Ailenin Tek Çalışanı Geçirdiği Kazada Felç Olunca - Son Dakika
Yerel

Ailenin Tek Çalışanı Geçirdiği Kazada Felç Olunca

Mustafa Önal - Geçirdiği trafik kazası sonrası yürüme yeteneğini kaybeden Samsunlu Mustafa Yüksel (44), kaza sonrası ekonomik yönden kaybettiklerini çorap örerek yeniden kazanma başarısı gösterdi.

13.01.2012 12:20

Mustafa Önal - Geçirdiği trafik kazası sonrası yürüme yeteneğini kaybeden Samsunlu Mustafa Yüksel (44), kaza sonrası ekonomik yönden kaybettiklerini çorap örerek yeniden kazanma başarısı gösterdi.

Kaza ve sonrasında yaşananları AA muhabirine değerlendiren Yüksel, 1994 yılında bir yakınının cenaze töreninden döndüğü sırada geçirdiği trafik kazası sonucu yürüme yeteneğini kaybettiğini söyledi.

Oldukça iyi gelir elde ettiği kışlık yakacak satışı yaptığı işyerini yaşadığı o talihsiz kazayla birlikte kapatmak zorunda kaldığını ifade eden Yüksel, şunları kaydetti:

"Gençliğim ve hayallerim yaşadığım o talihsiz kazayla birlikte uçup gitti. Babam daha ben 9 yaşımdayken vefat etmişti. Ailenin geçimini de benden başka sağlayacak kimse yoktu. Tedavi süreci ve yaşadıklarım beni çok yıpratmıştı. Ancak evin geçiminin bir şekilde sağlanması gerekiyordu. Uzun süre ne yapabilirim konusunu düşündüm. Evde yapabileceğim bir iş bulmalıydım ve aklıma çorap örme işi geldi. Elde kalan bir miktar para ve çevremdekilerden aldığım borçla bir çorap örme makinesi aldım. Para kazanmaya başlamamla birlikte yaşadığım zorluklar da bir bir geride kalmaya başladı."

-"Kardeşlerimi de okuttum, emekli de oldum"

Hayatın kendileri içinde devam ettiği gerçeğiyle gece gündüz demeden çalıştığını ve geride kalan 7 yılda belirlediği hedeflere adım adım ilerlediğini vurgulayan Yüksel, şöyle devam etti:

'Birilerinden istemeyi asla sevmiyorum. Bazı engelli arkadaşların "ben özürlü oldum, artık hiçbir şey yapamam, birileri bana para getirsin de geçineyim" düşüncesini asla benimsemedim. Böyle bir şeyi kesinlikle kabul etmiyorum. Her zaman çalışarak kazanmak istemişimdir. Yaşadığım zorlukları 7 yıl, gece gündüz demeden çalışarak aşma gayretinde bulundum. Çorap dokumak zor bir işmiş, uzun süre makinenin başında oturmak zamanla dayanılmaz hale geliyor. Evin tek çalışanı da bendim. Bu işle birlikte hem kardeşlerimin eğitimlerini bitirmelerine destek oldum, hem de sigorta primlerimi ödeyerek emekli olma başarısı gösterdim. Azmettim, çalıştım, bacaklarımı kaybetmeme rağmen yine kazandım. Yaşadıklarımı hatırladıkça şu halime şükrediyorum. Benim durumumda olanlara da azmedip çalışmalarını, hedefleri doğrultusunda yılmadan çaba sarf etmelerini tavsiye ediyorum."

-"Hayattan kopmuş değiliz"

Sakatlanmadan önce judo sporuyla uğraştığını, kaza sonrası ise atıcılık ve badminton sporlarını yapmaya başladığını belirten Yüksel, "Yaklaşık 5 yıldır profesyonel olarak atıcılık ve badminton sporuyla uğraşıyorum. Hedefim milli takıma seçilerek ülkemi yurt dışındaki yarışmalarda temsil etmek. Bu dereceye geldiğime de inanıyorum. Hayattan kopmuş değiliz. Hayatın içinde olmak, insanlarla bir şeyler paylaşmak beni mutlu ediyor. Atılıcılıkta Türkiye derecelerim var. Kapanmak üzere olan bir kulübü devraldık ve şu an başkanlık görevini de ben yürütüyorum. Ekspres Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü adı altında 20 sporcuyla faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Daha fazla engelliye ulaşarak, hayatın içine onları da çekmek istiyoruz" dedi.

Engellilerin sosyal hayatta bir çok zorluklarla karşılaştığını da vurgulayan Yüksel, "Kent merkezindeki bir kamu kurumunda resmi işlemler sırasında tuvalet ihtiyacımı karşılamak istedim ancak engelliler için bir tuvaletin bulunmaması üzerine taksiye binerek hastaneye gittim ve ihtiyacımı buruda karşılamak zorunda kaldım. Daha sayılabilecek bir çok olumsuzluklar hayatın içinde karşımıza çıkıyor. Biz engellilerin hayatlarının da yaşanabilir hale gelmesini ve zorlukların aşılması noktasında her kesimin destek vermesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

- SAMSUN

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Ailenin Tek Çalışanı Geçirdiği Kazada Felç Olunca - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement