Son dakika Uzak Doğu haberleri, Uzak Doğu son dakika, son dakika Uzak Doğu

Son Dakika Uzak Doğu Haberleri

 • Türk Dizileri Dünya Genelinde 750 Milyon Kişiye Ulaşıyor
  18 Şub Türk Dizileri Dünya Genelinde 750 Milyon Kişiye Ulaşıyor

  Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu, Türkiye'de üretilen dizilerin Amerika'dan Rusya'ya, Uzak Doğu'dan Latin Amerika'ya kadar dünya genelinde 170'ten fazla ülkede yayımlandığını ve yaklaşık 750 milyon kişiye ulaştığını söyledi.

 • ROKETSAN, Türkiye'nin uzay yarışında var olmasını hedefliyor
  18 Şub ROKETSAN, Türkiye'nin uzay yarışında var olmasını hedefliyor

  ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, Türkiye'nin uzay yarışında var olmasını ve uzaydaki ekonomik potansiyeli değerlendirecek teknolojilerin geliştirilmesini hedeflediklerini belirtti. Ayrıca, ROKETSAN'ın Türkiye'nin ihtiyacı için silah sistemleri üretmenin yanı sıra ihracat da gerçekleştirdiğini ve bu alanda başarılı sonuçlar elde ettiklerini ifade etti. İkinci ayrıca, ROKETSAN'ın yeni ürünleri araştırma ve geliştirmeye büyük bir bütçe ayırdığı için TSK ve uluslararası pazarda talep gördüğünü söyledi.

 • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: '17. büyük ekonomi olduk, satın alma gücü paritesine göre ise 11. büyük ekonomi konumundayız'
  17 Şub Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: "17. büyük ekonomi olduk, satın alma gücü paritesine göre ise 11. büyük ekonomi konumundayız"

  Mersin'de konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "IMF'nin tahminlerine göre 17. büyük ekonomi olduk. Satın alma gücü paritesine göre ise 11. büyük ekonomi konumundayız. Daha da iyi noktaları inşallah kamuyla özel sektörde hep birlikte yürüyeceğiz" dedi.

 • Antalya'da Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı Gerçekleştirildi
  17 Şub Antalya'da Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı Gerçekleştirildi

  Antalya'da düzenlenen Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı kapsamında, 'Savunma ve Havacılıkta 2023 İhracat Şampiyonları' ödül töreni gerçekleştirildi. Konferansta, savunma ve havacılık ihracatında başkanlığın stratejisi anlatıldı ve bölgesel değerlendirmeler yapıldı. Ödüller ise Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı tarafından verildi.

 • Ticaret Bakanı Bolat: 'Türkiye'ye kimse yan bakamayacak'
  17 Şub Ticaret Bakanı Bolat: "Türkiye'ye kimse yan bakamayacak"

  Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türk savunma sanayisindeki başarısının uluslararası alanda övgüyle bahsedildiğini belirterek, 'Türkiye artık çok önemli bir üçüncü alternatif tedarik ülkesi haline geldi. Güçlü, gelişmiş, savunma sanayisi olan, güçlü ekonomisi ve ihracatı olan Türkiye'ye Allah'ın izniyle kimse yan bakamayacaktır' dedi.

 • Ticaret Bakanı: Savunma Sanayisi Prestij ve Saygınlık Kazandırıyor
  16 Şub Ticaret Bakanı: Savunma Sanayisi Prestij ve Saygınlık Kazandırıyor

  Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Savunma sanayisi diplomaside, savunma alanında ve uluslararası alanda çok büyük bir prestij, saygınlık kazandırıyor.

 • Ticaret Bakanı: Türkiye Savunma Sanayisinde Uluslararası Alanda Övgüyle Bahsediliyor
  16 Şub Ticaret Bakanı: Türkiye Savunma Sanayisinde Uluslararası Alanda Övgüyle Bahsediliyor

  Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türk savunma sanayisindeki başarısının uluslararası alanda övgüyle bahsedildiğini belirterek, Türkiye'nin önemli bir üçüncü alternatif tedarik ülkesi haline geldiğini söyledi. Bakan Bolat, savunma sanayi ve teknoloji konularına değinerek, Türkiye'nin güçlü bir savunma sanayisi ve ekonomisi olduğunu vurguladı. Ayrıca, Türkiye'nin ihracat hedeflerini ve sanayi alanındaki başarılarını da paylaştı.

 • Ticaret Bakanı Bolat, Antalya'da Sivil Toplum Kuruluşları İstişare Toplantısı'nda konuştu Açıklaması
  16 Şub Ticaret Bakanı Bolat, Antalya'da Sivil Toplum Kuruluşları İstişare Toplantısı'nda konuştu Açıklaması

  Ticaret Bakanı Ömer Bolat, 2022'de 110 milyar dolara çıkan dış ticaret açığının 2023'te 106'ya düştüğünü belirtti. Bolat, ihracatın artmasıyla dış ticaret açığının azalacağını ve bu azalışın devam edeceğini söyledi. Ayrıca, Türkiye'nin milli gelirinin arttığını ve kişi başına milli gelirin 12 bin 650 dolara ulaştığını ifade etti. Bolat, 2024 yılında ihracatı artırarak dış ticarete dayalı büyümeyi hedeflediklerini belirtti.

 • Müzik Müzesi, Musiki Muallim Mektebi binasında açıldı
  16 Şub Müzik Müzesi, Musiki Muallim Mektebi binasında açıldı

  Müzik araştırmacısı ve yazar Oğuz Elbaş, Musiki Muallim Mektebi binasında kurduğu Müzik Müzesi'nde dünyanın dört bir yanından yaklaşık 300 enstrümanı sergiliyor. Müze, Mamak Belediyesi tarafından restore edilen tarihi binada sanat kurslarına ev sahipliği yapıyor. Müzik Müzesi, Anadolu'nun müzik tarihini belgelere dayanarak anlatmayı hedefliyor ve Türkiye'nin müzikal zenginliklerini sergilemek için önemli bir kaynak olarak görülüyor.

 • Cameron, Ukrayna'ya yardım paketi için ABD'yi ikna etmek istiyor
  15 Şub Cameron, Ukrayna'ya yardım paketi için ABD'yi ikna etmek istiyor

  İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, Ukrayna'ya yardım paketi konusunda ABD'yi ikna etmenin önemli olduğunu belirtti. Cameron, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarına karşı koyabilmek için savunma kapasitesini güçlendirmenin gerekliliğini vurguladı. NATO müttefikleri arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini ifade eden Cameron, ABD Kongresindeki mücadeleyi önemli olarak değerlendirdi ve ABD'li dostları ikna etmek için lobi faaliyetlerine devam edilmesi gerektiğini söyledi. Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski de Putin'in saldırganlığının tüm Avrupa için tehdit oluşturduğunu belirtti ve ABD Temsilciler Meclisi'ne Ukrayna'ya yardım paketini onaylaması çağrısında bulundu.

 • Eskişehir'de yaylı çalgı ustası, mesleğini oğluna devrediyor
  15 Şub Eskişehir'de yaylı çalgı ustası, mesleğini oğluna devrediyor

  Ercan Bilir, Eskişehir'de yaylı çalgılara olan merakıyla başladığı lutiyelik mesleğini 25 yıldır sürdürüyor. Şimdi ise mesleğini oğlu Doğukan Bilir'e devretmeye hazırlanıyor. Ercan Bilir, çıraklık döneminden mezuniyetine kadar her aşamada oğlunu yetiştirdiğini belirtirken, Doğukan Bilir ise babasından öğrendiği bilgileri üniversite eğitimiyle pekiştirdiğini ve farklı enstrümanlar yapmayı hedeflediğini ifade etti.

 • İstanbul Rehberler Odası, Turist Rehberliği Meslek Kanunu'na itirazlarını dile getirdi
  14 Şub İstanbul Rehberler Odası, Turist Rehberliği Meslek Kanunu'na itirazlarını dile getirdi

  İstanbul Rehberler Odası üyeleri, 6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu'nda yapılması planlanan değişikliklere karşı basın açıklaması düzenledi. Kanun tasarısının meslek kalitesini ve itibarını gerileteceğini belirten İRO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Çeliktaş, yapılmak istenen değişikliklerin meslek standartlarına uygun olmadığını vurguladı.

 • İstanbul Rehberler Odası, Turist Rehberliği Kanunu'na İtiraz Etti
  14 Şub İstanbul Rehberler Odası, Turist Rehberliği Kanunu'na İtiraz Etti

  İstanbul Rehberler Odası üyeleri, 6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu'nda yapılması planlanan değişikliklere karşı basın açıklaması düzenledi. Yapılmak istenen değişikliklerin meslek kalitesini ve itibarını gerileteceğini belirten İRO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Çeliktaş, kanun tasarısının turist rehberliği mesleğine uygun olmadığını vurguladı.

 • İstanbul Rehberler Odası, Turist Rehberliği Meslek Kanunu'na İtiraz Ediyor
  14 Şub İstanbul Rehberler Odası, Turist Rehberliği Meslek Kanunu'na İtiraz Ediyor

  İstanbul Rehberler Odası (İRO), 6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu'nda yapılması planlanan değişikliklere itiraz etmek için basın açıklaması düzenledi. İRO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Çeliktaş, kanun tasarısının meslek kalitesini ve itibarını gerileteceğini belirtti.

 • İTO Başkanı Avdagiç: 'Gerçekçi, enflasyonla korelasyon içinde kur istiyoruz'
  11 Şub İTO Başkanı Avdagiç: "Gerçekçi, enflasyonla korelasyon içinde kur istiyoruz"

  İTO Başkanı Şekib Avdagiç, "Bana göre 'kur şu kadar' olmalı söylemi tehlikeli. Dövizin 30 lira olduğu yerde, 40-45 lira olsun demek çok ciddi bir zıplama anlamına geliyor.

 • Türkiye'nin organik ürün ihracatı 1 milyar doları aştı
  10 Şub Türkiye'nin organik ürün ihracatı 1 milyar doları aştı

  Türkiye, kuru, taze ve dondurulmuş meyveler ile pamuk gibi 268 farklı üründe 1,6 milyon ton organik üretim gerçekleştirerek 1 milyar doların üzerinde döviz geliri elde etti. AB'nin Yeşil Mutabakat hedefleriyle organik ürün pazarının büyüyeceğini öngören ihracatçılar, uluslararası fuarlarda tanıtımlara ağırlık veriyor. Hedef ise organik ürün ihracatını 1,5 milyar dolara çıkarmak.

 • Balıkesir Gazi Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri Uluslararası Gastronomi Yarışması'nda Zafer Kazandı
  10 Şub Balıkesir Gazi Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri Uluslararası Gastronomi Yarışması'nda Zafer Kazandı

  Balıkesir Gazi Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Altın Kepçe Turizm ve Aşçılar Derneği tarafından düzenlenen 8. Uluslararası Gastronomi Yarışması'nda 6 Altın Madalya ve 4 Bronz Madalya kazanarak büyük bir başarı elde etti. Öğretmenler ve okul müdürü de öğrencilerin başarısını gururla paylaştı.

 • Bursa'da Endoskopik Omurga Cerrahisi Kadavra Kursu Gerçekleştirildi
  10 Şub Bursa'da Endoskopik Omurga Cerrahisi Kadavra Kursu Gerçekleştirildi

  Bursa'da yurt içi ve dışından katılımlarla gerçekleştirilen 'Temel ve İleri Düzey Endoskopik Omurga Cerrahisi Kadavra Kursu'nda, alanında uzman tıp insanları tarafından cerrahlara, kadavralar üzerinde omurga rahatsızlıklarının tedavisine yönelik yöntemler öğretildi. Kursa 23 ülkeden eğitmen ve kursiyerler katıldı. Endoskopik omurga cerrahisi, küçük kesilerle sorunlu bölgelere ulaşarak tedavi imkanı sağlıyor.

 • Türkiye'nin organik ürün ihracatı 1 milyar doları geçti
  10 Şub Türkiye'nin organik ürün ihracatı 1 milyar doları geçti

  Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Ali Işık, Türkiye'nin organik ürünlerde çiftçi sayısında Avrupa'da 4. konumda bulunduğunu, ihracatta da 1 milyar dolar sınırını geride bıraktığını belirterek, orta vadede yeni hedefin 2 milyar dolar olarak belirlendiğini kaydetti. Işık, organik ürünlerde dünya genelinde artan taleple Türkiye'nin tarımdaki potansiyelini organik sektöründe de gösterdiğini ifade etti.

 • Hulusi Akar: 'Filistin'de 7 bin 700 kayıp Filistinli var'
  09 Şub Hulusi Akar: "Filistin'de 7 bin 700 kayıp Filistinli var"

  AK Parti Kayseri Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Hulusi Akar, İsrail'in Filistin'e düzenlediği saldırılarda 27 bin 947 kişinin hayatını kaybettiğini ve 7 bin 700 Filistinlinin kayıp olduğunu açıkladı. Akar, Filistin'deki zulme karşı duyarlılık gösterilmesi gerektiğini vurgulayarak, insanlık dışı vahşete tepki gösterilmesi gerektiğini belirtti.

 • AK Parti, turist rehberliği meslek tanımının düzenlenmesi ve Uzak Doğu dillerinden turist rehberliğinin teşvik edilmesine yönelik kanun teklifi sundu
  09 Şub AK Parti, turist rehberliği meslek tanımının düzenlenmesi ve Uzak Doğu dillerinden turist rehberliğinin teşvik edilmesine yönelik kanun teklifi sundu

  AK Parti, turist rehberliği meslek tanımının düzenlenmesi ve Uzak Doğu dillerinden turist rehberliğinin teşvik edilmesine yönelik düzenlemeler içeren 14 maddelik kanun teklifini TBMM'ye sundu. Teklifle üniversitelerin sanat tarihi ve arkeoloji bölümlerinden mezun olan ve yabancı dil yeterliliğine sahip olanların turist rehberi olmaları kolaylaştırılmaktadır. Ayrıca, Çince başta olmak üzere Uzak Doğu dillerinde turist rehberliğinin teşvik edilmesi için şartlar kolaylaştırılmaktadır.

 • Hulusi Akar: İsrail'in Filistin'e saldırılarında 27 bin 947 kişi hayatını kaybetti
  09 Şub Hulusi Akar: İsrail'in Filistin'e saldırılarında 27 bin 947 kişi hayatını kaybetti

  AK Parti Kayseri Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Hulusi Akar, İsrail'in Filistin'e düzenlediği saldırılarda bugüne kadar 27 bin 947 kişinin hayatını kaybettiğini ve 7 bin 700 Filistinlinin kayıp olduğunu açıkladı. Akar, Kayseri'de düzenlenen bir konferansta bu bilgileri paylaştı ve İsrail'in zulüm politikasına dikkat çekti.

 • AK Parti, Sanat Tarihi ve Arkeoloji Mezunlarının Turist Rehberi Olmasını Kolaylaştıracak
  09 Şub AK Parti, Sanat Tarihi ve Arkeoloji Mezunlarının Turist Rehberi Olmasını Kolaylaştıracak

  AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, hazırladıkları kanun teklifi ile sanat tarihi ve arkeoloji bölümü lisans mezunlarından yabancı dil yeterliliğine sahip olanların turist rehberi olmalarının kolaylaştırılacağını söyledi. Güler, turist rehberliği ile ilgili kanunda değişiklik yapılmasını öngören kanun teklifini TBMM'ye sunacaklarını belirtti. Ayrıca, Çince başta olmak üzere Uzak Doğu dillerinde turist rehberliğinin teşvik edilmesi amacıyla şartların kolaylaştırılacağını da belirtti.

 • Turist Rehberliği Meslek Kanunu ve Seyahat Acentaları Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM'ye Sunuldu
  09 Şub Turist Rehberliği Meslek Kanunu ve Seyahat Acentaları Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM'ye Sunuldu

  AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, turizm sektörünün önemine vurgu yaparak, turizm gelirinin artırılması gerektiğini belirtti. Teklifte, turist rehberliği için yeni düzenlemelerin yanı sıra Uzak Doğu dillerindeki rehberlere teşviklerin de yer aldığı ifade edildi.

 • Türkiye, Texworld Evolution Paris Fuarı'na 97 Firma ile Katıldı
  05 Şub Türkiye, Texworld Evolution Paris Fuarı'na 97 Firma ile Katıldı

  Türkiye, Avrupa'nın önde gelen hazır giyim, kumaş, aksesuar ve moda fuarlarından Texworld Evolution Paris'e 97 firmayla çıkarma yaptı. Giyim ve aksesuar üreticilerinin Avrupa'daki en önemli fuarlarından biri olan Texworld Paris bugün kapılarını açtı. 7 Şubat'ta sona erecek olan fuar, dünyanın dört bir yanından tekstil, moda, kumaş, ev tekstili ve dericilik gibi sektörlerden çok sayıda alıcı ve profesyoneli ağırlıyor. Fuara bu yıl 97 Türk firması katılım sağlarken, Türkiye böylece 19 ülke içinde fuarın ikinci büyük katılımcı ülkesi oldu.

 • Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Üretici-Tüketici El Ele Kampanyası Başlattı
  03 Şub Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Üretici-Tüketici El Ele Kampanyası Başlattı

  Mersin'in Silifke Ticaret ve Sanayi Odası ve Silifkeli üreticilerin katkılarıyla başlatılan 'Üretici-Tüketici El Ele Kampanyası' kapsamında, Atayurt Halinden bir kamyon dolusu 20 ton limon ücretsiz olarak Aksaray'a gönderildi. Kampanya ile narenciyenin iç pazarda daha iyi tanıtılması, tüketiminin artırılması ve dayanışmanın geliştirilmesi hedefleniyor. Aksaray Ticaret Borsası limonun nakliyesi ve dağıtımını üstlenirken, kampanyanın tüm Türkiye'ye yayılması planlanıyor.

 • Uludağ'da Sömestir Tatili Yoğunluğu
  03 Şub Uludağ'da Sömestir Tatili Yoğunluğu

  Uludağ, Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden biri olarak sömestir tatilinde yoğun bir ilgi gördü. Otellerdeki doluluk oranı yüzde 60'a ulaşırken, Milli Park gişelerinden ise 41 bin araç geçiş yapıldı. Tatilciler kayak yapmanın ve doğa aktivitelerinin keyfini çıkardı. Ancak bazı tatilciler, telesiyejlerin bozuk olması ve yüksek fiyatlar konusunda şikayetlerini dile getirdi.

 • Uludağ'da Sömestir Tatili Yoğunluğu
  03 Şub Uludağ'da Sömestir Tatili Yoğunluğu

  Uludağ, sömestir tatilinin son hafta sonunda yoğun bir şekilde ziyaretçi akınına uğradı. Otellerdeki doluluk oranı yüzde 60'a ulaşırken, Milli Park gişelerinden 41 bin araç geçiş yaptı. Tatilciler kayak yapmanın ve kızakla kaymanın keyfini çıkarırken, telesiyejlerde uzun kuyruklar oluştu. Bazı tatilciler ise telesiyejlerin bozuk olmasından ve yüksek fiyatlardan şikayet etti.

 • Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Malatya'da ihracat seferberliği panelinde konuştu Açıklaması
  02 Şub Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Malatya'da ihracat seferberliği panelinde konuştu Açıklaması

  Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "1 Mart'ta büyüme rakamları açıklandığında inşallah 1 trilyon 100 milyar dolar milli geliri görmek nasip olur diye ümit ediyoruz.

 • Aydın'ın Aralık Ayı İhracatı Yüzde 8 Arttı
  01 Şub Aydın'ın Aralık Ayı İhracatı Yüzde 8 Arttı

  Aydın Sanayi Odası (AYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Maraş, Aralık ayı ihracatının yüzde 8 arttığını ifade ederek, Aydın'ın Aralık ayı performansını değerlendirdi. Aydın'ın 2023 Aralık ayı ihracatı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,3 artarak, 115,2 milyon dolar oldu. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 261,8 olarak gerçekleşti. Aydın, en fazla ihracatın gerçekleştiği iller arasında 19. sırada yer aldı.

 • Uzak Doğu ve Güney Amerika'da Süregelen Gerginlikler
  30 Oca Uzak Doğu ve Güney Amerika'da Süregelen Gerginlikler

  Çin'in Güney Çin Denizi'nde egemenlik iddiası, Kore Yarımadası'ndaki gerginlik, Myanmar'daki çatışmalar, Keşmir sorunu ve Esequibo bölgesindeki ihtilaflar gibi Uzak Doğu ve Güney Amerika'da yaşanan çatışma ve gerginlikler derlendi.

 • Erciyes Kayak Merkezi Ziyaretçi Sayısı 2 Milyona Yaklaştı
  30 Oca Erciyes Kayak Merkezi Ziyaretçi Sayısı 2 Milyona Yaklaştı

  Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen master planı projesiyle Erciyes Kayak Merkezi, dünyanın önde gelen kayak merkezleri arasına girdi. 2011 yılında 200 bin civarında olan ziyaretçi sayısı son yıllarda 2 milyona yaklaştı. Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Elcuman, yapılan çalışmalarla Erciyes'in kış turizminin vazgeçilmez adreslerinden biri haline geldiğini belirtti. Erciyes'in uluslararası bir kayak merkezi olabileceğinin tespit edilmesiyle başlayan çalışmalar sonucunda 2011 yılında Erciyes Kış Turizm Merkezi olarak ilk misafirlerini ağırlamaya başladı. Bu sene 2,5 milyon ziyaretçi bekleniyor ve Erciyes'in şehre yıllık 100 milyon avroya yakın getirisi bulunuyor.

 • Türksat 6A Uydusu Haziranda Fırlatılacak
  27 Oca Türksat 6A Uydusu Haziranda Fırlatılacak

  TÜRKSAT Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın, haziranda fırlatılmasının hedeflendiğini belirtti. Türksat 6A, Türkiye'nin yanında Avrupa, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Asya'nın büyük bölümüne hizmet sunacak ve Türkiye'nin uzaydaki bağımsızlığının simgesi olacak. Uydu, 42 doğu boylamında hizmet verecek ve 20 aktarıcıya sahip olacak.

 • Dolandırıcılar Keçi Derisini Ceylan Derisi İncil'e Dönüştürüyor
  24 Oca Dolandırıcılar Keçi Derisini Ceylan Derisi İncil'e Dönüştürüyor

  Uluslararası Strateji Kalkındırma Araştırma Derneği (USKAD) Genel Başkanı ve Antalya Valiliği Kültür Varlıkları Birim Yetkilisi Koruma ve Restorasyon Uzmanı Cemil Karabayram, dolandırıcıların 150 liraya temin ettikleri eskimiş davul derisini (keçi), 20 milyon liraya 'ceylan derisinden...

 • Türkiye'nin Kiraz İhracatının Yüzde 39'u Batı Akdeniz'den Gerçekleştirildi
  24 Oca Türkiye'nin Kiraz İhracatının Yüzde 39'u Batı Akdeniz'den Gerçekleştirildi

  Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB), geçen yıl yapılan kiraz ihracatının yüzde 39'unu gerçekleştirerek Türkiye'nin en fazla yurt dışı satışı gerçekleştiren ürünler arasında üçüncü sırada yer aldı. BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, Türkiye'nin kiraz üretiminde önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirtti ve geçen yıl kiraz ihracatında yüzde 60'ın üzerinde bir artış sağlandığını açıkladı. Batı Akdeniz'in kiraz ihracatı ise yüzde 80,8 artış gösterdi. Çavuşoğlu, kirazın özellikle Avrupa, Rusya, Irak, Ukrayna ve Uzak Doğu ülkelerine yapılan ihracatında büyük bir potansiyel olduğunu vurguladı.

 • Afganistan'da Arkeolojik Alanlar Sistematik Bir Şekilde Yağmalanıyor
  22 Oca Afganistan'da Arkeolojik Alanlar Sistematik Bir Şekilde Yağmalanıyor

  ABD'deki Chicago Üniversitesi araştırmacıları, Afganistan'da onlarca arkeolojik alanın buldozerlerle yıkılarak yağmalandığını tespit etti. Uydu fotoğraflarıyla yapılan analizler, Taliban'ın iktidara gelmesinden bu yana yağmalamanın devam ettiğini gösteriyor. Yağmalanan alanlar arasında antik yerleşimler de bulunuyor. Araştırmacılar, bu durumun Afganistan'ın kültürel mirasına büyük zarar verdiğini belirtiyor.

 • Uludağ'da Sömestir Yoğunluğu Başladı
  19 Oca Uludağ'da Sömestir Yoğunluğu Başladı

  Uludağ, Türkiye'nin önemli kış turizmi merkezlerinden biri olarak sömestir tatiliyle birlikte yoğunluk yaşamaya başladı. Otellerde doluluk oranı yüzde 60'a ulaşırken, sömestir tatilini geçirmek isteyenlerin ödeyeceği rakam gecelik kişi başı 3 bin ile 45 bin lira arasında değişiyor. Uludağ'da kar kalınlığı 45 santim olarak ölçüldü ve sömestir tatilinin ilk pazar günü kar yağışı bekleniyor. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği Uludağ, çocukların kayak pistlerini doldurmasını bekliyor.

 • Türk Fındığı Kuzey ve Güney Amerika Ülkelerine Tanıtılacak
  18 Oca Türk Fındığı Kuzey ve Güney Amerika Ülkelerine Tanıtılacak

  Giresun Ticaret Borsası tarafından hazırlanan ve Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen UR-GE projesi kapsamında, bu yıl Kuzey ve Güney Amerika ülkelerine yönelik fındık tanıtım çalışmaları artırılacak. Giresun Ticaret Borsası Başkanı Hamza Bölük, Türkiye'nin en büyük fındık ihraç pazarının Avrupa olduğunu belirtti. Proje kapsamında Almanya'da düzenlenen toplantılarda Avrupalı çikolata sektöründe faaliyet gösteren firmalar ile Türk ihracatçıları bir araya getirildi. 2024'te ise hedefin Kuzey ve Güney Amerika ülkeleri olduğu ifade edildi. Bu kapsamda Kanada'da düzenlenecek gıda fuarında Türk fındığı tanıtılacak ve yeni ticari anlaşmaların imzalanması hedefleniyor. Türk fındığının Amerika ülkelerindeki pazarını artırmak için çaba gösterildiği vurgulandı.

 • Türk askerinin Aden Körfezi'ndeki görev süresi 1 yıl uzatıldı
  17 Oca Türk askerinin Aden Körfezi'ndeki görev süresi 1 yıl uzatıldı

  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) deniz unsurlarının Aden Körfezi, Somali karasuları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerde görev süresinin 1 yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

 • İstanbul İhracatı 2023'te Yüzde 1,1 Arttı
  15 Oca İstanbul İhracatı 2023'te Yüzde 1,1 Arttı

  İstanbul İhracatçı Birliklerinin (İİB) ihracatı 2023'te önceki yıla göre yüzde 1,1 artarak 11,6 milyar dolara yükseldi. İİB'nin en yüksek ihracat rakamına ulaştığı ülkeler ise Irak, ABD, Almanya, Norveç ve Birleşik Krallık oldu. İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği en yüksek ihracatı gerçekleştiren birlik oldu. İstanbul İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Cem Seven, İstanbul İhracatçı Birliklerinin yılı artışla tamamlayarak iyi bir yıllık ihracat rakamına ulaştığını bildirdi.

 • 2023'te Otomotiv Sektöründe Yatırımlar Rekor Seviyeye Ulaştı
  15 Oca 2023'te Otomotiv Sektöründe Yatırımlar Rekor Seviyeye Ulaştı

  Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Cengiz Eroldu, 2023'ün, otomotivde birçok tarihi rakamın elde edildiği bir yıl olduğunu belirterek, "2023 yılında 1 milyar 340 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdik.

 • Kızıldeniz'deki Gerginliklerin Küresel Ticaret ve Petrol Fiyatlarına Etkileri Tartışılıyor
  13 Oca Kızıldeniz'deki Gerginliklerin Küresel Ticaret ve Petrol Fiyatlarına Etkileri Tartışılıyor

  Kızıldeniz'deki gemilere yapılan saldırılar, navlun oranlarını yükselterek enflasyon uyarılarını ve malların gecikmesini tetikliyor. Ekonomist Dr. Rahmi İncekara, İran'ın sıcak çatışmanın içinde yer almasının petrol fiyatları açısından en önemli risk olduğunu belirtiyor. Kızıldeniz'deki gerginliklerin dünya ticaretine ve petrol fiyatlarına olan etkileri tartışılıyor.

 • Kızıldeniz'deki Güvenlik Riski Ticaret Gemilerini Ümit Burnu'na Yönlendiriyor
  13 Oca Kızıldeniz'deki Güvenlik Riski Ticaret Gemilerini Ümit Burnu'na Yönlendiriyor

  Yemen'deki Husilerin Kızıldeniz'deki gemilere saldırıları, birçok ticaret gemisinin rotasını değiştirmesine ve Ümit Burnu'na yönlendirmesine neden oluyor. Bu durum, tedarik zincirlerinde aksamalara ve küresel ticarete zararlara yol açıyor. Kızıldeniz üzerinden gerçekleştirilen ticaret hacmi önemli ölçüde düşerken, gemilerin yeniden yönlendirilmesi süreleri uzatıyor ve ek maliyetlere neden oluyor.

 • Bakan Uraloğlu'ndan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden geçecek demiryolu müjdesi
  12 Oca Bakan Uraloğlu'ndan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden geçecek demiryolu müjdesi

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden geçecek demir yolu projesinin ihalesinin bu yıl içerisinde yapılacağını açıkladı. Proje, Türkiye'nin ticari, lojistik ve siyasi bağlarını güçlendirecek önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

 • Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul Ticaret Odası Ocak Ayı Olağan Toplantısı'nda konuştu
  11 Oca Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul Ticaret Odası Ocak Ayı Olağan Toplantısı'nda konuştu

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul Ticaret Odası Ocak Ayı Olağan Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden hayata geçireceğimiz demiryolu projesiyle beraber buradaki kısıtlı kapasiteyi, kısıtlı saatler kullanmasını artık tüm zamanlara yayma imkanımız olacak. Ayrıca, elektrikli araç şarj istasyonlarının konumlarının belirlenmesi projesi ve diğer ulaşım yatırımları hakkında bilgi verdi.

 • Ulaştırma Bakanı Uraloğlu: Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinde demiryolu projesi hayata geçecek
  11 Oca Ulaştırma Bakanı Uraloğlu: Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinde demiryolu projesi hayata geçecek

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul Ticaret Odası Ocak Ayı Olağan Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, "Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden hayata geçireceğimiz demiryolu projesiyle beraber buradaki kısıtlı kapasiteyi,...

 • Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinde demiryolu projesi hayata geçirecek
  11 Oca Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinde demiryolu projesi hayata geçirecek

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul Ticaret Odası Ocak Ayı Olağan Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, "Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden hayata geçireceğimiz demiryolu projesiyle beraber buradaki kısıtlı kapasiteyi,...

 • Bakan Uraloğlu, İTO ocak ayı olağan meclis toplantısında konuştu Açıklaması
  11 Oca Bakan Uraloğlu, İTO ocak ayı olağan meclis toplantısında konuştu Açıklaması

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Kalkınma Yolu" projesinin parçalarından Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ndeki demiryolu bağlantısının ihalesini bu sene yapmayı planladıklarını belirterek, "Onu yaptığımız takdirde 2028'de inşallah hayata geçirmiş oluruz.

 • Mor Menekşeler Kız Futbol Takımı, Krikette de Başarılı
  09 Oca Mor Menekşeler Kız Futbol Takımı, Krikette de Başarılı

  Van'ın Edremit ilçesindeki Mustafa Cengiz Ortaokulu bünyesinde kurulan Mor Menekşeler Kız Futbol Takımı, futboldaki başarısını kriket sporuna da taşıdı. Geçen yıl kriket şampiyonasında yıldız kızlarda 2'nci, küçük kızlarda Türkiye 3'üncüsü olan takım, şimdi de mayıs ayında düzenlenecek kriket şampiyonasına hazırlanıyor. Beden eğitimi öğretmeni Ali İhsan Özmen'in öncülüğünde kurulan takım, ailelerin de desteğiyle başarılarını sürdürüyor.

