Aksaray'da Sosyal Güvenlik Reformu Anlatıldı - Son Dakika

Aksaray'da Sosyal Güvenlik Reformu Anlatıldı

11.01.2013 16:40
Aksaray'da Sosyal Güvenlik Reformu Anlatıldı

"Sosyal Güvenlik Reformunun Yansımaları ve Sosyal Güvenlikte Teşvik Uygulamaları" konulu toplantı düzenlendi.

Aksaray'da iş adamları ve bürokratlara yönelik,

"Sosyal Güvenlik Reformunun Yansımaları ve Sosyal Güvenlikte Teşvik Uygulamaları" konulu toplantı düzenlendi.

Toplantıya Aksaray Valisi Selami Altınok, Belediye Başkanı Nevzat Palta, mülki amirler ile iş adamları katıldı.

Toplantıya konuşmacı olarak katılan SGK Sİgorta Primler Genel Müdürü Cüneyt Olgaç, sürdürülebilir bir sosyal güvenlik reformu için çalışmalarına devam ettiklerini belirterek, "Şu an için emeklilik yaşı kadınlarda 49, erkeklerde ise 50... Yaptığımız reformla 2036 yılında bu sınır ilk başta erkeklerde 60, kadınlarda ise 58'e çıkacak. 2 yılda bir yıl artışla 2044 yılında emeklilik yaşını erkeklerde 65 kadınlar da ise 60'a çıkaracağız" diye konuştu.

Şu an ekonomik krizle boğuşan Yunanistan'da bile emeklilik yaşının erkeklerde 68 olduğunu dile getiren Olgaç, şunları kaydetti:

"Eskiden 10 yıllık bir plan bile yapamazken bugün 25-30 yıl sonrasını planlayabiliyoruz. Bu ortamın sağlanmasında istikrar ve güven ortamı çok önemli rol oynuyor. Artık kısa vadede değil uzun vadede sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sistemi hayata geçirildi. Bu güven ve istikrar ortamı ayrıca yatırımların ve istihdamın da artmasına yol açar. 2007'de 15 milyon sigortalı çalışan varken bugün 18 milyonun üzerinde kayıtlı çalışan var. Bunun sağlanmasında kayıt dışı istihdamla ilgili aldığımız önlemlerin büyük katkısı oldu. Bu konuyu sadece polisiye önlemlerle çözemeyeceğimizi anladık ve birçok kurumla protokoller imzaladık. 2012'de Emniyet Genel Müdürlüğü ile yapacağımız protokolle, araç kontrollerinde sadece sürücü belgesi ve ruhsat değil, araç ticari ise kullananın kayıtlı olup olmadığı da incelenebilecek."

Muhabir: Muzaffer Çağlıyaner

Yayıncı: Murat Aslan - AKSARAY

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Hapis cezası olan 13 kişi yakalanarak tutuklandı Hapis cezası olan 13 kişi yakalanarak tutuklandı Lahey'deki Barış Sarayı'nda bulunan Hereke halısı Aksaray'da restore edilecek Lahey'deki Barış Sarayı'nda bulunan Hereke halısı Aksaray'da restore edilecek İstinaf, cinsel istismar sanığının hapis cezasını 'delil yok' diyerek kaldırdı İstinaf, cinsel istismar sanığının hapis cezasını 'delil yok' diyerek kaldırdı

Son Dakika Yerel Aksaray'da Sosyal Güvenlik Reformu Anlatıldı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement