4. Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali Başlıyor - Son Dakika

4. Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali Başlıyor

4. Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali Başlıyor
Son Güncelleme: 16.05.2016 09:55

Kayseri Valisi ve Festival Onursal Başkanı Orhan Düzgün, 4. Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali’nin 18-21 Mayıs tarihleri arasında Kayseri’de gerçekleştirileceğini belirterek, “Hindistan” temalı festivalde kısa film, belgesel ve animasyon alanında onlarca eserin halka ücretsiz olarak sunulacağını açıkladı.

Kayseri Valisi ve Festival Onursal Başkanı Orhan Düzgün, 4. Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali'nin 18-21 Mayıs tarihleri arasında Kayseri'de gerçekleştirileceğini belirterek, "Hindistan" temalı festivalde kısa film, belgesel ve animasyon alanında onlarca eserin halka ücretsiz olarak sunulacağını açıkladı.

Vali Düzgün, Kayseri Valiliği'nin himayelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı'nın destekleriyle Yücel Çakmaklı Film Atölyesi işbirliğinde düzenlenen 4. Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali'ne bu yıl belgesel, animasyon ve kısa film olmak üzere 3 kategoride 258 film başvurusu yapıldığını ifade ederek, festivallerin ilin tanıtımına katkısının büyük olduğunu söyledi.

Film festivalleri için yapılan çekimlerin festivalin yapıldığı kente olan ilgiyi artırdığını, film çekilen bazı tarihi binaların ya da konakların bir müze gibi gezildiğini kaydeden Vali Düzgün, film festivallerinin sinema ve sanata olan ilgiyi artırdığını belirtti.

18-21 Mayıs tarihleri arasında Kayseri'de gerçekleştirilecek festivalin temasının "Hindistan" olduğunu ve ön elemelerin ardından kısa film, belgesel ve animasyon dallarında 10'ar filmin finalist olduğunu kaydeden Vali Düzgün, şöyle devam etti:

"Bu sene dördüncüsünü düzenlediğimiz film festivalinde önceki senelere nazaran ilginin arttığını görüyoruz. İlgideki bu artış ilimiz ve organizasyonumuz adına memnuniyet vericidir. Film festivali kapsamında düzenlenen yarışmalar özellikle genç sinemacılarımızın, film yönetmenlerimizin ve iletişim fakültesi öğrencilerimiz başta olmak üzere genç yönetmenlerin yetişmesinde de önemli katkılar sağlamaktadır. Türk sinemasının önemli değerlerinin yaşatıldığı ve hatırlandığı bu festivaller sinema sektörünün gelişmesi adına da önem arz etmektedir. Yine bu yıl program içerisinde geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirdiğimiz gibi Türk sinemasına emek veren, emektar olarak isimlendirdiğimiz Altın Çınar Film Festivaliyle bağlantılı olarak 'Sinemanın Çınarları' olarak isimlendirdiğimiz sinema sanatçılarına da onur ödülleri verilecek. İlk gün ve son gün açılış ve kapanış törenlerinde bu ödüller takdim edilecek. Bu seneki film festivalinin teması Hindistan. Bu vesileyle Hindistan'dan da pek çok sinema gösterime sunulacak yine Hindistan'dan sinema sanatçısı, sinema yönetmeni ilimize gelerek burada sinemaseverlerle çeşitli söyleşiler gerçekleştirilecektir."

Kayserililere de seslenen Vali Düzgün, festival boyunca film gösterimlerinin ücretsiz olacağını hatırlatarak, festivali yakından takip etmelerini istedi.

Vali Düzgün son olarak, 18- 21 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 4. Uluslararası Altın Çınar Film Festivali'nde perdenin ilk olarak 'Ankara Yazı Veda Mektubu' filminin galası ile açılacağını belirterek, festivalin içeriğine www.altincinarfestivali.org adresinden ulaşılabileceğini sözlerine ekledi. - KAYSERİ

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel 4. Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali Başlıyor - Son Dakika


Advertisement