Gaziantep'te 'Mutlu Yarınlar İçin El Ele' Projesi - Son Dakika

Gaziantep'te 'Mutlu Yarınlar İçin El Ele' Projesi

04.05.2012 10:17
Gaziantep'te 'Mutlu Yarınlar İçin El Ele' Projesi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, yardıma muhtaç çocukların örnek ve önder bireyler haline gelmeleri amacıyla, Mutlu Yarınlar İçin El Ele Projesi düzenliyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, yardıma muhtaç çocukların örnek ve önder bireyler haline gelmeleri amacıyla, Mutlu Yarınlar İçin El Ele Projesi düzenliyor.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık Hizmetler Daire Başkanı Muhtar Akyol, yaptığı açıklamada, Gaziantep'te risk altında ve korunmaya ihtiyacı olan çocukların eğitimlerine ara vermekte, sokakta çalışmakta, madde kullanmakta ve suça itilmekte olduklarını söyledi. Aileleri parçalanan, aile içi şiddete maruz kalan, geçici gezici tarım işçiliği yapan ya da ailesi tarafından ihmal ve istismar edilen bu çocukları topluma kazandırmaya çalıştıklarını belirten Akyol, "Sokakta yaşayan çocukların topluma kazandırılmaları

için belediyemiz tarafından Akınal Çocuk, Gençlik Aile ve Münir Onat Çocuk Gençlik Merkezleri'nde tedavi, rehabilitasyon, eğitim desteği, mesleki eğitimler ve sosyal uğraşı terapileri uyguluyoruz" dedi.

Her iki merkezde toplam 70 çocuğun barındığını söyleyen Akyol, şunları söyledi: "Sokakta yaşamaya yönelmiş bu çocuklarımızı yaptığımız tespit ve incelemelerinin ardından gruplara ayırıyoruz. Yaş, eğitim durumu ya da mesleki eğitim gibi temel başlıklar altında gruplandırdığımız çocuklarımızdan eğitimlerine devam edecek olanları, Münir Onat Çocuk Gençlik Merkezi'ne, meslek edinecek olanları ise Akınal Çocuk, Gençlik Aile Merkezi'ne yönlendiriyoruz."

Mutlu Yarınlar İçin El Ele

adını verdikleri yeni proje ile bu merkezlerde rehabilitasyonları sürdürülen yardıma muhtaç 70 çocuğun sosyal hayata adaptasyonlarını amaçladıklarını vurgulayan Akyol, şöyle konuştu: "Proje kapsamında çocukların sosyal hayata adaptasyonlarının yanı sıra, eğitim süreçlerinde de başarılı olabilmeleri için sosyal, psikolojik, mesleki, sanatsal ve destek kurslar veriyoruz. Aile ile çocukların ilişkilerini geliştirerek sorunlarının çözümüne yönelik aile terapileri uyguluyoruz.

Amacımız bu sayede çocukların topluma yararlı bireyler haline gelerek örnek ve önder çocuklar olmalarıdır"

Proje çerçevesinde çocuklara verilen dersler ve sosyal uğraşılar konusunda da bilgi veren Muhtar Akyol, sözlerini şöyle sürdürdü: "Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri fizik, kimya, matematik, türkçe, tarih ve coğrafya olmak üzere 6 temel branşta etüt eğitimleri veriyoruz. Çocuklarımıza salı, perşembe ve hafta sonları

sosyal etkinlik olarak gitar, bağlama, org, el sanatları ve fotoğrafçılık alanlarında eğitim veriliyor. Öğrencilerle birlikte müze gezileri, sinema, tiyatro ve piknik faaliyetleri

gerçekleştirmeyi planladığımız projenin sonunda mini bir konser eşliğinde fotoğrafçılık ve el sanatları sergisi düzenleyeceğiz." - GAZİANTEP

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500

Son Dakika Yerel Gaziantep'te 'Mutlu Yarınlar İçin El Ele' Projesi - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement