Kırgızlar, Van'da da Geleneklerini Sürdürüyor - Son Dakika
Yerel

Kırgızlar, Van'da da Geleneklerini Sürdürüyor

Kırgızlar, Van\'da da Geleneklerini Sürdürüyor

Afganistan'ın Pamir Yaylası'ndan Van'ın Erciş ilçesine 30 yıl önce göç eden Kırgızlar, geleneklerini burada da sürdürüyor.

22.08.2014 12:38

ALİ DAĞER - Afganistan'ın Pamir Yaylası'ndan Van'ın Erciş ilçesine 30 yıl önce göç eden Kırgızlar, geleneklerini burada da sürdürüyor.

Afganistan'ın Pamir Yaylası'ndan 1982'de Türkiye'ye göç eden Kırgızlar, Erciş ilçesinde kendileri için oluşturulan Ulupamir köyünde yaşıyor. Kırgızlar her yıl düzenledikleri festivalin yanı sıra düğünlerinde de geleneklerini yaşatmaya çalışıyor.

Özellikle 2003 yılından bu yana Kırgızistan'da milli spor olarak kabul edilen "Buzkaşı" (Kökbörü) oyununu köylerinde yaşatmaya çalışan Kırgızlar, düğün törenlerinde oynadıkları bu oyunla binicilikteki maharetlerini de sergiliyor.

Bozkır yaşantısını temsil eden oyunda iki takıma ayrılan biniciler, yerdeki oğlak postunu kapmanın mücadelesini veriyor. Tozla kaplı alanda çekişmeli geçen ve post parçalanıncaya kadar devam eden iki takım arasındaki mücadele renkli görüntülere sahne olurken, izleyenlere de keyifli dakikalar yaşatıyor.

Buzkaşı oyunu ile renklendirdikleri düğünlerini geleneklerine uygun yapan Ulupamirliler, yöresel kıyafetleri ve Kırgız ezgileri eşliğinde gönüllerince eğleniyor.

Davetlilere ikram edilmek üzere hazırlanan düğün yemeğinin yanı sıra köyün aksakallıları için de koyun ve keçi gibi küçükbaş hayvanların kellesini pişiren Kırgızlar, 30 yılı aşkın süredir Türkiye'de ve Van'da bulunmaktan mutluluk duyduklarını dile getiriyor.

AA muhabirine geleneklerini Türkiye'de de yaşatmaktan mutlu olduklarını vurgulayan Saim Varol, Ulupamir köyünde yaşamalarına rağmen sadece günlük giyim tarzında küçük değişimlerin yaşandığını belirtti.

Varol, "Kültürümüzde herhangi bir değişiklik yapmadık. Düğünde gençlerimiz atlarıyla buzkaşı ve yarışarak geleneklerimizi canlı tutuyor. Biz de izlerken büyük keyif alıyoruz" diye konuştu. - Van

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Kırgızlar, Van'da da Geleneklerini Sürdürüyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement