Asırlara Meydan Okuyor - Son Dakika
Yerel

Asırlara Meydan Okuyor

Emin Gürbüz - Bolu Mutasarrıfı Hüsrev Paşa'nın 1811 yılında inşa ettirdiği valilik konağı, iki asırlık tarihinde 1 yangın ve 2 deprem atlatmasına rağmen, ilk günkü ihtişamını koruyor.

10.01.2012 11:40
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Emin Gürbüz - Bolu Mutasarrıfı Hüsrev Paşa'nın 1811 yılında inşa ettirdiği valilik konağı, iki asırlık tarihinde 1 yangın ve 2 deprem atlatmasına rağmen, ilk günkü ihtişamını koruyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Bolu ziyaretinde beğenisini dile getirdiği 2 asırlık tarihi konak, asırlara meydan okuyor. Bolu'da ilk mutasarrıf olarak görev yapan Hüsrev Paşa tarafından 1811 yılında inşa ettirilen konağın birinci katında 15, ikinci katında 12 oda bulunuyor.

Bolu Valisi Abbas Paşa tarafından 40 bin kuruşa Hüsrev Paşa ve İbrahim Paşa'dan satın alınan konak, uzun yıllardan beri valilik konağı olarak faaliyet gösteriyor. 1926 yılındaki yangında çatı katı tamamen yanan ve 1932 yılında restorasyonunun tamamlanmasının ardından yeniden hizmete açılan konak, 1 Şubat 1944'teki depremde de ağır hasar gördü. Depremin ardından üst katı yıkılan konak, iki katlı olarak yeniden hizmet vermeye başladı.

1957 yılındaki depremde az hasar gören bina, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 9 Ocak 1990 tarihli kararıyla tescil edilerek, koruma altına alındı. 1998 yılında aslına uygun olarak restore edilmesi için çalışmalara başlanan konak, 8 yıl süren çalışmaların ardından 1811 yılındaki görümüne kavuşturuldu.

İlk günkü ihtişamını koruyan bina, geçen hafta Bolu'yu ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül'ün de ilgisini çekti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bolu ve Düzce gezisinin ardından sosyal paylaşım sitesi Twitter'da yazdığı, "Ziyaret ettiğim birçok ilde vilayet binalarına çok üzülürüm. Eski vali konakları gitmiş, yerinde basık tavanlı, estetiği ve simgeselliği olmayan binalar var. Bolu Vali Konağı'nı görünce büyük mutluluk duydum. 1800'lerin başında yapılmış, güzel korunmuş, tarihi bir bina.." ifadeleriyle Bolu Valiliği binasından övgüyle söz etti.

-Bolu Valisi Özçimen-

Vali İbrahim Özçimen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, valilik binasının 1811 yılında yapıldığını belirterek, şöyle konuştu:

"Bina o zamanın sancak beyi için yapılmış. O dönemlerden elimizde fotoğrafları yok. Bina bir yangın geçirmiş. Daha sonra orijinaline göre yeniden yapılmış. Ardından 1944 yılında meydana gelen depremde hasar görmüş. Depremden sonra üç katlı olan binanın bir katı kesilmiş. Bina, iki kat olarak hizmete devam ediyor. Binanın 1990 yılında tescili yapıldı. Daha sonra 1998 yılında bina orijinaline uygun olarak yapılması için tahliye edildi. Bina, 2006 yılında tamamlandı. Binada Bolu Valiliği olarak hizmet veriyoruz."

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün binayı beğendiğini bildiren Bolu Valisi İbrahim Özçimen, Gül'ün kendisine "Ne kadar güzel hükümet konağınız var. Bu şekilde tarihi hükümet konakları artık Türkiye'de çok azaldı" dediğini söyledi.

"Ben de, bu konakta çalışmaktan son derece mutluyum. Bu bina bana ayrıca bir çalışma şevki veriyor dedim" diyen Vali Özçimen, Cumhurbaşkanı Gül'ün, binanın ayrıntılarına dikkat ettiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün, binanın tarihçesi hakkında sorular sorduğunu da anlatan Özçimen, "Binanın ayrıntıları hakkında konuştuk. Cumhurbaşkanımıza binanın tarihçesini gösteren slayt gösterisi yaptık ve binaya hayran kaldı" diye konuştu.

- BOLU

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Asırlara Meydan Okuyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı
  08 Nis Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı

  27 Nisan'daki olağanüstü kongrede aday olmayacağını duyuran İYİ Parti lideri Akşener, makam odasındaki kişisel eşyalarını toplattı.

 • İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti
  08 Nis İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti

  İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale, partisinde siyaset üretmenin artık imkansız hale geldiğini söyleyerek istifa etti. Özlale, yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışmıştı.

 • Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi
  08 Nis Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi

  Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun diyerek, 'Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada da huzurlu ve uyumlu bir meclis olacağımızı temenni ediyorum. Kayseri'de en çok kadın üyenin olduğu meclisiz' dedi.

 • Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu
  08 Nis Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu

  Senegal'de Müridi tarikatının renkli, aykırı ve mistik kolu Baye Fall topluluğu, giyimleri, yaşam tarzları ve kendilerini adadıkları felsefeleriyle ayrı bir dünyanın kapılarını aralıyor.

 • Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu
  08 Nis Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu

  Sakarya'nın istihdamına büyük katkı sağlaması beklenen Söğütlü Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB), 200'ün üzerinde yatırımcı yer tahsisi için başvuru yaptı. Başvuru şartlarının ilan edilmesinin ardından 40 firmayla sözleşme seviyesine gelindi. Söğütlü OSB Yönetim Kurulu Başkanı, hedeflerinin ihracat oranlarını yükselterek cari açığı kapatmaya katkı sağlamak olduğunu belirtti.

 • Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı
  08 Nis Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı

  Sakarya'nın yeni karma Organize Sanayi Bölgesi Söğütlü OSB için yapılan yer tahsis çağrısına 200'ün üzerinde yatırımcı başvuru yaptı. Söğütlü OSB'nin cazip özellikleri ve bölgenin ulaşım altyapısı, lojistik kolaylığı ve uygun arsa fiyatları yatırımcıları cezbetmektedir. Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Tiryaki, sadece ihracat ve istihdam artışına katkı sağlayacak firmaları beklediklerini belirtti. Rant amaçlı başvurulara itibar edilmeyeceği vurgulandı. Başvuruların değerlendirilmesi sonucunda 40 firma ile sözleşme yapılabilir seviyeye gelindiği açıklandı. Başvurular hala devam etmektedir.

 • Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi
  08 Nis Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi

  Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 87 yaşındaki Atik Yağmur, 40 yıldır yaptığı muhtarlık görevini Engin Kılıç'a devretti. Devir teslim törenine Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir de katıldı.

 • Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı
  08 Nis Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı

  Köşk Belediye Meclisi, yerel seçimlerin ardından yeni dönemin ilk olağan toplantısını gerçekleştirdi. Meclis üyeleri ve komisyon üyeleri seçimleri yapıldı.

 • HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı
  08 Nis HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı

  Asya merkezli finansal hizmetler devi HashKey Group, Bermuda'dan aldığı lisans ile kripto para piyasalarında küresel bir oyuncu olma yolunda. Şirket, HashKey Global adı verilen yeni bir kripto para borsası kurdu. Bermuda lisansı, HashKey'e launchpad, vadeli işlem ve kaldıraçlı ticaret gibi alanlarda faaliyet gösterme imkânı tanıyor. HashKey Group İşletme Müdürü Livio Weng, önümüzdeki beş yıl içinde dünyanın en büyük lisanslı borsa kümelerinden birini kurmayı amaçladıklarını belirtti.

 • Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var
  08 Nis Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var

  İYİ Parti lideri Meral Akşener, 31 Mart Yerel Seçimleri'nde alınan başarısız sonuçların ardından olağanüstü seçimli kurultay kararı aldığını açıkladı. Ancak Akşener, kurultayda aday olmayacağını duyurdu. Seçimlerden önce istifa edip etmeyeceği merak edilen Akşener'in, yakın çevresiyle yaptığı görüşmeler sonucunda bu kararı aldığı belirtildi.

 • Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor
  08 Nis Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor

  Son yıllarda özellikle Körfez ülkelerinden Doğu Karadeniz Bölgesine yoğun turist akını olurken, geçen sene Trabzon'u 1 milyonun üzerinde turist ziyaret ettiği belirtildi. TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı, yeni turizm sezonunda beklentilerin geçen seneye göre daha yüksek olduğunu belirtti. Kantarcı, ayrıca Trabzon Havalimanı'ndaki modernizasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla hizmet kalitesinin artacağını ve bölgenin turizm potansiyelinin daha da yükseleceğini ifade etti. Turistlerin genellikle Trabzon'da konakladığını ve ardından bölgedeki diğer turistik yerleri ziyaret ettiklerini söyleyen Kantarcı, Uzungöl'deki turizmcilerin sıkıntılarının hala devam ettiğini ve bu konuda çözüm bulunması gerektiğini vurguladı.

 • İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti
  08 Nis İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti

  İsrail ordusu, Gazze'de gerçekleştirdiği saldırılardan sonra bir tugay dışında tüm kara birliklerini geri çekti. Ancak, Gazze'nin orta kesiminde bulunan Nahal adlı tugay hala bölgede kalmaya devam edecek. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Gazze çevresinde yeni güvenlik bölgeleri oluşturarak yeniden organize oldu ve istihbarata dayalı saldırılara odaklanacak. Askerlerin geri çekilmesinin siyasi baskıyla ilgili olmadığı belirtiliyor.


Advertisement