Atık Yağlar Geri Dönüşüm İçin Toplanıyor - Son Dakika

Atık Yağlar Geri Dönüşüm İçin Toplanıyor

14.02.2012 17:00
Atık Yağlar Geri Dönüşüm İçin Toplanıyor

Talas Belediyesi, bitkisel atık yağları, insan sağlığına ve çevreye olan zararlarını önlemek amacıyla geri dönüşüm için topluyor.

Talas Belediyesi, bitkisel atık yağları, insan sağlığına ve çevreye olan zararlarını önlemek amacıyla geri dönüşüm için topluyor.

Temizlik İşleri Müdürlüğü'nce, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından lisans verilen firmalara yaptırılan bitkisel atık yağ toplama işi için, Mevlana Mahallesi pilot bölge olarak seçildi.

Minibüslerle binaları gezen ve atık yağları depolamaları için apartman görevlilerine bidonlar veren ekipler, görevlilerden binadaki vatandaşları bilgilendirmelerini istiyor.

Talas Belediyesi Başkanı Rıfat Yıldırım, yaptığı açıklamada, mutfaklarda kullanılan bitkisel yağların, özellikle kızartmalarda 3 defadan fazla kullanılmasının insan sağlığı açısından zararlı olduğunu bildirdi.

Atık yağlarla defalarca kızartma yapılması durumunda, yağdaki polar madde oranının arttığını belirtti. Oranın yüzde 25-e geldiğinde kansere neden olduğunu belirten Başkan Yıldırım, ev hanımlarını uyararak, şunları kaydetti:

"Evlerimizde kullandığımız yemeklik yağlar, 3 kullanımdan sonra özelliğini kaybederek atık yağa dönüşmekte. Bu durumdaki yağları gelişi güzel dökmek yerine, belediye görevlilerince belirli periyotlarda toplamak suretiyle, hem insan sağlığını hem de çevreyi korumuş oluyoruz. Rastgele kanalizasyona dökülen yağlar, bir süre sonra pis su giderlerini daraltarak tıkanmasına neden olmakta. Bu nedenle her yıl alt yapı hizmetlerine milyonlarca lira harcanmakta. Ayrıca atık yağlar, arıtma maliyetini artırmakta ve arıtma tesislerini çalışamaz hale getirmekte. Bununla birlikte denize, akarsuya veya göle ulaşan bitkisel atıklar, burada yaşayan canlılara da zarar vermektedir."

Başkan Yıldırım, bitkisel atık yağları Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca lisansı bulunan toplayıcılara verilmesinin önemine dikkat çekerek, "Lisanssız toplayıcılara verilen atık yağlar, temiz yağlarla karıştırılarak yeniden piyasaya sürülebilmektedir. Bu nedenle atık yağları lisanslı toplayıcılara verelim" uyarısında da bulundu.

- KAYSERİ

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Elbistan Talas Yaşamkent Göz Doldurdu Elbistan Talas Yaşamkent Göz Doldurdu

Son Dakika Yerel Atık Yağlar Geri Dönüşüm İçin Toplanıyor - Son Dakika


Advertisement