Gelibolu'nun Kurtuluşu Törenle Kutlandı - Son Dakika
Yerel

Gelibolu'nun Kurtuluşu Törenle Kutlandı

Gelibolu\'nun Kurtuluşu Törenle Kutlandı

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 94.yıldönümü düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

26.11.2016 15:10
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 94.yıldönümü düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

2.Kolordu Karargahı önünde bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayan program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın söylenmesi ile devam etti. Belediye Başkanı Mustafa Özacar, yaptığı konuşmada, şehit kanları ile sulanan, esaret zincirleri kırılan topraklarımıza vefa borcunun devam ettiğine vurgu yaptı. Başkan Özacar, "26 Kasım, sadece düşmanın kovulması değildir. Ötesinde anlamlar taşıyan bir tarihtir. Cesaretimizi, direnişimizi, mücadelemizi, özgürlüğümüzü anlatır. 'Bu topraklarda hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım.' dizelerinin gereğidir. İnsanlar özgür, hür, bağımsız yaşamalı. Atatürk'ün ifadesiyle bağımsızlık, uğruna ölmesini bilenlerin toplumların hakkıdır. Dolayısıyla 26 Kasım Gelibolulunun bağımsızlığını hak ettiği tarihtir. Son 94 yıldır, bu topraklarda rahat nefes alıyorsak, bu topraklarda rahat yürüyebiliyorsak, bu vatan uğuruna canlarını veren atalarımızın sayesindedir. Onların ruhu şad olsun. Şehitlerimiz, gazilerimiz ve kahramanlarımız ebedi istirahatgahlarında huzur içinde uyusun. Atatürk'ün bir sözünde ifade ettiği gibi 'Hürriyet olmayan bir memlekette ölüm ve çöküş vardır. Her ilerleyişin ve kurtuluşun anası hürriyettir. Kanla, canla, çileyle, yoklukla sınanan bu ülkenin kahraman insanları önlerindeki sınavı 94 yıl önce başarıyla geçtiler. Onların torunları, evlatları bu topraklarda hala yaşıyor. Varlıkları, Gelibolu'nun geleceği adına umut veriyor. Gelibolu'yu düştüğü yerden kaldıranların çocukları, Gelibolu'yu daha yükseğe kaldırmaya muktedirdir. Onlar ve herkes, tüm Gelibolu, çocuğuyla, genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle her türlü zorluk imtihanını başarıyla geçecek güçtedir" dedi.

Bu konuşmadan sonra, 26 Kasım İlkokulu öğrencisi Hümeyra Kaya ve Armatör Yakup Aksoy Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi öğrencisi Hacı Anıl Şahin'in okuduğu şiirler ile program sona erdi.

Kutlama törenlerine Kaymakam Oktay Çağatay, CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Garnizon Komutanı Tümgeneral İzzet Çetingöz, Gelibolu Belediye Başkanı M.Mustafa Özacar, Kavakköy Belediye Başkanı Necati Kopça, il genel meclisi üyeleri, belediye meclis üyeleri, askeri personel, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar katıldı. Buradaki programın ardından Belediye Başkanı M.Mustafa Özacar, Milletvekili Öz, Kavakköy Belediye Başkanı Kopça, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte 2.Kolordu Komutanı Tümgeneral İzzet Çetingöz şükran ziyaretinde bulundular. - ÇANAKKALE

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Gelibolu'nun Kurtuluşu Törenle Kutlandı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement