Kantin ve Restoranlarda Hijyen Sorunu - Son Dakika
Yerel

Kantin ve Restoranlarda Hijyen Sorunu

Rıfat Yerlikaya - Selçuk Üniversitesi (SÜ) tarafından 5 ilde toplam 268 kantin ve restoranda yapılan araştırma, işletme çalışanlarının hijyene gereken önemi göstermediğini ortaya çıkardı.

01.01.2012 12:08
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Rıfat Yerlikaya - Selçuk Üniversitesi (SÜ) tarafından 5 ilde toplam 268 kantin ve restoranda yapılan araştırma, işletme çalışanlarının hijyene gereken önemi göstermediğini ortaya çıkardı.

Çumra Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Fatih Er, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, gelişmiş ülkelerde her yıl bireylerin yüzde 30'unun gıda ya da sudan hastalandığını, bu hastalıkların yüzde 70'inin gıda servisi yapan işletmelerde hazırlanan gıdalardan kaynaklandığını belirtti.

Gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerleri denetim sonuçları incelendiğinde, toplu tüketim yerlerinde gıda hijyeni ve güvenliği sorununun devam ettiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Er, restoran ve okul kantinlerinde çalışanların eğitim ihtiyaçlarını ve yanlış uygulamalarını tespit etmek amacıyla proje hazırladıklarını söyledi.

Er, kendisinin koordinatörlüğünü üstlendiği, Çumra Meslek Yüksekokulu Gıda İşleme Programı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Meryem Kara ve öğretim görevlisi Saliha Dinç'in yürüttüğü projenin Devlet Planlama Teşkilatı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığından hibe almaya hak kazandığını bildirdi.

-Hijyene dikkat edilmiyor-

Proje kapsamında 5 ilde toplam 268 işletmede 617 kişiye anket uyguladıklarını ifade eden Er, şunları kaydetti:

"Anket sonuçlarına göre, çalışanların ellerini yıkamak zorunda oldukları koşullardan 'tuvalet öncesi ve sonrası' koşulunu yazanların sayısı yaklaşık yüzde 18 gibi düşük bir oranda kalmıştır. Çalışanların gıdaları hazırlama sırasında ellerini en çok yıkadıkları koşul 'metal ve kağıt paraya dokunduktan sonra' koşulu olarak ifade edilmiştir. Patojen bakterilerin en iyi geliştikleri sıcaklık 5-60 derecedir. Bununla ilgili bir soruya da verilen doğru cevabın oranı çok düşüktür. Sıcak tutulması gereken yemeklerin 65 derece üzerinde olması gerektiği ankete katılan çalışanların çoğu tarafından bilinmemektedir. Kırmızı et, tavuk ve balık için aynı doğrama yüzeyleri kullananların sayısı yaklaşık yüzde 9'dur. Doğrama yüzeylerinin temizliğinde dezenfektan kullananların sayısı yaklaşık yüzde 40'tır."

Er, restoran ve kantin çalışanlarının çoğunun kızartma yağlarının tekrar tekrar kullanıldığında kanserojen olabileceğini bilmediklerini söyledi.

Ürün satın alınırken imalathanelerin temizliğinin genellikle kontrol edilmediğini kaydeden Er, bu durumun da özellikle kantinlerde satılan gıdaların güvenliği açısından tehlike oluşturduğunu bildirdi.

Er, restoran ve okul kantinlerinde çalışanları "www.saferest.org" adresine üye olarak eğitimden yararlanmaya davet etti.

- KONYA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Kantin ve Restoranlarda Hijyen Sorunu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Şanlıurfa'da yerel basın mensuplarına tehditler yağdırıldı
  03 Nis Şanlıurfa'da yerel basın mensuplarına tehditler yağdırıldı

  Şanlıurfa'nın Siverek ilçesindeki yerel seçimlerin ardından bazı sahte sosyal medya hesapları üzerinden basın mensupları hedef alındı. İlçede görev yapan basın mensuplarına yönelik tehditler içeren hesaplar hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şükrü Dolaş, bu durumu kınayarak, avukatları aracılığıyla suç duyurusu ve manevi tazminat davası açacaklarını belirtti.

 • Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün Göreve Başladı
  03 Nis Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün Göreve Başladı

  Türkiye'de 7 kez üst üste seçim kazanan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, kutlama töreniyle görevine başladı. Binlerce Büyükçekmeceli, Başkan Akgün'ün zaferini marşlar ve şarkılar eşliğinde kutladı.

 • MÜSİAD Denizli Şube Başkanı: Seçimsiz Dönemde Odak Noktamız Ekonomi
  03 Nis MÜSİAD Denizli Şube Başkanı: Seçimsiz Dönemde Odak Noktamız Ekonomi

  MÜSİAD Denizli Şube Başkanı Engin Boyacı, 31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinin Denizli'ye, ülkeye hayırlı olmasını dileyerek, seçimsiz geçecek 4 yılda ana odağın ekonomi, düşük enflasyon ve sürdürülebilir büyüme olduğunu belirtti. Boyacı, Orta Vadeli planda yer alan yapısal reformların hızla hayata geçirilmesini beklediklerini vurguladı.

 • Taiwan'ın Hualien kentinde meydana gelen depremde 4 kişi hayatını kaybetti
  03 Nis Taiwan'ın Hualien kentinde meydana gelen depremde 4 kişi hayatını kaybetti

  Çin'in Taiwan bölgesinin Hualien kenti açıklarında meydana gelen 7,3 büyüklüğündeki depremde 4 kişi hayatını kaybetti, 97 kişi yaralandı. Deprem sonucunda apartmanlar çöktü, evler tahliye edildi ve kayalar düştü. Depremin merkez üssü Hualien kentinin güney-güneydoğusunda tespit edildi. Tsunami alarmları verildi ancak kaldırıldı. İş ve okullar tatil edildi, metro seferleri askıya alındı. Artçı sarsıntılar bekleniyor.

 • Manisa'nın Alaşehir ilçesinin ilk kadın muhtarı Emine Dönertaş oldu
  03 Nis Manisa'nın Alaşehir ilçesinin ilk kadın muhtarı Emine Dönertaş oldu

  Manisa'nın Alaşehir ilçesinde yapılan mahalli idareler seçimleri sonucunda Dağhacıyusuf Mahallesi'nden Emine Dönertaş, 3 erkek rakibini geride bırakarak ilçenin ilk kadın muhtarı oldu. Dönertaş, bin 63 oy alarak mahallesinin ve Alaşehir'in tarihinde bir ilke imza attı.

 • Amasra'da itiraz gerginliği
  03 Nis Amasra'da itiraz gerginliği

  Bartın'ın Amasra ilçesinde gayri resmi sonuçlara göre CHP'nin Belediye Başkan Adayı Recai Çakır'ın 122 oy ile seçimi kazanmasının ardından Ak Parti ve MHP'i yöneticiler, sonuçlara itiraz ederek, oyların sayılmasını istedi.

 • Çankırı'da Tek Kadın Muhtar Üçüncü Kez Seçildi
  03 Nis Çankırı'da Tek Kadın Muhtar Üçüncü Kez Seçildi

  Çankırı'nın Merkez ilçesinde 2 dönemdir tek kadın olarak muhtarlık yapan Cemile Eskisucu, girdiği 3'üncü seçimi de kazandı. Eskisucu, muhtarlık mesleğini kadınların daha iyi yürüttüğünü ifade etti.

 • Pazaryeri'nde rakiplerine büyük fark atan kadın muhtar güven tazeledi
  03 Nis Pazaryeri'nde rakiplerine büyük fark atan kadın muhtar güven tazeledi

  Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde yapılan ara seçimlerde muhtar seçilen Sabriye Demir, 31 Mart'ta gerçekleşen yerel seçimlerde güven tazeleyip tekrardan köy muhtarı oldu. Burçalık köyünde 3 kişi muhtarlık için yarıştı ve Sabriye Demir rakiplerine büyük fark atarak 39 oy alarak tekrar muhtar seçildi.

 • Hatay'da Muhtarın Balkon Konuşması ve Çiftetelli Kutlaması İlgi Odağı Oldu
  03 Nis Hatay'da Muhtarın Balkon Konuşması ve Çiftetelli Kutlaması İlgi Odağı Oldu

  Hatay'ın Antakya ilçesinde ikinci kez seçimi kazanan 66 yaşındaki muhtar Nuriye Türkmen, balkon konuşması yaparak kadınlarla çiftetelli oynayarak zaferini kutladı. Türkmen'in konuşması ve kutlama anları ilgi çekti.

 • Taiwan'da 7.3 Büyüklüğünde Deprem: 4 Ölü, 97 Yaralı
  03 Nis Taiwan'da 7.3 Büyüklüğünde Deprem: 4 Ölü, 97 Yaralı

  Çin'in Taiwan bölgesinde Hualien kenti açıklarında meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki depremde 4 kişi hayatını kaybetti, 97 kişi yaralandı. Deprem, yerin 12 kilometre derinliğinde gerçekleşti ve adanın genelinde hissedildi. Taipei metrosunda seferler askıya alındı.

 • CHP'nin 60 yıldır kaybetmediği ilçe AK Parti'ye geçti
  03 Nis CHP'nin 60 yıldır kaybetmediği ilçe AK Parti'ye geçti

  Kırklareli'nin Babaeski ilçesinde 60 yıldır kazanan CHP, bu ilçeyi AK Parti'ye kaptırdı. AK Parti adayı Fırat Yayla, seçimi kazanarak belediye başkanı oldu.

 • Ahlat Belediyesinde Devir Teslim Töreni Gerçekleştirildi
  03 Nis Ahlat Belediyesinde Devir Teslim Töreni Gerçekleştirildi

  Ahlat Belediyesi'nde yeni seçilen başkan Yavuz Gülmez, görevi eski başkan Abdulalim Mümtaz Çoban'dan devraldı. Devir teslim törenine belediye meclis üyeleri, partililer ve akrabaları katıldı.


Advertisement