıldı
 • 14 Ocak 2018 23:26 Adana Engelli Gence Minibüste Feci Dayak Adana Engelli Gence Minibüste Feci Dayak Minibüsün güvenlik kamerasına da yansıyon olay, CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan tarafından da sosyal medya üzerinden paylaşıldı
 • 14 Ocak 2018 23:21 Dha Yurt - Engelli Gence Minibüste Feci Dayak Minibüsün güvenlik kamerasına da yansıyon olay, CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan tarafından da sosyal medya üzerinden paylaşıldı
 • 14 Ocak 2018 23:10 Engelli Gence Minibüste Feci Dayak Engelli Gence Minibüste Feci Dayak Minibüsün güvenlik kamerasına da yansıyon olay, CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan tarafından da sosyal medya üzerinden paylaşıldı
 • 23 Aralık 2017 21:05 Ahmet Biber CHP Artvin İl Başkanı Oldu Ahmet Biber CHP Artvin İl Başkanı Oldu Artvin Merkez Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi'nde gerçekleşen genel kurula CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Yüksek Disiplik Kurulu Başkanı ve Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan'ın yanı sıra partililer katıldı
 • 23 Aralık 2017 20:48 CHP'li Özkan: Birliğimizi Beraberliğimizi Asla Bozmamamız Gerekiyor CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Artvin 36'ncı Olağan Genel Kurulu'nda konuşan İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, "Biz haklıyız, güçlüyüz ve kazanacağız ama bir şey yapmamız gerekiyor.
 • 23 Aralık 2017 19:06 Artvin CHP'li Özkan: Birliğimizi Beraberliğimizi Asla Bozmamız Gerekiyor Artvin CHP'li Özkan: Birliğimizi Beraberliğimizi Asla Bozmamız Gerekiyor CHP'li Özkan: Birliğimizi beraberliğimizi asla bozmamız gerekiyorCumhuriyet Halk Partisi Artvin 36'ıncı Olağan Genel Kurulu'nda konuşan CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan,"Biz haklıyız güçlüyüz ve kazanacağız ama bir şey yapmamız gerekiyor.
 • 23 Aralık 2017 18:18 CHP'li Özkan: Birliğimizi Beraberliğimizi Asla Bozmamamız Gerekiyor CHP'li Özkan: Birliğimizi Beraberliğimizi Asla Bozmamamız Gerekiyor CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Artvin 36'ncı Olağan Genel Kurulu'nda konuşan İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, "Biz haklıyız, güçlüyüz ve kazanacağız ama bir şey yapmamız gerekiyor.
 • 15 Aralık 2017 00:57 Muharrem İnce'den Tuncay Özkan'a: Kararımı Açıklamak Sana mı Düştü Muharrem İnce'den Tuncay Özkan'a: Kararımı Açıklamak Sana mı Düştü CHP'nin İzmir Milletvekili Tuncay Özkan'ın "Muharrem İnce Kılıçdaroğlu ile görüştü, aday olmayacak" açıklamasına, İnce sert cevap verdi: Kararımı açıklamak sana mı düştü!
 • 03 Kasım 2017 17:01 CHP'li Özkan: Fakıbaba Aydın'a Gelsin, Ucuz Et Nasıl Satılıyor Öğrensin CHP İzmir milletvekilleri Tuncay Özkan ve Mustafa Balbay, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nu ziyaret etti.
 • 03 Kasım 2017 16:02 CHP'li Özkan: Fakıbaba Aydın'a Gelsin, Ucuz Et Nasıl Satılıyor Öğrensin CHP'li Özkan: Fakıbaba Aydın'a Gelsin, Ucuz Et Nasıl Satılıyor Öğrensin CHP İzmir milletvekilleri Tuncay Özkan ve Mustafa Balbay, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nu ziyaret etti.
 • 03 Kasım 2017 15:59 Aydın CHP'li Vekil Özkan, Ucuz Etin Adresini Gösterdi Aydın CHP'li Vekil Özkan, Ucuz Etin Adresini Gösterdi CHP'li Vekil Özkan, ucuz etin adresini gösterdiCHP İzmir milletvekilleri Tuncay Özkan ve Mustafa Balbay, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nu ziyaret etti.
 • 03 Kasım 2017 14:59 CHP'li Balbay ve Özkan'dan Başkan Çerçioğlu'na Destek Ziyareti CHP'li Balbay ve Özkan'dan Başkan Çerçioğlu'na Destek Ziyareti CHP'li Balbay ve Özkan'dan Başkan Çerçioğlu'na destek ziyareti CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay: "Özlem Başkan bizim dört yapraklı yoncamızdır" Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu: "FETÖ başarılı olmayacak, çünkü burada bizler varız"AYDIN - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nu 2019 Yerel Seçimlerinde Aydın'da yeniden aday göstermesinin ardından, CHP İzmir milletvekilleri Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'na destek ziyaretinde bulundu
 • 03 Kasım 2017 14:16 CHP'li Balbay ve Özkan'dan Başkan Çerçioğlu'na Destek Ziyareti CHP'li Balbay ve Özkan'dan Başkan Çerçioğlu'na Destek Ziyareti CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nu 2019 Yerel Seçimlerinde Aydın’da yeniden aday göstermesinin ardından, CHP İzmir milletvekilleri Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na destek ziyaretinde bulundu.
 • 29 Ekim 2017 22:39 Tuncay Özkan CHP İngiltere Birliği'nde  Cumhuriyetin 94. Yaşını Kutladı – Londra'nın Bridport Road bölgesinde bulunan CHP İngiltere Birliğinde Cumhuriyet'in 94. yılının kutlandığı toplantıda konuşan CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, "Çok büyük bir güç, çok büyük bir enerjiyle gelmekteyiz.
 • 29 Ekim 2017 21:22 Tuncay Özkan CHP İngiltere Birliği'nde cumhuriyetin 94. Yaşını Kutladı Tuncay Özkan CHP İngiltere Birliği'nde cumhuriyetin 94. Yaşını Kutladı Tuncay Özkan CHP İngiltere Birliği'nde Cumhuriyetin 94. yaşını kutladıCelal Sönmez Londra, 29 Ekim (DHA) ' Londra'nın Bridport Road bölgesinde bulunan CHP İngiltere Birliğinde Cumhuriyet'in 94.
 • 29 Ekim 2017 20:02 Tuncay Özkan CHP İngiltere Birliği'nde  Cumhuriyetin 94. Yaşını Kutladı Tuncay Özkan CHP İngiltere Birliği'nde  Cumhuriyetin 94. Yaşını Kutladı – Londra'nın Bridport Road bölgesinde bulunan CHP İngiltere Birliğinde Cumhuriyet'in 94. yılının kutlandığı toplantıda konuşan CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, "Çok büyük bir güç, çok büyük bir enerjiyle gelmekteyiz.
 • 30 Ağustos 2017 14:05 İzmir'de CHP'li Tuncay Özkan'dan Şehitlik Ziyareti İzmir'de CHP'li Tuncay Özkan'dan Şehitlik Ziyareti CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Kadifekale Hava Şehitliği'ni ziyaret etti.
 • 15 Ağustos 2017 19:12 Muğla CHP Milletvekili Özkan Sert Konuştu Muğla CHP Milletvekili Özkan Sert Konuştu Muğla'nın Marmaris İlçesi'ndeki partilileriyle buluşan CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan; "Çağdaşlığı, cumhuriyeti, aydınlığı ve ülkenin yurtsever birikimini temsil ediyoruz.
 • 15 Ağustos 2017 16:07 CHP'li Tuncay Özkan: Onları Perişan Ederiz MUĞLA'nın Marmaris İlçesi'nd partilileriyle buluşan CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, "Çağdaşlığı, cumhuriyeti, aydınlığı ve ülkenin yurtsever birikimini temsil ediyoruz.
 • 15 Ağustos 2017 16:03 CHP'li Tuncay Özkan: Onları Perişan Ederiz CHP'li Tuncay Özkan: Onları Perişan Ederiz MUĞLA'nın Marmaris İlçesi'nd partilileriyle buluşan CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, "Çağdaşlığı, cumhuriyeti, aydınlığı ve ülkenin yurtsever birikimini temsil ediyoruz.
 • 15 Ağustos 2017 15:44 CHP Milletvekili Tuncay Özkan Marmaris'te Partilerle Buluştu CHP Milletvekili Tuncay Özkan Marmaris'te Partilerle Buluştu Tatilini Muğla’nın Marmaris ilçesinde geçiren CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, partisinin ilçe teşkilatını ziyaret etti.
 • 15 Ağustos 2017 15:42 Dha Yurt Bülteni-10 "Görüntü Dökümü: -----------------------CHP İl Başkanı Kamil Gülmez'in açıklaması-Toplantıya katılan İl Başkanlarından genel görüntüHaber - Kamera: Sinan KORKMAZER /NEVŞEHİR,DHA)DV 1 Dosya 3 Dakika 23 Saniye 221 -MB==================================================3)CHP MİLLETVEKİLİ ÖZKAN SERT KONUŞTUMUĞLA'nın Marmaris İlçesi'ndeki partilileriyle buluşan CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan; "Çağdaşlığı, cumhuriyeti, aydınlığı ve ülkenin yurtsever birikimini temsil ediyoruz
 • 02 Ağustos 2017 09:32 Batuhan Yaşar: Batuhan Yaşar: "Tuncay Özkan'ın Flash Diski ile Kareye Giren 4 İsim" Ve bir sürü başka karanlık olay karşısında; Tuncay Özkan ve İlker Başbuğ'dan ses çıktı mı?", "Flash diski kim hazırladı, hangi komutanın eline geçti?", "Kaç bin general ve subay fişlendi?", "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, flash diskten ne zaman haberdar oldu?" sorularına cevap aradı
 • 31 Temmuz 2017 18:49 Tuncay Özkan'dan, Tuncay Özkan'dan, "Gaziosmanpaşa Belediyesi Restore Edeceğiz Diye Yıktığı Caminin Yerine Rezidans... CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, sosyal paylaşım sitesi Twıtter adresinden "Gaziosmanpaşa Belediyesi restore edeceğiz diye yıktığı caminin yerine rezidans yaptı" iddiasında bulundu.
 • 27 Temmuz 2017 13:19 Ordudaki FETÖ'cülerin İsimlerini Tuncay Özkan'a Eski Bir Hakem Vermiş Ordudaki FETÖ'cülerin İsimlerini Tuncay Özkan'a Eski Bir Hakem Vermiş FETÖ'cülerin Hava Kuvvetleri Komutanlığı içindeki yapılanmasına ait önemli bilgilerin olduğu flash belleğin Tuncay Özkan'a eski bir hakemin verdiği ortaya çıktı.
 • 26 Temmuz 2017 17:26 CHP'li Tezcan: Devletin MİT'i ve Masak Vasıtasıyla Adalet ve Kalkınma Partisi Dizayn Edilecek CHP'li Tezcan: Devletin MİT'i ve Masak Vasıtasıyla Adalet ve Kalkınma Partisi Dizayn Edilecek " "TUNCAY ÖZKAN FLAŞ BELLEĞİ VERDİKTEN SONRA 6 YIL HAPİSTE YATARKEN BU DAVANIN GÖNÜL SAVCISI KİMDİ?" CHP'li Milletvekili Tuncay Özkan, elindeki flash belleği savcılığa teslim etmesine ilişkin Tezcan, "Tuncay Özkan'nın bu flaş bellek yüzünden başına gelmeyen kalmadı
 • 26 Temmuz 2017 17:20 Dha Ankara- CHP'li Tezcan: Devletin MİT'i ve Masak Vasıtasıyla Adalet ve Kalkınma Partisi Dizayn... " "TUNCAY ÖZKAN FLAŞ BELLEĞİ VERDİKTEN SONRA 6 YIL HAPİSTE YATARKEN BU DAVANIN GÖNÜL SAVCISI KİMDİ?" CHP'li Milletvekili Tuncay Özkan, elindeki flash belleği savcılığa teslim etmesine ilişkin Tezcan, "Tuncay Özkan'nın bu flaş bellek yüzünden başına gelmeyen kalmadı
 • 25 Temmuz 2017 22:54 İlker Başbuğ'un Avukatından "Flash Disk" Açıklaması Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer, İzmir Milletvekili Tuncay Özkan tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim edilen flash diske ilişkin, "Tuncay Özkan 2007 yılında bir flash belleği dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Org.
 • 25 Temmuz 2017 19:57 İlker Başbuğ'dan 'Flash Bellek' Açıklaması İlker Başbuğ'dan 'Flash Bellek' Açıklaması Başbuğ, Tuncay Özkan'ın kendisine teslim ettiğini söylediği flash belleğin incelenmek üzere Hava Kuvvetleri Komutanlığına gönderildiğini açıkladı.