 • Mor Menekşeler Kız Futbol Takımı, Krikette de Başarılı
  09 Oca Mor Menekşeler Kız Futbol Takımı, Krikette de Başarılı

  Van'ın Edremit ilçesindeki Mustafa Cengiz Ortaokulu bünyesinde kurulan Mor Menekşeler Kız Futbol Takımı, futboldaki başarısını kriket sporuna da taşıdı. Geçen yıl kriket şampiyonasında yıldız kızlarda 2'nci, küçük kızlarda Türkiye 3'üncüsü olan takım, şimdi de mayıs ayında düzenlenecek kriket şampiyonasına hazırlanıyor. Beden eğitimi öğretmeni Ali İhsan Özmen'in öncülüğünde kurulan takım, ailelerin de desteğiyle başarılarını sürdürüyor.

 • Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından aday gösterildi
  07 Oca Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından aday gösterildi

  Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından tekrar aday gösterilmesinin ardından kente dönüşünde coşkuyla karşılandı. Büyükakın, belediyeciliğin sosyal medyadan yapılamayacağını, halkın arasında yapılacağını vurgulayarak, aslolanın hizmet olduğunu belirtti.

 • Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, tekrar aday gösterildi
  07 Oca Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, tekrar aday gösterildi

  Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tekrar aday gösterilmesinin ardından kente dönüşünde coşkuyla karşılandı. Büyükakın, belediyeciliğin sosyal medyadan yapılamayacağını, halkın arasında yapılacağını, lafla peynir gemisinin yürümeyeceğini, aslolanın hizmet olduğunu vurguladı.

 • Osmaniye'de Orman Köylüleri Defne Yaprağı Toplayarak Geçim Sağlıyor
  07 Oca Osmaniye'de Orman Köylüleri Defne Yaprağı Toplayarak Geçim Sağlıyor

  Osmaniye'nin Kadirli ve Sumbas ilçelerinde yaşayan orman köylüleri, defne yaprağı toplayarak geçimlerini sağlıyor. Köylüler, dağ yamacında bulunan ve numaralandırılan defne ağaçlarına tırmanarak yaprakları topluyor. Topladıkları yaprakları kurutma tesislerine gönderen köylüler, daha sonra yurt dışına ihraç ediliyor. Defne yaprağı hasadı, köylülerin önemli bir geçim kaynağı haline gelmiş durumda.

 • Akçakoca Balıkçı Barınağı 42 Yıldır Hizmet Veriyor
  06 Oca Akçakoca Balıkçı Barınağı 42 Yıldır Hizmet Veriyor

  Düzce'nin Karadeniz'e kıyısı olan Akçakoca ilçesindeki balıkçı barınağı, 42 yıldır babadan oğula ekmeğini denizden çıkaran balıkçılara hizmet veriyor. Barınakta 70 balıkçı faaliyet gösteriyor ve avladıkları balıklar çevre illere, deniz salyangozları ise Uzak Doğu ülkelerine gönderiliyor.

 • Pandemiden sonra dünyada büyük dönüşüm yaşandı, Çin'e karşı batı Hindistan ve Vietnam'ı koz olarak kullanıyor
  06 Oca Pandemiden sonra dünyada büyük dönüşüm yaşandı, Çin'e karşı batı Hindistan ve Vietnam'ı koz olarak kullanıyor

  Pandemi sonrası dünyada her sektörde büyük dönüşüm yaşandı. Batı, Çin'e karşı Hindistan ve Vietnam'ı koz olarak kullanıyor. Türkiye'nin 2024 ihracatında Avrupa, Orta Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika daha belirleyici olacak.

 • Pamukkale'de Turist Sayısı Artıyor
  01 Oca Pamukkale'de Turist Sayısı Artıyor

  Denizli'deki Pamukkale, Türkiye'nin en popüler turistik merkezlerinden biri olarak turizmcilerin umutlarını artırıyor. 2023 yılında 2 milyon 200 bin 171 turistin ziyaret ettiği Pamukkale, bir önceki yıla göre 209 bin 385 artış gösterdi. Turizm sektörü temsilcileri, yeni projeler ve gece müzeciliği gibi etkinliklerle turist sayısının daha da artacağını düşünüyor. Özellikle Çinli turistlerin ilgisinin artmasıyla 2024 yılında Pamukkale'ye 500 bin Çinli turistin gelmesi bekleniyor.

 • Değirmen ve Sektör Makineleri Üreticileri Derneği (DESMÜD) 2024 yılında 5 milyar dolarlık ihracat hedefliyor
  01 Oca Değirmen ve Sektör Makineleri Üreticileri Derneği (DESMÜD) 2024 yılında 5 milyar dolarlık ihracat hedefliyor

  DESMÜD Başkanı Zeki Demirtaşoğlu, değirmen ve sektör makineleri üreticilerinin 2023 yılı ihracatının 4,2 milyar dolar olduğunu belirterek, aynı büyüme oranlarıyla 2024 yılında 5 milyar dolarlık ihracat yapmayı hedeflediklerini söyledi. Demirtaşoğlu ayrıca, derneğin Türk değirmen makine imalatçılarının rekabetçi ve uluslararası kalite normlarına uygun üretim yapmalarını, pazar fırsatlarını geliştirmelerini ve yeni teknolojileri takip etmelerini amaçladığını belirtti.

 • Avrupa'nın en büyük doğal yaşam parkı Ormanya, geçen yıl 5,2 milyon ziyaretçi çekti
  01 Oca Avrupa'nın en büyük doğal yaşam parkı Ormanya, geçen yıl 5,2 milyon ziyaretçi çekti

  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Kartepe ilçesinde kurulan Ormanya, Avrupa'nın en büyük doğal yaşam parkı olarak hizmet veriyor. Geçen yıl 5,2 milyon ziyaretçi ağırlayan Ormanya, farklı etkinlik imkanları ve çeşitli türlere ev sahipliği yapmasıyla dikkat çekiyor. Ayrıca, Ormanya doğal yaşam alanları şefi Önder Alioğlu, Uzak Doğu ülkelerinden gelen turistlerin ilgisinin arttığını ve bu turistlerin sayısının daha da artacağını belirtti.

 • Pamukkale 2023'te 2 milyon 200 bin kişi ziyaret etti
  31 Ara Pamukkale 2023'te 2 milyon 200 bin kişi ziyaret etti

  Denizli'deki UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Pamukkale, 2023 yılında 2 milyon 200 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Bu rakam, 2022 yılında 1 milyon 850 bin kişi olan ziyaretçi sayısını geride bıraktı. Pamukkale Hierapolis Örenyeri'nin ışıklandırılması ve gece müzeciliğine açılmasıyla birlikte, bu rakamın 2024 yılında daha da artması bekleniyor.

 • Uludağ'da Yeni Yıl Karsız Geçiyor
  30 Ara Uludağ'da Yeni Yıl Karsız Geçiyor

  Uludağ, Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden biri olmasına rağmen, beklenen kar yağışının olmaması nedeniyle yeni yıla karsız girmeye hazırlanıyor. Otellerde doluluk oranı yüzde 50 seviyesinde kalırken, kayak yapamayan tatilciler pistlerde kızakla kayıp, fotoğraf çektiriyor. Yılbaşında kar yağışının beklenmediği Uludağ, Arap ve Uzak Doğu ülkelerinden gelen turistler ile günübirlik tatilcileri ağırlıyor.

 • Uludağ'da Yılbaşı Tatili: Kar Yerine Kızak ve Fotoğraf Çekimi
  30 Ara Uludağ'da Yılbaşı Tatili: Kar Yerine Kızak ve Fotoğraf Çekimi

  Uludağ, Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden biri olmasına rağmen, beklenen kar yağışının olmaması nedeniyle tatilciler kızakla kayıp, fotoğraf çektiriyor. Otellerde doluluk oranı yüzde 50 seviyesinde kalırken, yılbaşında gecelik konaklama ücreti kişi başı 8 ile 14 bin arasında değişiyor. Kar yapamayan tatilciler ise kızakla idare etmek zorunda kalıyor.

 • ANTALYA KALEİÇİ IŞIL IŞIL OLDU, SANATÇILI OTELLER YOK SATTI
  30 Ara ANTALYA KALEİÇİ IŞIL IŞIL OLDU, SANATÇILI OTELLER YOK SATTI

  ÜÇ günlük yılbaşı tatili için yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdiği Antalya'da, tarihi Kaleiçi sokakları ışıl ışıl oldu.

 • Antalya'da Papaya Üretimi: İç Pazarın Yanı Sıra 3 Ülkeye İhracat
  29 Ara Antalya'da Papaya Üretimi: İç Pazarın Yanı Sıra 3 Ülkeye İhracat

  Antalya'da yaşayan bir çiftçi, uzun denemeler sonucu en çok talep gören papaya cinsini üretmeye başladı. Yıl boyunca ürün alabilen çiftçi, iç pazarın yanı sıra Gürcistan, Irak ve Bulgaristan gibi ülkelere de ihracat yapıyor. Papaya, özellikle Türkiye'de yaşayan Uzak Doğulular tarafından tercih ediliyor ve sarısı meyve, yeşili sebze olarak satılıyor.

 • Uludağ'da Beklenen Kar Yağışı Gerçekleşmedi
  29 Ara Uludağ'da Beklenen Kar Yağışı Gerçekleşmedi

  Uludağ, Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden biri olmasına rağmen bu yıl beklenen kar yağışı gerçekleşmedi. Yılbaşı öncesi doluluk oranı yüzde 50 seviyesinde kalan Uludağ'da, hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Kar kalınlığı sadece 5 santimetre olan Uludağ'da, kayak pisti boş kaldı. Yılbaşında gecelik konaklama ücreti ise kişi başı 8 ile 14 bin arasında değişiyor.

 • Zencefildeki Kurkumin Maddesinin Potansiyeli Araştırılıyor
  29 Ara Zencefildeki Kurkumin Maddesinin Potansiyeli Araştırılıyor

  Erzurum'da doğal ürünler üzerine araştırma yapan bilim insanları, zencefildeki "kurkumin" maddesinin kolon, meme, mide-bağırsak kanserleri ile Alzheimer gibi bazı hastalıklara karşı potansiyelini araştırdı.

 • Uludağ'da Beklenen Kar Yağışı Gerçekleşmedi
  29 Ara Uludağ'da Beklenen Kar Yağışı Gerçekleşmedi

  Uludağ, Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden biri olmasına rağmen bu yıl beklenen kar yağışı gerçekleşmedi. Yılbaşı öncesi doluluk oranı yüzde 50 seviyesinde kalan Uludağ'da, hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Kar kalınlığı sadece 5 santimetre olan Uludağ'da, kayak pisti boş kaldı. Yılbaşında gecelik konaklama ücreti ise kişi başı 8 ile 14 bin arasında değişiyor.

 • İstanbul Ticaret Odası, 2024'te Yeşilköy İstanbul Fuar Merkezi'ni büyüterek en büyük fuar alanını hizmete sunmayı hedefliyor
  29 Ara İstanbul Ticaret Odası, 2024'te Yeşilköy İstanbul Fuar Merkezi'ni büyüterek en büyük fuar alanını hizmete sunmayı hedefliyor

  İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, 2024 yılında Yeşilköy İstanbul Fuar Merkezi'ni büyüterek İstanbul'un en büyük kapalı fuar alanını iş dünyasının hizmetine sunmayı hedeflediklerini açıkladı. Avdagiç, ayrıca Türk firmalarının uluslararası fuarlara katılımını artırmak için çalışmalar yaptıklarını ve 2024'te 17 ülkede 46 fuara Türk firmalarının katılımını organize edeceklerini belirtti. İTO'nun mesleki eğitimi de önemsediğini vurgulayan Avdagiç, hamilik projeleriyle mesleki ve teknik Anadolu liseleri sayısını artıracaklarını ifade etti.

 • İstanbul Ticaret Odası, 2024'te Yeşilköy İstanbul Fuar Merkezi'ni büyüterek en büyük fuar alanını hizmete sunmayı hedefliyor
  29 Ara İstanbul Ticaret Odası, 2024'te Yeşilköy İstanbul Fuar Merkezi'ni büyüterek en büyük fuar alanını hizmete sunmayı hedefliyor

  İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, İstanbul Fuar Merkezi'ni 2024 yılında büyüterek İstanbul'un en büyük kapalı fuar alanını iş dünyasının hizmetine sunmayı hedeflediklerini açıkladı. Avdagiç, ayrıca Türk firmalarının uluslararası fuarlara katılımını artırmak için çalışmalar yaptıklarını ve İTO'nun mesleki eğitim alanında da önemli projeler gerçekleştirdiğini belirtti.

