Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Başkentte Kültür Sanat - Son Dakika

Başkentte Kültür Sanat

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), 22 ve 23 Aralık'ta Mahler'in ölümünün 100.yılı konseriyle seyirciyi selamlayacak.

Başkentte Kültür Sanat
15.12.2011 - 09:40,

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), 22 ve 23 Aralık'ta Mahler'in ölümünün 100. yılı konseriyle seyirciyi selamlayacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu ve Çocuk Korosu'nun da sahne alacağı konserde, Vachtang Machavariai eşliğindeki orkestraya solist olarak Judith Rajk eşlik edecek. Konserde, Gustav Mahler'in "Senfoni No.3 Re Minör" adlı eseri yorumlanacak.

Bilkent Senfoni Orkestrasına 19 Aralık'taki konserinde piyano sanatçısı Emre Elivar eşlik edecek. İhsan Doğramacı Bilkent Erbil Koleji Konser Salonu'nda gerçekleştirilecek konserde, Işın Metin şefliğindeki orkestra, Sergey Rahmaninof'un "Piyano Konçertosu No.3, Re minör Op. 30" ile Peter İlyiç Çaykovski'nin "Senfoni No.5, mi minör Op. 64" eserlerini seslendirecek.

Ankara Devlet Tiyatrosu bu hafta 13 oyun, Ankara Devlet Opera ve Balesi 4 eserle izleyici karşısına çıkacak.

Başkentte hafta boyunca gerçekleştirilecek kültür sanat etkinliklerinden bazıları şöyle:

-Tiyatro-

Büyük Tiyatro: Türk Hava Kuvvetlerinin kuruluşunun 100. yıl dönümü kapsamında sahnelenen "Bir Tayyare Serüveni", 18 Aralık'ta izleyici karşısına çıkacak. Firdevs Aylin Tez'in yazdığı, Mehmet Ege'nin yönettiği eserin dekor tasarımı Sertel Çetiner'e, kostümleri Sevgi Türkay'a, ışık düzeni de Yakup Çartık'a ait. Türk insanının havacılık konusunda yapılan icat ve atılımlarda ne kadar öngörülü ve cesur olduğunun anlatıldığı yapıtta, Nermin Uğur, Levent Çelmen, Hülya Dizmen, İsmet Numanoğlu, Bülent Türkmen, Teoman Gülen ve Fuat Çiyiltepe başlıca rolleri paylaşıyor.

"Genç Osman" adlı oyun, 20 Aralık'ta sahnelenecek. Turan Oflazoğlu'nun yazdığı, Şakir Gürzumar'ın yönettiği eserin dekor tasarımı Sertel Çetiner, kostümleri Gülümser Erigür, ışık düzeni Şükrü Kırımoğlu'na ait. Müziklerini Can Atilla'nın hazırladığı oyunda, Akın Erozan, Tolga Tuncer, İlhan Kantarcı, Kutay Sungar, Mehmet Akay, Nusret Şenay, Cahit Çağıran, Necmettin Efe Ünal, Kayhan Sarıgöllü, Uğur Kaya, Çiğdem Mine Haktanır, İhsan Sanıvar, Neşe Baykent, Füsun Akay, Fikret Ergin, Halit Güngör ve Nejat Armutçu rol alıyor.

Cüneyt Gökçer Sahnesi: "Genç Osman" adlı oyun bugün, yarın ve 17 Aralık'ta sahne alacak. Turan Oflazoğlu'nun kaleme aldığı yapıtın yönetmeni Şakir Gürzumar. Dekor tasarımını Sertel Çetiner'in, giysi tasarımını Gülümser Erigür'ün yaptığı eserin ışık düzeni Şükrü Kırımoğlu'nun, müzikleri Can Atila'nın imzasını taşıyor. Eserde Akın Erozan, Tolga Tuncer, İlhan Kantarcı, Kutay Sungar, Ahmet Erkut, Nusret Şenay, Cahit Çağıran, Kayhan Sarıgöllü, Uğur Kaya, Mine Medya Haktanır, İhsan Sanıvar, Neşe Baykent ve Füsun Akay başlıca rollerde.

"Kerbela" adlı oyun 20 ve 21 Aralık'ta izlenebilir. Ali Berktay'ın yazdığı, Ayşe Emel Mesci'nin yönettiği oyunun dekor tasarımı Murat Gülmez, giysi tasarımı Hale Eren, ışık tasarımı Yakup Çartık'a ait. Oyunda, aralarında Rengin Samurçay, Gül Gökçe, Aysel Çakar Kara, Ötüken Hürmüzlü, Gül Gökçe, Alpay Ulusoy, Erdinç Gülener, Serdar Kayaokay, Volkan Benli, Leyla Gülener'in de bulunduğu kalabalık oyuncu kadrosu rol alıyor. Orkestrada, Tahsin İncirci, Cüneyt Balkız, Artemis Sis Balkız, Tarlan Gazanferoğlu, Seda Yaldız, Muhsin Gurbani, Arzov Gurbani, Gülay Ülgentürk, Sertaç Koyuncu, Taylan Kırıcı, Halis Işık, İlke Türkdoğan ve Hüsnü Kızılgöz rol alıyor.

Şinasi Sahnesi: Tennessee Williams'ın yazdığı, Can Yücel'in Türkçeleştirdiği

"Sırça Kümes", hafta boyunca seyredilebilir. Konuk ABD'li rejisör Jason Hale'in yönettiği eserin dekoru Güven Öktem'e, kostümleri İnci Kangal'a ait. Meltem Keskin Bayur, Orhan Özyiğit, İrfan Kılınç ve Gülin Ersoy'un rol aldığı oyun, değişen dünyaya ayak uydurmaya çalışan bir ailenin hikayesi.

Faruk Erem'in yazdığı, Mehmet Baydur'un oyunlaştırdığı, Volkan Özgömeç'in yönettiği "Elma Hırsızları", 20 ve 21 Aralık'ta seyirciyle birlikte olacak. Faruk Erem'in "Bir Ceza Avukatının Anıları" adlı eserinden Mehmet Baydur tarafından oyunlaştırılan eser, hukuk ve yasaların adil olması zorunluluğunu farklı sosyal çevrelerden insanların yaşanmış gerçek hayat hikayeleriyle anlatıyor. Dekor tasarımı Kerem Çetinel'e, ışığı Kazım Öztürk'e ait eserin müziği Cem İdiz imzasını taşıyor. Eserde, Ahmet Türkoğlu, Oktay Dal, Edip Tümerkan, Levent Şenbay, Tolga Çiftçi, Çağrı Evren Turan başlıca rolleri paylaşıyor.

Küçük Tiyatro: "Soğuk Bir Berlin Gecesi" isimli oyun, bugün, yarın ve 17 Aralık'ta izlenebilecek. Barış Eren'in yazıp yönettiği yapıtın dekor tasarımı Sinan Yardımedici'ye, kostümleri Günnur Orhon'a, ışık düzeni Zeynel Işık'a ait. Olcay Kavuzlu, Fulya Koçak, Ferahnur Barut, Eray Eserol, Adnan Erbaş ve Mahmut Işık'ın rol aldığı yapıt, Avrupa'nın ortasında uygar bir kentte yabancı durumuna düşürülen, dışlanan ve ötekileştirilen Tarık'ın dramını işliyor.

Komedi türünün usta kalemi Fransız yazar Moliere'in "George Dandin" adlı oyunu, 20 ve 21 Aralık'ta izlenebilecek. Çevirisini Sema Kuray'ın yaptığı eser, konuk yönetmen Philip Boulay tarafından sahneye konulacak. Dekor ve kostüm tasarımını Jean-Guy Lecat'ın hazırladığı yapıtın ışık düzeni Ahmet Karademir'e ait. Yaşlı ve zengin bir köylü olan George Dandin ile aile baskısı sonucu evlenen genç ve soylu Angelique arasında baş gösteren aşk ve kıskançlık çatışmasının konu edildiği komedide, Bülent Çiftçi, Zeynep Yasa, Serpil Gül, Cebrail Esen, Meliha Savaş, Gürkan Görbil ile Hüseyin Baylan rol alıyor.

Akün Sahnesi: "Nazım Hikmet'in 'Memleketimden İnsan Manzaraları'ndan Onbir Tablo" isimli oyun, bugün, yarın ve 17 Aralık'ta temsil verecek.

"Gizler Çarşısı" adlı oyun, 20 ve 21 Aralık'ta izlenebilir.

Altındağ Tiyatrosu: Kerim Tinçurin'in yazdığı, Raşid Zagidullin'in yönettiği

"Sönmüş Yıldızlar" isimli eser, hafta boyunca seyredilebilir.

İrfan Şahinbaş Sahnesi: Arthur Miller'in yazdığı, Yıldırım Türker'in dilimize çevirdiği, Ayşe Emel Mesci'nin yönettiği "Orkestra" adlı yapıt, bugün, yarın ve 21 Aralık'ta seyirci karşısına çıkacak. Dekoru Murat Gülmez'e, kostümü Hale Eren'e, ışığı Önder Arık'a ait eserde, Zeynep Hürol, Funda Gökgücü, Özlem Gür, Miraç Eronat, Aysın Işımer, Şeyda Akova Balcıoğlu, Mehmet Gökçer, Okay İrkören başlıca rolleri paylaşıyor.

Stüdyo Sahne: Nikolay Vasiliyeviç Gogol'un "Bir Delinin Hatıra Defteri", 20 ve 21 Aralık'ta sahnelenecek. Sylvie Luneau ile Roger Coggio'nun uyarladığı, Coşkun Tunçtan'ın Türkçeleştirdiği yapıtın proje tasarımı ve yönetmenliğini Cem Emüler üstleniyor. Eserde, 1960'lı yıllarda Türk tiyatrosunun büyük ustası Genco Erkal'ın iki farklı yorumla canlandırdığı Aksenti İvanoviç Poprişçin'i Erdal Beşikçioğlu canlandırıyor. Eserin dekor ve giysi tasarımı Sertel Çetiner'in, ışık düzeni Seyhun Ayaş ile Zeynel Işık'ın, müzik, ses ve efekt tasarımı da Tayfun Gültutan'ın imzasını taşıyor.

Devlet Tiyatroları'nın "Üç Oyun, Üç Yönetmen" projesi kapsamındaki eser, yarın ve 18 Aralık'ta sahnelenecek. Oyun, Yaşar Kemal'in " Köroğlu'nun Meydana Çıkışı", John Steinbeck ve Boris Vian'ın "Karıncalar" ile Ethan Coen'ın

"Bekleyiş" isimli eserlerinden oluşuyor.

Oda Tiyatrosu: "Dönülmez Akşamın Ufkundayız" adlı eser, hafta boyunca izleyiciyle birlikte olacak.

-Opera-bale-

Opera Sahnesi: Yüzyıllardır nesilden nesile aktarılan "Uyuyan Güzel" balesi, Petipa'nın koreografisi, Ankara Devlet Opera ve Balesi (ADOB) Başkoreografı Armağan Davran ile ADOB Bale Başöğretmeni Volkan Ersoy'un düzenlemesiyle 17 Aralık'ta prömiyer yapacak. Natalia Arobelidze'nin sahneye koyduğu yapıtın dekoru Nihat Kahraman'a, kostümleri Nursun Ünlü'ye, ışık düzeni Fuat Gök'e ait. Orkestrayı Şef Bujor Hoinic'in yöneteceği eserde, uyuyan güzel prenses Aurora'yı Almula Ersoy, Sanem Ergüler ve Selin Sezer canlandıracak. Kötü peri Carabosse'u Arzu Kıran, Almula Ersoy ve Sanem Ergüler dönüşümlü olarak sahneye getirecek.

Prens Desire rolünde Cankat Özer, Oliver Spence, Eren Keleş ve Kuzey Kıyıcan rol alırken, Kadir Okurer, Emre Güler, Burak Kayıhan, Cansın Alpan, Hakan Odabaşı, Mert Türkoğlu, Ertuğrul Bolat, Tarkan Serengül, Neşe Güne, Berdan Fettahlı, Sanem Subaygil, Özge Al, Ezgi Korkmaz, Sevim Başol, Şelale Polatkan, Bahar Keleş, Aslıhan Karaca, Özge Ataman, Defne Dinçer, Mine İzgi Örsçekiç, Müge Göktan ve Emre Güler başlıca rollerde olacak.

"Çakırcalı Efe" adlı dans tiyatrosu 19 Aralık'ta özel temsille seyircinin karşısında olacak.

Şehrazat'ın hayatta kalabilmek için 1001 gece anlattığı masallardan "Ali Baba ve Kırk Haramiler", operası, 21 Aralık'ta izlenebilir. Karısı Ayşe, oğlu Abdullah ve kölesi Nurcihan ile yoksul bir hayat süren Ali Baba'nın, Kırk Haramiler'in mağarasının sırrını öğrendikten sonra yaşadıklarını konu alan eserde, Ünüşan Kuloğlu, Hüseyin Likos, Bülent Ateşoğlu, Tuncay Kurtoğlu, Gürhan Gürgen, Cem Beran Sertkaya, İnanç Makinel, Tunver Tercan, Selva Erdener, Görkem Ezgi Yıldırım, Şebnem Oksal ve Tuğba Mankal başlıca rolleri paylaşıyor.

Operet Sahnesi: "Şarkılarla Yaşamak" adlı müzikli oyun 18 Aralık'ta izlenebilir. Murat Göksu'nun sahneye koyduğu eserin dekor ve kostümleri Gazal Erten'in, ışık düzeni Fuat Gök ile Bülent Arslan'ın imzasını taşıyor.

-Konser-

CSO: Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), 22 ve 23 Aralık'ta Mahler'in ölümünün 100. yılı konseriyle seyirciyi selamlayacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu ve Çocuk Korosu'nun da sahne alacağı konserde, Vachtang Machavariai eşliğindeki orkestraya solist olarak Judith Rajk eşlik edecek. Konserde, Gustav Mahler'in "Senfoni No.3 Re Minör" adlı eseri yorumlanacak.

BSO: Bilkent Senfoni Orkestrasına 19 Aralık'taki konserinde piyano sanatçısı Emre Elivar eşlik edecek. İhsan Doğramacı Bilkent Erbil Koleji Konser Salonu'nda gerçekleştirilecek konserde, Işın Metin şefliğindeki orkestra, Sergey Rahmaninof'un "Piyano Konçertosu No.3, Re minör Op. 30" ile Peter İlyiç Çaykovski'nin "Senfoni No.5, mi minör Op. 64" eserlerini seslendirecek.

- ANKARA

Kaynak: AA
YORUMLAR

Son Dakika Yerel Başkentte Kültür Sanat - Son Dakika


Advertisement