2015 Erzurum Kitap Günleri Hoş Bir Seda ile Bitti - Son Dakika
Yerel

2015 Erzurum Kitap Günleri Hoş Bir Seda ile Bitti

2015 Erzurum Kitap Günleri Hoş Bir Seda ile Bitti

Bu yıl ‘Siyer Temalı’ olarak düzenlenen 2015 Erzurum Kitap Günleri, bir kültür festivali gibi yaşandı.

05.05.2015 13:29

Bu yıl 'Siyer Temalı' olarak düzenlenen 2015 Erzurum Kitap Günleri, bir kültür festivali gibi yaşandı.

Havuzbaşı Kent Meydanı'nda 24 Nisan'da açılan ve 150 binin üzerinde kitapseveri ağırlayan 2015 Erzurum Kitap Günleri Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlendi. Türkiye'nin tanınmış yayınevinin katıldığı Kitap Günleri'nde, gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle edebiyat camiası, yazar ve okurlar da bir araya gelme fırsatı buldu. Erzurum ve bölgedeki okurların yoğun ilgi gösterdiği 10 gün süren Kitap Günleri 3 Mayıs Pazar akşamı Halil Necipoğlu'nun şahane konseriyle bitti.

Kitap Günleri'nde, Erzurum'da faaliyet gösteren 15 kitapevi ile birlikte, Erzurum Büyükşehir Belediyesi siyer içerikli kitaplar standı, Siyer Araştırmaları Yayınları standı, Semerkand Yayınları standı, Türkiye Yazarlar Birliği standı, Diyanet Yayınları standı ve İran Konsolosluğu standı ziyaretçilere indirimli kitap satışı ile imza ve söyleşi günü düzenlediler. Olabildiğince kitap çeşitliliğinin olduğu ve yüksek indirimlerin yapıldığı Kitap Günleri'nde, her akşam Siyer Temalı Programların yanı sıra, imza için gelen yazarların katıldığı gün boyu süren söyleşilerle, çok canlı ve şölen havasında kitap ve kültürle dolu dulu günler geçirilmesi sağladı. Gerçekleştirilen programların yanında, aynı alanda açılmış olan kermes, Güzel Sanatlar Lisesi Resim Sergisi ve Horasan İmam Hatip Lisesi Hat Sergisi de Kitap Günleri'nin hareketliliğine katkıda bulundu. Bu etkinlikler ayrıca, değişik halk tabakalarının ve öğrencilerin alana gelmesine ve kitaplarla ilgilenmesine de aracılık etti.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi 2015 Erzurum Kitap Günleri Organizasyon Komitesi yaptığı açıklamada, Temalı Kitap Günleri'ni Erzurum'da ilk kez gerçekleştirdiklerini belirterek, "İlgiden çok memnunuz. Erzurumlu okurların yoğun bir ilgisi oldu. 10 gün boyunca, 150 binin üzerinde kitap dostunu ağırladık. Dolayısıyla çok memnunuz. Türkiye'de yaygın olmayan Temalı Fuar alanında bir farkındalık oluşturmak isteyen Erzurum Büyükşehir Belediyesi, bu yıl Siyer Temalı olarak yapılan Kitap Günleri'ni, önümüzdeki yıllarda değişik temalarla devam ettirmek istiyor." dediler.

Her türden kitabın yer aldığı Kitap Günleri'nde, hafta içi ilköğretim okullarımızdan gelen küçük okuyucuları da ağırladıklarını kaydeden Organizasyon Komitesi şunları kaydetti: "Bu tür organizasyonlar özellikle çocuklar için çok önemli. Çocuğun gelip burada kitaba bakması, dokunması, bir kitap alıp okuyup devamını getiriyor olması, yeni bir okurun kazanılmasıdır. Öğretmenlerin ve yetişkinlerin çocukları bu tarz organizasyonlara getirmeleri gerekiyor ki ilerde okur sayısının artmasını sağlayalım."

Organizasyon Komitesi, bütün önemli yayınevlerinin bulunması, aranılan kitaba ulaşılması ve yüksek indirimlerle kitap satışı konusunda, açılan stantlar üzerinde etkin bir denetim de uygulayarak, kitap okurları için güzel bir organizasyon gerçekleştirdi. Kapı girişlerine konulan '2015 Erzurum Kitap Günleri Ziyaretçi Defterleri' de oldukça ilgi gördü. Organizasyon Komitesi, bu ziyaretçi defterlerine önem verdiklerini ve bütün görüşlerin okunarak, değerlendirmeler yapıldığını, hatta bu defterlerden, '2015 Erzurum Kitap Günleri Ziyaretçi Günlükleri' adıyla bir kitapçık oluşturulmasının da gündemde olduğunu belirterek, yapıcı eleştirileri, beğenilerden daha fazla önemsediklerini de ifade ettiler.

İçerik açısından kendi tespit ettikleri eksikliklerin olduğunu dile getiren Organizasyon Komitesi, ziyaretçi defterlerinden ve yapıcı bütün eleştirilerden de faydalanarak, önümüzdeki yıl çok daha güzel bir Erzurum Kitap Günleri organizasyonu yapılacağını açıkladılar.

Tanınan ve sevilen önemli isimlerin ağırlandığı, dopdolu geçen 10 günlük Kitap Günleri'ne katılan yazar, şair, akademisyen ve sanatçılar ile düzenlenen programlar şöyle oldu:

24 Nisan Cuma Açılış

24 Nisan Cuma Saat 19: 30 Prof. Mehmet Emin Ay-Mustafa Demirci-Seyfullah Kartal ( Kuran-ı Kerim, Sohbet, Şiir ve İlahilerle Efendimiz SAV )

25 Nisan Cumartesi 13: 00 Fatih Duman-Sus Ey Nefsim Yazarı (Söyleşi ve İmza)

25 Nisan Cumartesi 14: 00 Ali Kuzu (İmza)

25 Nisan Cumartesi 16: 00 Kemal Özer-Şeytan Ye Diyor Yazarı ( Efendimizin Yeme-İçme Ahlakı Söyleşi ve İmza)

25 Nisan Cumartesi 18: 00 İsmail Kara-Türkiye'de İslamcılık Düşüncesi (Söyleşi ve İmza)

25 Nisan Cumartesi 17: 30 Bülent Parlak (Söyleşi ve İmza)

25 Nisan Cumartesi 19: 30 İsmail Coşar (Mevlid-i Şerif ve Kasidelerle Rasulullah (SAV)

26 Nisan Pazar 13: 00 İhsan Atasoy (Söyleşi ve İmza)

26 Nisan Pazar 14: 00 Ahmet Taşağıl (Söyleşi ve İmza)

26 Nisan Pazar 15: 00 Ali Haydar Haksal (Söyleşi ve İmza)

26 Nisan Pazar 16: 00 PANEL (Hz. Peygamber'in (SAV) Örnekliği ve Erzurum-Siyer İlişkileri)

Panelistler: Prof. Dr. Rıza Savaş (Erzurum'da Sahabe İzleri), Doç. Dr. Casim Avcı (İlk Türkçe Siyer Yazarı Kadı Mustafa Darir), Prof. Dr. Ali Rıza Temel (Hz. Muhammed ve Birlikte Yaşama Kültürü), Moderatör: Prof. Dr. Osman Gürbüz

26 Nisan Pazar 18: 00 Erdal Güzel (Söyleşi ve İmza)

26 Nisan Pazar 18: 30 Ömer Özden (Söyleşi ve İmza)

26 Nisan Pazar 19: 30 İsmail Bingöl (Söyleşi ve İmza)

26 Nisan Pazar 20: 30 Mehmet Talu (Peygamberimiz (SAV) ve Ashabı Gibi Yaşamak ve Prof. Dr. Ruhi Özcan Hoca)

27 Nisan Pazartesi 19: 30 Muhammet Emin Yıldırım (Peygamberimizi (SAV) Sahabe Gibi Sevmek)

28 Nisan Salı 19: 30 Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma (İslam Peygamberi ve Muhammed Hamidullah)

29 Nisan Çarşamba 15: 00 Uğur Koşar (Söyleşi ve İmza)

29 Nisan Çarşamba 16: 30 Senai Demirci (Söyleşi ve İmza)

29 Nisan Çarşamba 18: 00 İsmail Kılıçarslan (Bizim Meselemiz Ne Söyleşi ve İmza)

30 Nisan Perşembe 17: 00 Mehmet Ali Bulut (Can Boğazdan Çıkar-Söyleşi ve İmza)

30 Nisan Perşembe 19: 30 Demet Tezcan-Mevlüde Uçar (Peygamberimizin Kadınlara Bakışı, Hanımlarıyla İlişkileri ve Hanım Sahabeler)

1 Mayıs Cuma 16: 00 Mine Sota (İmza ve Söyleşi)

1 Mayıs Cuma 17: 00 N.Hayati İnanç (Klasik Edebiyatımızda Peygamber Sevgisi)

1 Mayıs Cuma 18: 30 Metin Karabaşoğlu (Söyleşi ve İmza)

1 Mayıs Cuma 20: 00 Ozanların Dilinden Rasulullah (SAV)-Erzurumlu Aşıklarla

2 Mayıs Cumartesi 13: 00 Mehmet Paksu (Söyleşi ve İmza)

2 Mayıs Cumartesi 15: 00 Prof. Dr. Ayhan Bıçak (Felsefe Din Tarih İlişkileri Söyleşi ve İmza)

2 Mayıs Cumartesi 16: 00 Hasan Ali Toptaş (Söyleşi ve İmza)

2 Mayıs Cumartesi 19: 30 Naat Şiirleri Gecesi

Mehmet Yaşar Genç (Sunuş), M. Hanefi İspirli (TYB Erzurum Şube Başkanı-Selamlama),

Rıdvan Canım (Türk Şiirinde Peygamber Sevgisi Konulu Sunum), Bahaettin Karakoç, Nurullah Genç, Ahmet Efe, Şeref Akbaba, Recep Garip, Yasin Mortaş, Eyüp Azlal, Ömer Ekinci Micingirt, Murat Ertaş, Harun Kazan, Reşat Coşkun ve Yaşar Bayar

3 Mayıs Pazar 14: 00 Sinan Yağmur ve Ahmet Turgut (Söyleşi ve İmza)

3 Mayıs Pazar 19: 30 Halil Necipoğlu ile Söyleşi ve Enes Ergür ile Naat Gecesi - ERZURUM

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel 2015 Erzurum Kitap Günleri Hoş Bir Seda ile Bitti - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement