Grip Hastalığına Dikkat - Son Dakika
Yerel

Grip Hastalığına Dikkat

Grip Hastalığına Dikkat

Antalya'nın Alanya ilçesi Devlet Hastanesi Başhekimi Dr.

06.01.2012 14:03
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Antalya'nın Alanya ilçesi Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. İsmail Başaran, özellikle kış aylarında yaşanan hava değişimi nedeniyle, sıkça rastlanan grip hastalığına karşı vatandaşları uyardı.

Alanya Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. İsmail Başaran, grip veya enfeksiyonlara karşı vatandaşları uyardı. Başhekim Başaran, "Havadan vücudumuza solunum yoluyla giren ve alerjiye sebep olan bir madde, burun akıntısı, nezle hali, bazen kaşıntı, bazen ateşle seyreden kısa süreli enfeksiyon tablosu yaratır. Buna da grip denir. Eklem ağrıları, baş ağrısı, kuruluk, nezle hali, hapşırma ve gözlerde sulanmaya neden olabilir. Birçok risk faktörüne sahip olan kişiler, bu virütik enfeksiyonlara karşı daha hassas olur" dedi.

Özellikle çocukların risk altına olduğunu belirten Başhekim Başaran anne ve babaları uyardı. Gribin çocukları daha kolay tehlikeye attığını vurgulayan Başaran, "Tedaviye öncelikli olarak evde başlanabilir. Çocuğun yüksek ateşi düşürülür, bol sıvı ile desteklenir. Bazı destek ilaçlar var ama çocuklara grip ilaçları vermemeye çalışıyoruz. Çocuk, grip enfeksiyonunu kendi kendine yenebilir. Ancak şikayetler artarsa o zaman hastaneye gidilmesi gerekiyor. Grip ihmal edilip gerekli önlem alınmadığı takdirde zatürre, orta kulak enfeksiyonları ve sinüzit gibi durumlar gelişebilir. Diğer hastalıklardan şüphelenmek içinse en az 10 gün gibi bir süre geçmeli. Ateşinin 4-5 günden fazla sürüp, öksürüğünün giderek artması durumunda başka hastalıklara yol açmış olabilir" diye konuştu. Çocuk ve yetişkin ayırt etmeksizin bu dönemde rejim yapılmaması gerektiğini söyleyen Başhekim Başaran, meyve ve sebze ile

ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmesi gerektiğini söyledi. - ANTALYA

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Grip Hastalığına Dikkat - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement