Eğitim Bir-Sen Üyeleri Yüksek Lisans Derslerine Başladı - Son Dakika
Yerel

Eğitim Bir-Sen Üyeleri Yüksek Lisans Derslerine Başladı

Eğitim Bir-Sen Üyeleri Yüksek Lisans Derslerine Başladı

Okan Üniversitesi'nin Eğitim Bir-Sen üyelerine vereceği yüksek lisans eğitiminin ilk dersi yapıldı.

09.01.2012 13:27

Okan Üniversitesi'nin Eğitim Bir-Sen üyelerine vereceği yüksek lisans eğitiminin ilk dersi yapıldı.

Üyeler ilk dersleri olan yönetim ve organizasyon dersini Yrd. Doç. Dr. Füsun Altıntaş'tan aldı. İlk derse Memur-Sen Bursa İl Temsilcisi ve Eğitim Bir-Sen Bursa Şube Başkanı Numan Şeker ile Okan Üniversitesi Sağlık Yönetim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mithat Kıyak da katıldı. Eşit işe eşit ücret bağlamında büyük bir eşitsizliğin meydana geldiğini söyleyen Şube Başkanı Numan Şeker, bir eğitim kurumunda hizmetli personelin bin 800 TL civarında maaş alırken göreve yeni başlamış bir öğretmenin bin 570 TL civarında maaş aldığını vurguladı. Öğretmenler, akademisyenlerin kamuda çalışan 2,5 milyon memur içerisinde maaş skalasında en düşük konuma yerleştiğini belirten Şeker, bu durumu kabullenmenin mümkün olmadığını, bu konuda eylemler yaptıklarını ve bu eylemlere devam edeceklerini belirtti.

Sendika dendiğinde kamu çalışanların zihninde yanlış bir algılama oluştuğunu söyleyen Şeker, "Sendika deyince insanların aklına 1 Mayıs'ta 20-30 kişinin öldüğü veya sokak çatışmalarında sağa solda esnafın işyerlerine saldırıldığı, camın çerçevenin kırıldığı eylemler akla geliyor. Biz bu anlayışla hiçbir zaman hareket etmiyoruz. Gerektiğinde sokağa da ineriz, bunu ortak akıl mitinglerinde ve Referandum sürecinde tüm kamu çalışanları sokağa nasıl döküldüğümüzü zaten gördü" dedi.

Hizmet sendikacılığı anlayışı kapsamında müdür ve müdür yardımcılığı sınavlarına hazırlık semineri düzenlediklerini hatırlatan Şeker, bu sınavlar ile hem Türkiye genelinde, hem de Bursa yerelinde ilk 10 içerisinde üyelerinin yer aldığını söyledi. Bu süreçte bazılarının bu çalışmaları karalamaya çalıştıklarını, ancak bu çalışma ile sadece üyelerine yönelik değil tüm öğretmenlere yönelik bir çalışma gerçekleştirdiklerinin altını çizen Şeker, "Hazırlanan çalışma notları, yapılan denemelerin soruları hem genel merkez hem de Bursa Şubesi olarak web sitemize yayınladık. Üyemiz olsun ya da olmasın herkesin web sitelerimizden bu sınavlara hazırlanma imkanları vardı" diye konuştu.

"50 saatlik ALES kursunun da dahil olduğu yüksek lisans programının ilk dersine bugün başlıyoruz. Tüm arkadaşlarıma başarılar diliyorum" diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Okan Üniversitesi Sağlık Yönetim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mithat Kıyak, eğitim yönetimi alanında çok az yüksek lisans yapanlar olduğunu, bu sayının daha da arttırılması gerektiğini kaydetti. Mezuniyet sonrası eğitime daha çok önem verilmeye başlandığını belirten Prof. Dr. Kıyak, yüksek lisans eğitimi alan kişilerin lisans eğitimi alan kişilerin sayısından daha fazla olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Kıyak, kendisinin Sağlık Yönetim Bölüm Başkanı olduğunu hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sağlık hizmetlerinde hekim, hemşire gibi kliniğe odaklanmış meslek gruplarının önemi inkar edilemez. Ancak bunların yeterli sayıda ve istenilen kalitede olması ülke meselelerin çözümüne yeterli olmamaktadır. Diğer meslek gruplarında da böyledir. Çünkü sorunların büyük bir bölümü yanlış yönetimden kaynaklanarak karşımıza çıkmaktadır. Biz sağlıkçılar olarak şöyle diyoruz; çiçek hastalığının kökünü kazıdık, şimdi sıra kötü yönetimde". - BURSA

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Eğitim Bir-Sen Üyeleri Yüksek Lisans Derslerine Başladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement