Anadolu Efes'in Sırp Basketbolcusu Savanovic Açıklaması - Son Dakika

Anadolu Efes'in Sırp Basketbolcusu Savanovic Açıklaması

01.01.2012 11:20
Anadolu Efes'in Sırp Basketbolcusu Savanovic Açıklaması

Alim Tunçay - Anadolu Efes Basketbol Takımı'nın Sırp oyuncusu Dusko Savanovic, lacivert-beyazlı takımdaki organizasyonun İspanya'nın güçlü ekipleri Real Madrid ve Barcelona'dan daha iyi olduğunu söyledi.

Alim Tunçay - Anadolu Efes Basketbol Takımı'nın Sırp oyuncusu Dusko Savanovic, lacivert-beyazlı takımdaki organizasyonun İspanya'nın güçlü ekipleri Real Madrid ve Barcelona'dan daha iyi olduğunu söyledi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Savanovic, Anadolu Efes'in her zaman iyi kadro kurduğunu, ancak son yıllarda neden "Dörtlü Final"e kalamadığını bilemediğini kaydederek, "Bir anda ya da çok hızlı zirveye çıkamayabilirsiniz. Bazen bir çok şey yaparsınız, ama küçük bir şey sizi şampiyonluktan uzaklaştırır" dedi.

Anadolu Efes'de, THY Avrupa Ligi'nde "Dörtlü Final"e kalacak kapasite ve kalite olduğunu vurgulayan Sırp oyuncu, "Anadolu Efes'teki organizasyon Real Madrid ve Barcelona'ya göre daha iyi. Bazen küçük detaylar takımı hedefe götürebilir. Mesela Anadolu Efes'te çok yabancı oyuncu var. Birçoğu ailesiyle yaşıyor. İspanya'da oynadığım zaman hiçbir oyuncu benimle maç dışında beraber oturmazdı. Takım menajeri bizle beraber olmazdı. Ama burada takım menajerimiz Özgür gerek bana, gerek diğer oyunculara, aileme yüzde 200 yardımcı oluyor. Elinden geleni yapıyor. Bahsettiğim küçük detaylar bu olabilir. Başarıya giden yollarda böyle bir şeye ihtiyaç olabilir" diye konuştu.

-"Ersan çok büyük bir kayıp"-

Dusko Savanovic, NBA'de lokavtın sona ermesinin ardından ABD'ye dönen Ersan İlyasova'nın takımdan ayrılmasının çok büyük bir kayıp olduğunu söyledi.

"Ersan burada olmasını istediğim en önemli oyunculardan biri" diyen Savanovic, şöyle devam etti:

"Gerek arkadaşlığı, gerek oyunculuğu, kapasitesi, takıma katkısı çok önemliydi. Takımın ona şu anda bile ihtiyacı var. Onun yeri kolay kolay dolduramaz. Ersan ayrıldığı için sorumluluğumun arttığının farkındayım. Genç oyuncumuz Gökhan da 4 numarada oynayabiliyor, ama genç olduğu için ne kadar sorumluluk alır, 10-15 dakika oynayabilir mi katkı verebilir mi, bilmiyorum. Şunun garantisini verebilirim, elimden gelenin en iyisini yapacağım, en yüksek performansımı göstereceğim. Ama ben de bir insanım, insanlar benden mucize beklemesin."

-"Buraya çabuk adapte oldum"-

Türkiye ile kendi ülkesi Sırbistan'ın birbirine benzediğini kaydeden Savanovic, "Türkiye ile Sırbistan birbirine benziyor. Yemeklerden, içeceklere, çaya kahveye kadar birçok şey aynı. O yüzden buraya çabuk adapte oldum" dedi.

Türk insanının çok sıcak ve misafirperver olduğunu dile getiren Sırp oyuncu,

"Bana göre Avrupa'da bu kadar sıcak ve yakın değiller. Belki Rusya ve Almanya'da kapıyı çaldığınız zaman önce 'kim o-' diye soruyorlar. Burada kapı çalındığında

'buyurun, hoşgeldiniz' diyorlar. Bu benim çok hoşuma gidiyor. Burada çok güzel yemekler var. İskender, köfte, sütlaç, baklava ve rakıyı seviyorum" ifadelerini kullandı.

Savanovic, takımda yer alan 12 oyuncunun 9'unun yeni geldiğini, ilk başta kimin hangi rolü üstleneceğini öğrenmenin zaman aldığını belirterek, "Ama şu anda bir sıkıntı yok. Herkes zaman ilerledikçe ne yapması gerektiğini daha iyi anlıyor. Takımın benden ne istediğini, ne oynamam gerektiğini daha iyi anlıyorum. Burada çok mutluyum" diye konuştu.

-"Türkiye, Avrupa'nın en iyi 5 takımından biri"-

Savanovic, dünya ikincisi olduktan sonra 2011 Avrupa Şampiyonası'nda istediği sonucu elde edemeyen Türk Milli Takımı'ndan övgüyle söz ederek,

"Türkiye, Avrupa'nın en iyi 5 takımından biri" dedi.

Avrupa Şampiyonası'nda bütün takımların dünya ikincisi Türkiye'ye karşı daha iyi motive olduğunu anlatan Sırp oyuncu, "Maçın Türkiye ile olması herkes için daha farklı motivasyon kaynağı oluyor. Herkes Türkiye'yi yarışma dışına itmeye çalışıyor. Biz de Dünya Şampiyonası'nda 4. olarak, iyi sonuç almıştık. Ama bunu tekrarlamak pek kolay olmuyor. Bana göre Litvanya'daki Avrupa Şampiyonası son yıllardaki en güçlü Avrupa Şampiyonası, hatta belki Dünya Şampiyonası'nda bile daha kaliteli, daha güçlü milli takımların olduğu bir şampiyonaydı. Avrupa Şampiyonası yorucu ve tempo ağır. Yendiğiniz zaman herkes 'çok iyi, çok güzel, mükemmel' diyor. Ama kaybettiğiniz zaman hiç kimse olumlu söz söylemiyor" şeklinde konuştu.

-"Fenerbahçeliler, Galatasaraylılar bana oy verir mi, bilmiyorum"-

Uluslararası Basketbol Federasyonları Birliği'nin (FIBA) resmi internet sitesinde "2011 yılının en iyi Avrupalı basketbolcusu" anketinde birincilik için yarışan Savanovic, Türk basketbolseverlerden kendisine oy vermelerini istedi.

Nicolas Batum, Dimitris Diamantidis, Pau Gasol, Marc Gasol, Andrei Kirilenko, Bo McCalebb, Juan Carlos Navarro, Dirk Nowitzki ve Tony Parker'ın yer aldığı listede olmanın kendisi için çok büyük bir onur olduğunu kaydeden Sırp oyuncu, "O listeye baktığınız zaman 10 oyuncu içinde yer almak, büyük onur ve gurur verici bir şey. Fenerbahçe Ülker ve Galatasaray Medical Park taraftarları bana oy verirler mi bilmiyorum ama Anadolu Efes taraftarlarından oy vermelerini bekliyorum" dedi.

- İSTANBUL

Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Yerel Anadolu Efes'in Sırp Basketbolcusu Savanovic Açıklaması - Son Dakika


Advertisement