Didim Esnaf Odasından Seyyara Karşı Denetimlerin Durmasından Şikayetçi - Son Dakika

Didim Esnaf Odasından Seyyara Karşı Denetimlerin Durmasından Şikayetçi

15.08.2013 14:53
Didim Esnaf Odasından Seyyara Karşı Denetimlerin Durmasından Şikayetçi

Didim Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Yaşar Pektaşoğlu, ilçede seyyarlara yönelik uygulamanın sürdürülmemesine tepki gösterdi.

Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yaşar Pektaşoğlu, ilçede seyyarlara yönelik uygulamanın sürdürülmemesine tepki gösterdi.

Didim'de geçtiğimiz günlerde seyyarlara yönelik yapılan denetim ve uygulamaların sürmesi kamuoyunda memnuniyet yaratması rağmen devamının gelmemesi Esnaf Odası Başkanının tepkisine neden oldu. Oda Başkan Yaşar Pektaşoğlu "Bu memlekette kayıtlı olmak suç mu ' O zaman bizde kapatalım dükkanları seyyar olalım."sözleriyle dert yandı. Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yaşar Pektaşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü; "Gelişi güzel yol kenarlarına tezgah kurulur mu' 1-2 gün denetim yapıldı sonra yine boş verildi. Bakın saat 17: 00'den sonra yine aynı manzara; Vergi vermeyen, çöp vergisini ödemeyen, elektrik-su parası vermeyen sokakta; niye bunlar vecibelerine yerine getirip esnaflık yapmıyor? Ben Kaymakam Bey'in söylemine katılıyorum. Büyük marketlerin önünde bile artık seyyarlar var. Kayıt dışını önleyeceğiz diyorlar ama nasıl? Aklım ermiyor benim bu işe.. Vergi Dairesi kayıtlı esnafa denetime gelip fatura-fiş kesmiyor diye tutanak tutuyor, diğer yandan seyyar esnafa bir şey sormuyor. Kayıtlı olmak suç mu? Biz de kapatalım o zaman seyyar olalım. Seyyarların bıraktığı çöpün parasını dahi kayıtlı esnaf ödüyor. Bu konuda artık yetkili merciler bu işe bir el atsın. Artık söylem değil eylem zamanı. Her yıl seyyar sayısı artıyor neden denetim yok."dedi.

MAVİŞEHİR PAZARI ÖRNEK

Başkan Pektaşoğlu Seyyar esnafa örnek uygulama olarak Mavişehir Pazarına örnek verirken "Kendi ürettiğini satan esnafa bir şey demiyoruz. O da ürettiğini belgesiyle satacak. Zaten Mavişehir'de bu durum var. Vergi muafiyetleri var. O esnaf kendi ürettiğini satıyor. Araba içinde sebze-meyve satışını dur diyen yok. Herkes kendi kafasına göre hareket ediyor."dedi.

DIŞARIDAN GELEN SEYYARA ENGEL

Başkan Pektaşoğlu seyyarların tamamının yakının dışarıdan geldiğini, belediyenin bunları müdahale etmesi gerektiğini belirterek "Oy kaygısı nedeniyle bunlara dokunulmuyor gibi bir düşünce de varsa bu da yanlış.bu kişiler gelip Didim'de oy kullanmayacak. Buradaki kayıtlı esnaf oy kullanacak. Bu nedenle dışarıdan gelen seyyara müdahale edilmeli."dedi.

KÜÇÜK ESNAF MECLİSTE

Gelecek dönemde Belediye Meclisine küçük esnaftan birinin bulunması gerektiğini de vurgulayan Pektaşoğlu "Biz bu konuda aday olacak herkese destek oluruz. Hangi siyasi partinden olursa olsun, esnaflarımıza destek oluruz. Dernek olur, Kooperatif olur kim nereden aday olursa olsun yanında yer alırız."dedi. - AYDIN

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500

Son Dakika Yerel Didim Esnaf Odasından Seyyara Karşı Denetimlerin Durmasından Şikayetçi - Son Dakika


Advertisement