Eskipazar Camisi'nin Belgesi Osmanlı Arşivinden Çıktı - Son Dakika
Yerel

Eskipazar Camisi'nin Belgesi Osmanlı Arşivinden Çıktı

Eskipazar Camisi\'nin Belgesi Osmanlı Arşivinden Çıktı

Ordu'da Osmanlılar döneminden kalan ve şehrin ilk yerleşim yeri olarak bilinen alanda inşa edilen Eskipazar Camisi'nin vakıf belgesi uzun uğraşlar sonunda Osmanlı arşivlerinde bulunarak Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne tapulandı.1380 yılında Hacıemiroğulları Beyliği tarafından inşa edilen Eskipazar Camisi ve etrafındaki tarihi hamamların restore edilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Vakıflar Genel Müdürlüğü arasında ortak çalışma yapıldı.

09.01.2012 10:28
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ordu'da Osmanlılar döneminden kalan ve şehrin ilk yerleşim yeri olarak bilinen alanda inşa edilen Eskipazar Camisi'nin vakıf belgesi uzun uğraşlar sonunda Osmanlı arşivlerinde bulunarak Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne tapulandı.

1380 yılında Hacıemiroğulları Beyliği tarafından inşa edilen Eskipazar Camisi ve etrafındaki tarihi hamamların restore edilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Vakıflar Genel Müdürlüğü arasında ortak çalışma yapıldı. Ancak Eskipazar köyü muhtarlığı tüzel kişiliğinde olan caminin vakıf senedi ortada olmadığı için yıllardır restore edilemedi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın Bakan olduğu günden bu yana üzerinde durduğu Eskipazar Camisi ve etrafındaki tarihi hamamların restorasyonu için Osmanlı arşivlerinin taranmasına karar verildi. Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Erkan Gülderen, cami ile etrafındaki diğer eserlerin vakıf olup olmadığına yönelik belge arayışları sırasında Osmanlı Arşivleri Uzmanı Adnan Yıldız ve Nadir Eserler Uzmanı İrfan Dağdelen imdada yetişti. Adnan Yıldız'ın Osmanlı arşivlerinde yaptığı araştırmalar sonucunda Eskipazar'da bulunan caminin vakıf olduğunu ispatlayacak belgelere ulaşıldı. Belgeler Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce Vakıflar Bölge Müdürlüğüne gönderildi.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü de bu belgelere dayanarak Eskipazar köyü tapusuna dahil cami ile çevresindeki yaklaşık 15 dönüm araziyi köyün tapusundan alarak vakıf bünyesine geçirdi. Bu değişiklikle cami 'Bayram Bey Camii Şerifi Vakfı (Kocaoğlu Hüseyin Efendi Bin Salih Efendi Vakfı) adıyla vakıf kayıtlarında yerini aldı. Bu tescil ile Hacıemiroğulları Beyliği'nin kurucusu Bayram Bey'in adı vakıf kayıtlarında tescillendi.

Bu gelişmeler sonucunda Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Erkan Gülderen, Adnan Yıldız ve İrfan Dağdelen'e 'a bir teşekkür yazısı da gönderdi. Gülderen, Eskipazar camisinin Vakıflar Genel Müdürlüğü varlıkları arasına geçmesinden sonra aslına uygun restore edilmesi çalışmalarının en kısa zamanda başlayacağını belirtti. Bu arada caminin Ankara Etnografya Müzesi'nde bulunan tarihi ahşap kapısının getirilmesi için Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın talimatıyla çalışma başlatıldığı belirtildi. - ORDU

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Eskipazar Camisi'nin Belgesi Osmanlı Arşivinden Çıktı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • TBMM bir kez daha karıştı! Kürtçe dörtlük okuyan DEM Parti'li vekilin mikrofonu kapatıldı
  00:20 TBMM bir kez daha karıştı! Kürtçe dörtlük okuyan DEM Parti'li vekilin mikrofonu kapatıldı

  DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, TBMM'de Kürtçe dörtlük okuyan DEM Parti'li Mehmet Kamaç'ın mikrofonunun kısılmasına, ''Bu ülkede 20 milyon Kürt'ün ana dili olan Kürtçe'den bir dörtlük okunmasına tahammül edemiyorsunuz. Burada mikrofonu kapatıyorsunuz Diyarbakır'da Megri megri şarkısını söylüyorsunuz.'' sözleriyle tepki gösterdi. Koçyiğit'e yanıt veren MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise, ''Yaptığınız resmen etnik bölücülük ve ırkçılıktır.'' dedi.

 • Motorine 1 lira 55 kuruş indirim
  00:11 Motorine 1 lira 55 kuruş indirim

  Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişikliklerle birlikte motorin fiyatları da değişmeye devam ediyor. Motorine bu gece yarısı itibarıyla 1 lira 35 kuruş indirim geldi. İstanbul'da motorinin litresi 40 lira 7 kuruş, Ankara'da ise 41 lira 46 kuruş oldu.

 • 29 Şub "Oyuncularım da düşünsün" diyen Okan Buruk'tan maç sonuna damga vuran sözler

  Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk, Fatih Karagümrük'e elendikleri maçın ardından açıklamalarda bulundu. Rakiplerinin daha kaliteli işler yaptığını belirten Buruk, "Rakibimiz bir kere çok iyi oynadı. Hakkını vermek gerekiyor. Bizden daha kaliteli işler yaptılar. Onu net şekilde söylemeliyim. 2-0 bizim için maçın sonu oldu. Sonrasında net tepki veremedik. Rakibi tebrik ediyoruz. Oyuncularım da düşünsün, birçok oyuncu oynattık, şans verdik" dedi.

 • Ünlü oyuncu Berna Laçin acil olarak ameliyata alınacak: Yürümem dahi yasaklandı
  29 Şub Ünlü oyuncu Berna Laçin acil olarak ameliyata alınacak: Yürümem dahi yasaklandı

  Tek kişilik oyun için Denizli'nin Pamukkale ilçesine giden ünlü oyuncu Berna Laçin, bir anda rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Tüm oyunlarını iptal eden Laçin acil olarak ameliyata alınacağını belirterek, "Acilen ortaya çıkan ve ne yazık ki benim için ciddi tehlike arz eden ve an itibari ile yürümemin dahi yasaklandığı bir omurilik sorunum nedeni ile çok acil ameliyata girmek zorundayım." dedi.

 • Fatih Karagümrük'e elenen Galatasaray, Bayern Münih maçından sonra bir ilki yaşadı
  29 Şub Fatih Karagümrük'e elenen Galatasaray, Bayern Münih maçından sonra bir ilki yaşadı

  Ziraat Türkiye Kupası çeyrek finalinde Fatih Karagümrük'e 2-0 yenilerek kupadan elenen Galatasaray'ın bu mağlubiyetle birlikte iç sahadaki 14 maçlık yenilmezlik serisi de sona erdi. Aslan, son mağlubiyetini 128 gün önce, Şampiyonlar Ligi'nde Bayern Münih'e karşı almıştı.

 • Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası'nda Fatih Karagümrük'e elendi
  29 Şub Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası'nda Fatih Karagümrük'e elendi

  Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası çeyrek final maçında sahasında VavaCars Fatih Karagümrük'e 2-0 yenildi ve kupaya veda etti.

 • CHP Genel Başkanı Özel: DEM Parti ile herhangi bir ittifak yok
  29 Şub CHP Genel Başkanı Özel: DEM Parti ile herhangi bir ittifak yok

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, katıldığı canlı yayında, "DEM Parti ile CHP arasında ittifak var mı?" sorusuna yanıt verdi. Özel, "Bunu kaç kere söylesin CHP. Bu CHP'nin tek başına girdiği bir seçim. Herhangi bir ittifak yok. Ne onların bize kayıtsız şartsız desteği söz konusu ne bizim onlara desteğimiz var. DEM'le imza, yazı, protokol yok böyle bir şey. Kandille anlaşmaya çalışanların, resmi heyet yollayanların geçmişte yaptıkları ortada." dedi.

 • Fatura yine çok kabarık! PFDK Süper Lig devlerine ceza yağdırdı
  29 Şub Fatura yine çok kabarık! PFDK Süper Lig devlerine ceza yağdırdı

  Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Süper Lig devleri Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'a bu hafta yaşanan olaylardan dolayı para cezası verdi. Beşiktaş'a 1 milyon 20 bin TL, Fenerbahçe'ye 512 bin TL ve Galatasaray'a 400 bin TL ceza verildi.

 • Özgür Özel ve Bahçeli arasında Atatürk polemiği
  29 Şub Özgür Özel ve Bahçeli arasında Atatürk polemiği

  CHP lideri Özgür Özel, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin kendisine yönelik ''Özgür Bey'in akıl sağlığı yerinde mi? Atatürk öldü. Kendisi ruh mu çağırmış da Atatürk'le görüşmüş'' sözlerine yanıt verdi. Özel, ''Atatürk öldü diyorsan, sen bu Cumhuriyet düşmanlarına, Atatürk'e husumet duyanlara, Kurtuluş Savaşı yoktur diyenlere, keşke Yunan kazansaydı diyenlere, koltuk değneği olduğun gün Atatürk senin için öldü'' ifadelerini kullandı.


Advertisement