"Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi" Projesi - Son Dakika

"Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi" Projesi

15.02.2012 14:20
"Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi" Projesi

"Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM) ile bölgemizde bilgi toplumu oluşturmayı, bilimsel düşünceye ve gelişen teknolojilere ilgiyi artırmayı ümit ediyoruz" dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe,

"Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM) ile bölgemizde bilgi toplumu oluşturmayı, bilimsel düşünceye ve gelişen teknolojilere ilgiyi artırmayı ümit ediyoruz" dedi.

Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş koordinatörlüğünde çalışan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi proje ekibi, dünyanın en iyi bilim ve teknoloji merkezlerini yerinde inceledi ve kent için 150'ye yakın deney düzeneği oluşturdu. Deney düzeneklerinin bulunduğu Merinos'taki geçici sergi alanı, 6 ayda 3 bine yakın öğrenci tarafından ziyaret edildi.

Belediye Başkanı Recep Altepe, söz konusu merkezin, çocuklar başta olmak üzere tüm toplumun bilime olan merakını artırma, bilimi bizzat yaşayarak öğrenme hedefiyle kurulduğunu belirtti.

Aktif ve eğlenceli bir eğitim modeliyle geleceğin kaşif ve mucitlerini ortaya çıkarmak istediklerini anlatan Altepe, insanın beş duyusuna hitap eden bilim merkezlerinin, kurgular içerdiği için kalıcı öğrenmeyi sağladığını anlattı.

Bursa'da gelecek nesillerin gelişimine katkı sağlamak amacıyla böyle bir projeye giriştiklerini kaydeden Altepe, "BTM ile bölgemizde bilgi toplumu oluşturmayı, bilimsel düşünceye ve gelişen teknolojilere ilgiyi artırmayı ümit ediyoruz. Özellikle çocuklarımızın bilgi ve becerilerinin gelişmesine aktif katkıda bulunmak istiyoruz" dedi.

Kültür A.Ş Genel Müdürü ve Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi Proje Koordinatörü Rıfat Bakan ise merkezin kuruluşunda dünyanın en iyi 12 üreticisiyle bilgi alışverişinde bulunduklarını belirtti.

Yurtdışında 12 farklı firma ile birebir toplantılar gerçekleştirdiklerini anlatan Bakan, "Üreticileri yerlerinde inceledik. BTM'de yer alacak ürünleri belirledikten sonra, tedarikçi firmalarla anlaşmalar yaptık ve yaklaşık 150 deney düzeneğini Bursa'da sergilenmesini sağladık" dedi.

BTM binası temelinin ilerleyen günlerde atılacağını bildiren Bakan, merkezin, yeni bina hizmete açılana kadar Kültür A.Ş'nin Merinos'daki merkezinde oluşturulan geçici sergi alanında faaliyete devam edeceğini kaydetti.

- BURSA

Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Yerel 'Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi' Projesi - Son Dakika


Advertisement