 • 25 Temmuz 2017 19:23 Tuncay Özkan'ın İddialarına İker Başbuğ'un Avukatından Açıklama CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bugün yaptığı grup toplantısında, '2007 yılında Tuncay Özkan'a gelen disk Genelkurmaya ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na gitti ve dosyayı kapatan Akın Öztürk şu an hapiste' diyerek Tuncay Özkan'ın bugün o diski savcılığa teslim edeceğini açıklamıştı.
 • 25 Temmuz 2017 19:21 Dha İstanbul - Tuncay Özkan'ın İddialarına Başbuğ'un Avukatından Açıklama İSTANBUL DHACHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bugün yaptığı grup toplantısında, '2007 yılında Tuncay Özkan'a gelen disk Genelkurmaya ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na gitti ve dosyayı kapatan Akın Öztürk şu an hapiste' diyerek Tuncay Özkan'ın bugün o diski savcılığa teslim edeceğini açıklamıştı.
 • 25 Temmuz 2017 17:01 Kılıçdaroğlu: Kılıçdaroğlu: "Tuncay Özkan O Flaş Diskin Bir Örneğini İstanbul Cumhuriyet Savcılığına Teslim... CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tuncay Özkan’ın 2007 yılında dönemin Kara Kuvvetleri Komutanına verdiği ve ordudaki FETÖ yapılanmasıyla ilgili bilgilerin yer aldığı flaş diskin bir örneğini bugün İstanbul Cumhuriyet Savcılığına teslim edeceğini açıkladı.
 • 25 Temmuz 2017 16:34 Kılıçdaroğlu: İsrail Hükümetinin Mescid-i Aksa'da İbadet Yapılmasını Yasaklanmasını Asla Kabul... Kılıçdaroğlu: İsrail Hükümetinin Mescid-i Aksa'da İbadet Yapılmasını Yasaklanmasını Asla Kabul... " "2007 BAŞLARINDA TUNCAY ÖZKAN'A BİRİSİ ORDUDAKİ FETÖ YAPILANMASININ AYRINTILARININ OLDUĞU FLAŞ DİSK VERİR" FETÖ'ya ilişkin Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı: "2007 başlarında Tuncay Özkan henüz milletvekili değilken birisi gelir ona flaş disk verir
 • 25 Temmuz 2017 16:33 Dha Ankara- Kılıçdaroğlu: İsrail Hükümetinin Mescid-i Aksa'da İbadet Yapılmasını Yasaklanmasını... Dha Ankara- Kılıçdaroğlu: İsrail Hükümetinin Mescid-i Aksa'da İbadet Yapılmasını Yasaklanmasını... " "2007 BAŞLARINDA TUNCAY ÖZKAN'A BİRİSİ ORDUDAKİ FETÖ YAPILANMASININ AYRINTILARININ OLDUĞU FLAŞ DİSK VERİR" FETÖ'ya ilişkin Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı: "2007 başlarında Tuncay Özkan henüz milletvekili değilken birisi gelir ona flaş disk verir
 • 25 Temmuz 2017 16:02 Tuncay Özkan, Kılıçdaroğlu'nun Duyurduğu "Flash Belleği" Savcılığa Teslim Etti CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bugün yaptığı grup toplantısında, '2007 yılında Tuncay Özkan'a gelen disk Genelkurmaya ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na gitti ve dosyayı kapatan Akın Öztürk şu an hapiste' diyerek Tuncay Özkan'ın bugün o diski savcılığa teslim edeceğini açıklamıştı.
 • 25 Temmuz 2017 16:00 Dha İstanbul Bülteni - 3 TUNCAY ÖZKAN KILIÇDAROĞLU'NUN DUYURDUĞU "O FLASH BELLEĞİ" SAVCILIĞA TESLİM ETTİÖzkan : Flaş belleğin orijinalini dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ'a vermiştimÜmit TÜRK İstanbul / DHA CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bugün yaptığı grup toplantısında, '2007 yılında Tuncay Özkan'a gelen...
 • 25 Temmuz 2017 16:00 CHP TBMM Grup Toplantısı -"Flash diskin bir örneğini savcıya teslim edecek"CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan'a, henüz milletvekili değilken 2007 başlarında, birinin, "İçinde ordudaki FETÖ yapılanmasının bütün ayrıntıları var
 • 25 Temmuz 2017 15:52 Dha İstanbul -  Tuncay Özkan Kılıçdaroğlu'nun Duyurduğu "O Flash Belleği" Savcılığa Teslim Etti Özkan : Flaş belleğin orijinalini dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ'a vermiştimÜmit TÜRK İstanbul / DHA CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bugün yaptığı grup toplantısında, '2007 yılında Tuncay Özkan'a gelen disk Genelkurmaya ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na gitti ve dosyayı kapatan...
 • 25 Temmuz 2017 15:29 Tuncay Özkan, Ordudaki FETÖ'cülerin İsimlerinin Olduğu Flaş Diski Savcılığa Teslim Etti Tuncay Özkan, Ordudaki FETÖ'cülerin İsimlerinin Olduğu Flaş Diski Savcılığa Teslim Etti CHP'li vekil Tuncay Özkan, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun partisinin grup toplantısında bahsettiği, FETÖ'cü askerlerin olduğu flaş diski savcılığa teslim etti.
 • 25 Temmuz 2017 15:28 Flaş... dha : CHP milletvekili Tuncay Özkan, Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısında gündeme getirdiği flaş belleği savcılığa teslim etti.
 • 25 Temmuz 2017 15:26 Flash flashdha : CHP milletvekili Tuncay Özkan, Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısında gündeme getirdiği flaş belleği savcılığa teslim etti.
 • 21 Haziran 2017 17:11 Ergenekon Ana Davasında 3 Dosya Ayrıldı Ergenekon Ana Davasında 3 Dosya Ayrıldı Yargıtay bozma kararının ardından aralarında Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Milletvekilleri Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan ile İBB eski başkanı Bedrettin Dalan'ın da bulunduğu 274 sanıklı Ergenekon Ana davasının ilk duruşması sona erdi
 • 14 Haziran 2017 21:00 2 Metre 20 Santimetrelik Ramazan Pidesi Fırıncı Tuncay Özkan'ın, kendisine ait fırında ramazan dolayısıyla yumurtalı ve susamlı pişirdiği 2 metre 20 santimetrelik pide vatandaşlardan ilgi gördü
 • 04 Mayıs 2017 00:07 Tuncay Özkan Demirtaş'ı Böyle Savundu Tuncay Özkan Demirtaş'ı Böyle Savundu Tuncay Özkan Demirtaş'ı böyle savundu.
 • 03 Mayıs 2017 15:59 Dha İstanbul Bülteni - 4 Dha İstanbul Bülteni - 4  Silivri Yaşar Kemal Sergi Salonu'nda gerçekleşen toplantıya Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Basın Konseyi Yüksek Kurul Üyeleri, Cumhuriyet Gazetesi'nin tutuklu yöneticileri ve gazeteci eşleri ile CHP İstanbul Milletvekili Tuncay Özkan katıldı
 • 30 Nisan 2017 16:58 Demirtaş'ı Ziyaret Eden CHP'li Özkan'a Ak Partili Kaya'dan Tepki Demirtaş'ı Ziyaret Eden CHP'li Özkan'a Ak Partili Kaya'dan Tepki AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı cezaevinde ziyaret eden CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan'a tepki gösterdi, "Hasretle birbirlerine koştular" değerlendirmesini yaptı.
 • 30 Nisan 2017 11:32 CHP'li Tuncay Özkan, Demirtaş'ı Cezaevinde Ziyaret Etti: Çok Önemli Şeyler Söyleyecek CHP'li Tuncay Özkan, Demirtaş'ı Cezaevinde Ziyaret Etti: Çok Önemli Şeyler Söyleyecek HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı cezaevinde ziyaret eden CHP Milletvekili Tuncay Özkan, "Müthiş düşünceleri var. İlk duruşmadan itibaren söyleyecekleri çok önemli" dedi.
 • 12 Nisan 2017 20:11 Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç Açıklaması CHP'li milletvekilleri Hüsnü Bozkurt ve Tuncay Özkan'a tepkisini dile getiren Bakan Kılıç, şunları söyledi: "İstanbul'da farklı semtlerde 'hayır'la ilgili kampanyalar da yanlış bir takım yöntemlere başvurdular