 • Bolu, Karabük, Bartın, Sakarya Yılbaşına Hazırlanıyor
  27 Ara Bolu, Karabük, Bartın, Sakarya Yılbaşına Hazırlanıyor

  Doğal güzellikleriyle tanınan Bolu'daki Abant Gölü, Karabük'ün tarihi konaklarıyla ünlü ilçesi, doğayla denizin buluştuğu Bartın'ın sahil ilçesi Amasra ile Sakarya'nın turizm merkezleri Sapanca ve Taraklı, yılbaşında misafirlerini ağırlamak için gün sayıyor.

 • Uzak Doğu Mutfağı Diyarbakırlılarla Buluşuyor
  27 Ara Uzak Doğu Mutfağı Diyarbakırlılarla Buluşuyor

  Şef Mehmet Demir, Diyarbakır'da hazırladığı suşide kentin tescilli Karacadağ pirincini tercih ediyor. Demir, Diyarbakır'ın tescilli ürünlerini kullanarak farklı çeşitlerde suşi hazırlayarak kentin tanıtımına katkıda bulunmayı hedefliyor.

 • Zencefildeki Kurkumin Antioksidanı Araştırması İle Ödül Kazandı
  27 Ara Zencefildeki Kurkumin Antioksidanı Araştırması İle Ödül Kazandı

  Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Biyokimya Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İlhami Gülçin, zencefildeki 'kurkumin' maddesinin kuvvetli doğal antioksidan olduğuna dair araştırmasıyla, İlim Yayma Vakfı Ödül Töreni'nde, 'Mühendislik, Doğa ve Sağlık Bilimleri Ödülü'ne layık görüldü.

 • Zencefildeki Kurkumin Maddesi Doğal Antioksidan Olarak Ödüllendirildi
  27 Ara Zencefildeki Kurkumin Maddesi Doğal Antioksidan Olarak Ödüllendirildi

  Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Biyokimya Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İlhami Gülçin, zencefildeki 'kurkumin' maddesinin kuvvetli doğal antioksidan olduğuna dair araştırmasıyla ödüllendirildi.

 • 2023'te Türkiye'nin milli geliri 1 trilyon doları aşacak
  26 Ara 2023'te Türkiye'nin milli geliri 1 trilyon doları aşacak

  Ticaret Bakanı Ömer Bolat, 2023'ün 1 trilyon doların üzerinde milli gelirle kapatılacağını ve kişi başına düşen milli gelirin 12 bin 500 dolara yükseleceğini söyledi.

 • Aydın Kestanesi Japonları Etkiledi
  26 Ara Aydın Kestanesi Japonları Etkiledi

  Aydın'ın Nazilli ilçesinde üretilen kestane şekeri, Japonlardan büyük ilgi görüyor. Coğrafi işaretli Aydın kestanesi yurt dışına ihraç edilirken, kestane şekeri de tüm dünyada rağbet görüyor. Nazillili üreticiler, doğal ve katkısız kestane şekeri üretimiyle İtalya ile rekabet halindeler. Girişimci Mustafa Çetin, Japonlara kestane şekerini sevdirdi ve dünya markası oldu. Aydın kestanesi ve kestane şekeri, Türkiye genelinde de büyük talep görüyor.

 • Ticaret Bakanı Ömer Bolat: 'Türkiye ve Azerbaycan ekonomilerine güvenen yatırımcılar güvenlerinin karşılığını fazlasıyla alacaklardır'Ticaret Bakanı...
  21 Ara Ticaret Bakanı Ömer Bolat: "Türkiye ve Azerbaycan ekonomilerine güvenen yatırımcılar güvenlerinin karşılığını fazlasıyla alacaklardır"Ticaret Bakanı...

  - Ticaret Bakanı Ömer Bolat: "Türkiye ve Azerbaycan ekonomilerine güvenen yatırımcılar güvenlerinin karşılığını fazlasıyla alacaklardır" Ticaret Bakanı Bolat Azerbaycan-Türkiye Yatırım Forumu'na katıldı Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen Azerbaycan-Türkiye...

 • İSO Başkanı Bahçıvan'dan 'Türkiye'nin 2024'te yabancı sermayeyi tekrar kazanacağı' vurgusu Açıklaması
  21 Ara İSO Başkanı Bahçıvan'dan "Türkiye'nin 2024'te yabancı sermayeyi tekrar kazanacağı" vurgusu Açıklaması

  İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye'nin birçok sektörde yabancı sermaye açısından gözlenen ve özlenen bir ülke olduğunu belirterek, "Yabancı sermayeyi Türkiye tekrar kazanacak.

 • Yemen'deki saldırılar ihracat navlun bedellerini yükseltebilir
  19 Ara Yemen'deki saldırılar ihracat navlun bedellerini yükseltebilir

  UTİKAD Başkanı Bilgehan Engin, Yemen açıklarında gerçekleştirilen saldırıların ihracat navlun bedellerini artırabileceğini belirtti. Kızıldeniz ve Süveyş Kanalı'nın ticari gemi trafiğine kapatılmasının küresel ticarete ve Türkiye'ye etkilerini değerlendiren Engin, bu durumun Doğu Akdeniz ve Türkiye limanlarına etkisini, krizin süresine bağlı olarak değişeceğini söyledi. Ayrıca, saldırılar nedeniyle konteyner stokunun azalması ve ihracat navlunlarının yükselmesi öngörüldüğünü ifade etti.

 • 2024 bütçe görüşmeleri
  18 Ara 2024 bütçe görüşmeleri

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "2028 yılına kadar demiryolu hat uzunluğunu 17 bin 11 kilometreye çıkartmayı hedefliyoruz.

 • Beypazarı'nda yerli ve yabancı ziyaretçi yoğunluğu
  17 Ara Beypazarı'nda yerli ve yabancı ziyaretçi yoğunluğu

  Beypazarı'nda hava sıcaklığının elverişli olması nedeniyle yerli ve yabancı ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor. İlçede tarih, kültür eserleri ve müzeler bulunuyor. Sokaklarda hareketlilik yaşanırken, esnaflar da ikramlarda bulunuyor.

 • Yalova Bonsai Müzesi Yakında Ziyaretçilere Açılıyor
  17 Ara Yalova Bonsai Müzesi Yakında Ziyaretçilere Açılıyor

  Yalova'da yapımı süren bonsai müzesi, Uzak Doğu kökenli saksıda minyatür ağaç yetiştirme sanatından 200'e yakın eserle birkaç ay sonra kapılarını ziyaretçilerine açacak.

Advertisement