Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan aile uyarısı: "Ailemizden gittikçe uzaklaşıyoruz" - Son Dakika

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan aile uyarısı: "Ailemizden gittikçe uzaklaşıyoruz"

20.05.2022 15:52

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan aile uyarısı: "Ailemizden gittikçe uzaklaşıyoruz"babamızdan, eşimizden, çocuklarımızdan gittikçe uzaklaşıyoruz" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan aile uyarısı: "Ailemizden gittikçe uzaklaşıyoruz"

AMASYA Toplumda sanal alemin cazibesine kapılarak değerlerin yitirildiğini belirten Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Dünyanın diğer ucundaki insanlarla iletişim kurarken aynı sofraya oturduğumuz anne-babamızdan, eşimizden, çocuklarımızdan gittikçe uzaklaşıyoruz" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Amasya'daki tarihi Sultan II. Bayezid Camii'nde hutbe okudu ve cuma namazı kıldırdı. Dijital dünyanın baş döndürücü hızla geliştiği bu dönemde yeni mecranın pek çok imkanından yararlanıldığını ancak bir yandan da özendirdiği hayat tarzının haz, hırs, tüketim ve bireyselleşme üzerine kurgulandığına şahit olunduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ali Erbaş, "Maalesef bu durumdan aile yapımız da derinden etkileniyor. Kimi zaman en yakın dostumuz telefon ekranları, internet mecraları oluyor. Rahmet, sekinet ve muhabbet vesilesi ailemizden ilgiyi, sevgiyi ve muhabbeti esirgiyoruz" diye konuştu.

İslam'ın meşru bir nikah ile aile yuvası kurulmasını emrettiğini işaret eden Ali Erbaş, "Aile hayatımızı adalet, merhamet, sevgi, saygı, güven gibi değerler üzerine bina etmemizi öğütlemektedir. İslam, gayrı meşru ilişkilere, hayasızlığa, iffetsizliğe ve çirkinliğe sevk eden davranışlara ise asla izin vermez. Meşru bir nikaha dayanmayan hiçbir İslam birlikteliği kabul etmez" şeklinde konuştu. Ailenin bir tercih değil fıtri bir ihtiyaç olduğuna değinen Erbaş, "Aile kurmak ve aile olmak Hz. Adem'den bu yana Peygamberlerin sünnetidir. Aile kurumunun yerine ikame edilecek hiçbir sosyal yapı yoktur. Algıların gerçeğe galip geldiği ve insanlığın fıtrata aykırı dönüşümlere zorlandığı günümüzde bize düşen, dijital dünyanın olumsuzlukları karşısında milli ve manevi değerlerimizi esas alan bir duruş sergilemektir. Yaşadığımız çağın gerçeklerinden kopmadan, dijital mecraların da esiri olmadan değerleriyle birlikte aile olmaktır" şeklinde konuştu.

Caminin ve şehrin tarihi hakkında Vali Mustafa Masatlı ve Müftü Durmuş Ayvaz'dan bilgiler alan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, namazın ardından vatandaşlarla fotoğraf çektirip sohbet etti.

YORUMLAR
500
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan önemli açıklamalar Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan önemli açıklamalar Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Dini Yüksek İhtisas Merkezi'nde cami temeli attı Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Dini Yüksek İhtisas Merkezi'nde cami temeli attı Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 'Yaz Kur'an Kursları' açılışında konuştu Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 'Yaz Kur'an Kursları' açılışında konuştu
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan aile uyarısı: 'Ailemizden gittikçe uzaklaşıyoruz' - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement