Gelibolu 1915 Panoramik Müzesi - Son Dakika

Gelibolu 1915 Panoramik Müzesi

03.01.2012 11:20
Gelibolu 1915 Panoramik Müzesi

TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş, "2015 yılında Gelibolu Yarımadası'na giden insanlar Eceabat'ta inşa edilecek Gelibolu 1915 Panoramik Müzesi ile karşılaşınca, orada nasıl bir destan yazıldığını tüm ihtişamı ve trajik boyutlarıyla görme şansı bulacak" dedi.

TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş, "2015 yılında Gelibolu Yarımadası'na giden insanlar Eceabat'ta inşa edilecek Gelibolu 1915 Panoramik Müzesi ile karşılaşınca, orada nasıl bir destan yazıldığını tüm ihtişamı ve trajik boyutlarıyla görme şansı bulacak" dedi.

Daniş, yazılı açıklamasında, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı sınırları içinde yapımı süren Gelibolu 1915 Panoramik Müzesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Mehmet Daniş, 1915 yılında "Çanakkale Geçilmez" denilerek kanla sulanan toprakları, hükümetin pek çok yatırımı yaparak gezilebilecek bir açık hava müzesi haline getirdiğini belirtti.

Gelibolu 1915 Panoramik Müzesi'nin Çanakkale için çok önemli ve Türkiye'nin prestij projelerinden birisi olduğunu ifade eden Daniş, şunları kaydetti:

"2015 yılında Gelibolu Yarımadası'na giden insanlar Eceabat'ta inşa edilecek Gelibolu 1915 Panoramik Müzesi ile karşılaşınca, orada nasıl bir destan yazıldığını tüm ihtişamı ve trajik boyutlarıyla görme şansı bulacak. Önünde dev iki tüfek, arkasında bir savaş müzesi olduğunu ilk bakışta hissettirecek devasa bir yapı ve önündeki mermer kitabede devasa '1915' yazısı, '1915' yazısının altında 1915 'Çanakkale Panoramik Müzesi' ifadesinin yer aldığı mermerin zemininde ise boydan boya şehitlerin adları yazılacak. Türklerin zafer kazanırken yaşadığı dramı dünyaya yansıtacak olan bu müzenin 40 metre yüksekliğindeki kırmızı kubbesinde ay yıldız motifi dev binayı tamamlayacak ki gökyüzünden bakanlar, Google Earth ile yarımadayı izleyenler o simgeyi rahatlıkla görebilecek."

- ÇANAKKALE

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Gelibolu 1915 Panoramik Müzesi - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

HDP'li Pervin Buldan, 07:39 HDP'li Pervin Buldan, "hayır" oyu kullanılması için çağrı yaptığı tezkereye yanlışlıkla "evet" dedi! Müdahale gecikmedi İYİ Parti'de tezkere çatlağı! Durmuş Yılmaz, Akşener'in kararına uymadı 07:19 İYİ Parti'de tezkere çatlağı! Durmuş Yılmaz, Akşener'in kararına uymadı Meksika'da kamyon kasasında 6 yanmış ceset bulundu 04:18 Meksika'da kamyon kasasında 6 yanmış ceset bulundu
Ali Koç, Fenerbahçe Beko-Barcelona maçının ardından takımı protesto eden taraftarlarla tartıştı 23:33 Ali Koç, Fenerbahçe Beko-Barcelona maçının ardından takımı protesto eden taraftarlarla tartıştı AK Parti'ye oy vermekten vazgeçenlerin gerekçesi ne? Son anketten çarpıcı sonuç 23:21 AK Parti'ye oy vermekten vazgeçenlerin gerekçesi ne? Son anketten çarpıcı sonuç Tanıtımı yapılıp yayınlanmayan EDHO'da büyük kriz! Son gelişme dizinin hayranlarını yıkacak 21:33 Tanıtımı yapılıp yayınlanmayan EDHO'da büyük kriz! Son gelişme dizinin hayranlarını yıkacak
ATV'de EDHO'nun günlerce tanıtımı yayınlandı, kanalı açanlar kötü sürprizle karşılaştı 20:16 ATV'de EDHO'nun günlerce tanıtımı yayınlandı, kanalı açanlar kötü sürprizle karşılaştı Son Dakika: Irak ve Suriye'ye asker göndermeyi içeren tezkerenin süresi, 2 yıl daha uzatıldı 18:26 Son Dakika: Irak ve Suriye'ye asker göndermeyi içeren tezkerenin süresi, 2 yıl daha uzatıldı
Advertisement