"İncinebilir Gruplar ve Kadınların Korunması Projesi" Çalıştayı - Son Dakika
Yerel

"İncinebilir Gruplar ve Kadınların Korunması Projesi" Çalıştayı

"İncinebilir Gruplar ve Kadınların Korunması Projesi" Çalıştayı

İçişleri Bakanlığı ile İngiltere Dışişleri Bakanlığı arasında yürütülen "AB standartları Işığında Tehdit Altında Olan İncinebilir Grupların ve Özellikle Kadınların Korunması Projesi"nin 7'inci çalıştayı Çorum'da başladı.

03.01.2012 15:20
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İçişleri Bakanlığı ile İngiltere Dışişleri Bakanlığı arasında yürütülen "AB standartları Işığında Tehdit Altında Olan İncinebilir Grupların ve Özellikle Kadınların Korunması Projesi"nin 7'inci çalıştayı Çorum'da başladı.

Anitta Otel'de düzenlenen çalıştayın açılışında konuşan Vali Nurullah Çakır, sosyal devlet anlayışının gereği olarak bazı düzenlemeler yapıldığını ancak tam olarak toplumun incinebilir kesimi olan kadınların şiddetten korunduğunu söylememin mümkün olmadığını söyledi.

Kadına şiddet ve benzer konularda mevzuattaki belirsizliğin olumsuz sonuçlara neden olduğunu ifade eden Çakır, karşılaşılan vakalarda kurumların mağduru nereye yönlendireceğini bilemediklerine dikkati çekti.

Şiddetin önlenmesinin sadece üniformalı temsilcilere bırakılmaması gerektiğini vurgulayan Çakır, "Aramızda yargının temsilcileri, mülki amirler, emniyet ve jandarma gibi güvenlik güçlerinin temsilcileri var. Kadına şiddet gibi bir konu sadece bu arkadaşlara bırakılmamalı. Toplum her kesimi şiddetin sona erdirilmesi için fikir üretmeli. Mevzuatta da bir karışıklık var. Böyle bir vakayla karşılaştığımızda herkes birbirinin üzerine atmaya çalışabiliyor. Bir vakayla karşılaşıldığında aşama aşama nereye gönderileceği netleştirilmeli" diye konuştu.

Mülkiye Başmüfettişi Hüseyin Başol Güleç de katılımcılara projeyi anlatarak, proje kapsamında Türkiye'nin farklı kentlerinde çalıştaylar düzenlediklerini hatırlattı.

Çorum'daki çalıştayın bunların 7'incisi olduğunu kaydeden Güleç, çalıştayların sonuç raporlarıyla Ankara'da bir sempozyum gerçekleştirileceğini, ayrıca 3 akademisyenin de kadına şiddetin nedenlerine ve sorunlara yönelik bir araştırma yaptıklarını ve sonuçlanmak üzere olduğunu bildirdi.

Çalıştayın hedef kitlesinin başta mülki amirler, baro ve adli kurumların çalışanları olduğunu belirten Güleç, şunları kaydetti:

"Projeyle, tehdit alan incinebilir grupların, özellikle kadınların korunması konusunda farkındalık ve duyarlılık kazandırmayı amaçlıyoruz. Toplumun tüm kesimlerinde oluşturulacak duyarlılıkla bu konuda ilerleme sağlanabilir. Çalıştayın değerlendirilmesinin ardından mevzuattaki eksikliklerin giderilmesi için bir reform paketi hazırlanacak. Kadına şiddet tüm Türkiye'yi ilgilendiren önemli bir sorun, tüm sivil ve resmi temsilcileri de sorunların çözümünde kilit isimler."

Toplantıya, Vali Yardımcıları Hüseyin İçten, Sait Topoğlu, Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, İl Emniyet Müdürü Necmettin Emre, güvenlik güçleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

- ÇORUM

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 'İncinebilir Gruplar ve Kadınların Korunması Projesi' Çalıştayı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti
  00:25 HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti

  Adli yargı hakim ve Cumhuriyet Savcısı adaylarının atamaları gerçekleştirildi. Adayların, Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanlığınca atanmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Atama kararına göre 148 hakim ve savcının görev yeri değişti.

 • Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü
  00:11 Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü

  Ukrayna ordusu, Karadeniz yakınlarındaki Azak Denizi üzerinde uçan Rusya'ya ait A-50 tipi istihbarat uçağını düşürdü. Ukrayna sınır hattında istihbarat topladığı düşünülen uçağın havada vurulduğu ve düştükten sonra infilak ettiği anlara ait görüntüler de ortaya çıktı.

 • Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim
  00:01 Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yerel seçimler öncesi Sancaktepe'de yaptığı konuşmasında ilk kez Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistemler açılışına Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından davet edildiğini söyledi. İmamoğlu, "Teşekkür ediyorum kendisine. Pazartesi oraya gideceğim. Şunun için gideceğim o açılışa: O bakanlık, o makamlar; onlar kadar benim. Benim makamım, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, benim kadar onların. Bunu onlara öğretene kadar, bunu her yerde anlatacağım" dedi.

 • Twitch'e erişim engeli getirildi
  23 Şub Twitch'e erişim engeli getirildi

  BTK sayfasında paylaşılan bilgilere göre, popüler canlı yayın platformları arasında yer alan Twitch'e, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla erişim engeli getirildi.

 • Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz
  23 Şub Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz

  Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum'un bakanlık döneminde felaket bölgelerindeki hizmetlerinden övgüyle bahsetti. Konuşmasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na gönderme yapan Özdemir, ''Biz felaket zamanı balıkçıya, tatile gitmeyiz'' dedi.

 • Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu
  23 Şub Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu

  Niğde'de kendisinden haber alınamayan 65 yaşındaki F.G. isimli kadın, evinde uyurken bulundu.

 • Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor
  23 Şub Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor

  Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda belirlediği kriterleri, Türkiye'nin büyük ölçüde karşıladığı sonucuna vardı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek FATF'ın Türkiye kararını değerlendirerek, ''Ülkemizi gri listeden çıkarmak için teknik çalışmalarımızı başarıyla tamamladık. Haziran ayında yapılacak yerinde denetimle gri listeden çıkma süreci tamamlanmış olacak.'' ifadelerini kullandı.

 • 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak
  23 Şub 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak

  6 yaşında evlendirilme davasında sanık Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel'in hapis cezası ile cezalandırıldıkları kararı istinaf mahkemesi bozdu. 20. Ceza Dairesi Kadir İstekli'nin iki suçtan cezalandırılması gerekirken tek suçtan cezalandırıldığı, anne Fatıma Gümüşel ve baba Yusuf Ziya Gümüşel'in ise anne ve baba olmalarından dolayı cezanın arttırılması gerektiğini belirterek kararın usul ve esas yönünden bozulmasına karar verdi. Sanıklar yeniden hakim karşısına çıkacak.

 • Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi
  23 Şub Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi

  Galatasaray'ın Arjantinli futbolcusu Mauro Icardi, Ankaragücü maçındaki hareketi nedeniyle tedbirsiz olarak PFDK'ye sevk edildi.


Advertisement