"Edirne Çiftçisi Zor Durumda" - Son Dakika

"Edirne Çiftçisi Zor Durumda"

16.08.2013 13:00
"Edirne Çiftçisi Zor Durumda"

Trakya'da çiftçi girdilerin yüksekliğinden bahsederken, açıklanan mahsül fiyatlarının da çiftçinin yok olması olarak nitelendiriliyor.

Trakya'da çiftçi girdilerin yüksekliğinden bahsederken, açıklanan mahsül fiyatlarının da çiftçinin yok olması olarak nitelendiriliyor.

CHP Edirne İl Genel Meclisi Üyesi ve meclisin Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı Erdal Akgün Adana Borsası'ndan alınan fiyatların 96-98 Kuruş ve Edirne'deki borsada da 1,03TL, 1,06 TL aralığında olduğunu belirterek, "bu çiftçinin yok olması, kaybolması demek" dedi.

CHP Edirne İl Genel Meclisi Üyesi Akgün, Edirne çiftçisinin, Ayçiçeği üreticisinin var olup olmamasıyla ilgili kararı Trakya Birlik'in vereceğini ifade ederek şunları kaydetti:

"Trakya Birlik'in üreticisine sahip çıkacağına inanıyorum. İyi ki Trakya Birlik var, olmasa durumumuzun bundan da kötü olacağı kanaatindeyim. Uzun yıllardır ne olursa olsun mutlaka Trakya Birlik'e sahip çıkmamız gerektiğini söyleyen birisiydim. Tüccarın eline düştüğümüz zaman zayıf kaldığımız zaman tüccar ve hükümetin bizleri ne hale getireceği hiç belli değil. Bugünkü hükümetin karşısında yağ piyasasında en büyük engel olarak Trakya Birlik'i görmektedir bazı insanlar. Trakya Birlik'te inşallah bu yıl üreticisine sahip çıkacak ve ayakta kalmamızı sağlayacaktır."

"HAYVANCILIKTA ÜRETİCİNİN DESTEKLENMESİ GEREKİR"

Akgün, hayvancılık konusunda üreticilere destek verilmediğinde, bundan daha kötü sonuçlarla karşılaşılabileceğini söyledi. Hayvancılıkta da bir takım oyunlar oynandığını ifade eden Akgün, "böyle giderse yarın öbür gün Avrupa piyasası da bitecek. Türkiye nüfusu ile büyük bir ülke, bu fiyatlarla hayvancılığın ayakta durması mümkün değil. Ülkemizde hayvan fazlalığı varken hızlı bir nüfus artışıyla hayvan sayısındaki artış denk olmamıştır, gerçek üreticinin elinde hayvan kalmamıştır. Hayvan kalmadığından açık sürekli artıyor ve büyük bir dengesizlik var. Para kazandıramayan işi köylünün tabanın yapması çok zor. Tarım ve hayvancılık et tırnakla gibi, bir elmanın iki yarısı gibi. Gerçek anlamda destek görmediğimiz için ayakta duramıyoruz. Ülkemizin en büyük gelir kaynaklarından biri hayvancılık olması gerekiyor. Damızlık hayvan ithalatına evet, ama et ithalatına canlı dana ithalatına hayır diyoruz" dedi. - EDİRNE

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500

Son Dakika Yerel 'Edirne Çiftçisi Zor Durumda' - Son Dakika


Advertisement