Özürlü Genç Akülü Araba Alabilmek İçin Kapak Topluyor - Son Dakika
Yerel

Özürlü Genç Akülü Araba Alabilmek İçin Kapak Topluyor

Özürlü Genç Akülü Araba Alabilmek İçin Kapak Topluyor

Bursa'nın İnegöl ilçesinde bir engelli genç, akülü araba alabilmek için plastik kapak topluyor.

03.01.2012 13:20
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bursa'nın İnegöl ilçesinde bir engelli genç, akülü araba alabilmek için plastik kapak topluyor. Kemalpaşa Mahallesi Yakut Sokağı'nda oturan ve doğuştan özürlü olduğu için yengesi

Hafife İpek'in yardımı ile hayatını idame ettiren 23 yaşındaki Ali İpek, akülü tekerlekli sandalye alabilmek için yaklaşık 3 aydan beri mavi kapak topluyor. Ali'nin yengesi Hafife İpek, "Eşim de özürlü, ama kolundan tutulduğunda yürüyebiliyor. Ali ise hiç yürüyemiyor. Ellerini çok iyi kullanamadığı için tekerlekli sandalyeyi yürütemiyor. Mutlaka birinin onu gideceği yere götürmesi gerekiyor ki, bunu da ben yapıyorum. Dışarı çıkaramadığım zamanlar evde çok sıkılıyor. Bir yerlerden duymuş, mavi kapak toplayanlara akülü tekerlekli sandalye veriliyor diye. 3 aydan beri kapak topluyoruz.

Bugüne tadar 12 bin adet biz

topladık. Bizim için Altıeylül İlköğretim Okulu da 8 bin adet toplamış. Şu anda toplam 20 bin adet kapağımız var" dedi.Topladıkları kapakları nereye vereceklerini bilemediklerini belirten Hafife İpek, "Okulun da desteği ile 20 bin civarında kapak topladık. Ama ne yapacağımızı bilmiyoruz. Belediye hizmet masasına başvurdum, 'Biz bu işe bakmıyoruz' dediler. İnegöl Devlet Hastanesi'nin bir kampanya düzenlediğini duyduk, oraya başvurdum. Onlar da, 'Biz tekerlekli sandalye için kampanya yapıyoruz. Başvuranlar arasından kura ile tespit edilecek 4 kişiye vereceğiz' dediler. Buna rağmen kapak toplamaya devam ediyoruz. Kayınbiraderim Ali, akülü tekerlekli sandalye alacak diye çok heyecanlanıyor. Devamlı bu konuyu konuşuyor. Kapak toplamaya devam ediyoruz, ama alabilecek miyiz bilmiyorum" diye konuştu.Kirada oturduklarını, kocasının da özürlü, kayınvalidesinin ise hasta olduğunu anlatan Hafife İpek, "Aldığımız özürlü maaşı ile geçimimizi sağlamaya çalışıyoruz. Kıt kanaat geçinip gidiyoruz. Bundan bir şikayetim yok. Allah'a şükür elim ayağım tutuyor, hepsinin yardımına koşuyorum. Çocuklarım da olduğu için, eve gelir getirecek başka bir işte çalışamıyorum. Kayınbiraderim Ali'nin bir akülü tekerlekli sandalye sahibi olabilmesini çok istiyorum. Hayırseverlerin desteğine ihtiyacımız var. Ali'yi sevindirmek isteyen hayırseverlerimiz, 0531 654 55 96 telefonla bize ulaşabilirler. Şimdiden destek olan herkesten Allah razı olsun" şeklinde konuştu.Akülü araba hayaliyle yanıp tutuşan Ali İpek ise, "Ellerimi tam kullanamadığım için tekerlekli sandalyeyi hareket ettiremiyorum. Bu yüzden evin içinde bile bir yerden bir yere gitmek için yengemin yardımına ihtiyaç duyuyorum. Akülü sandalyem olsa dilediğim yere gidebilirim" dedi.(SB-MŞ)03.01.2012 13: 15 TSİNNNN - BAKICIBURSA

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Özürlü Genç Akülü Araba Alabilmek İçin Kapak Topluyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • UCLG Başkanı Uğur İbrahim Altay, ABD Dışişleri Bakanlığı'na tepki gösterdi
  20 Şub UCLG Başkanı Uğur İbrahim Altay, ABD Dışişleri Bakanlığı'na tepki gösterdi

  UCLG Başkanı Uğur İbrahim Altay, ABD Dışişleri Bakanlığı Şehir Diplomasisinden Sorumlu Büyükelçisi Nina Hachigian'ın Hamas'ın terörist saldırısını İsrail'in tepkisi olarak göstermesine tepki gösterdi.

 • Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı: Gazze'de 130 Gazeteci İsrail Tarafından Katledildi
  20 Şub Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı: Gazze'de 130 Gazeteci İsrail Tarafından Katledildi

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Gazze'de gerçekleşen soykırım suçlarını ve İsrail'in dezenformasyon politikasını eleştirdi. Altun, Gazze'de öldürülen gazetecilerin çoğunluğunun İsrail tarafından katledildiğini belirtti.

 • Bahçeli:
  20 Şub Bahçeli: "Danıştay 5. Daire'nin FETÖ'den ihraç edilen 387 hakim ve savcıyı tekrar mesleğe iade eden kararı çok tehlikelidir, çok sakıncalıdır"

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Danıştay 5. Daire'nin FETÖ'den ihraç edilen 387 hakim ve savcıyı tekrar mesleğe iade eden kararı çok tehlikelidir, çok sakıncalıdır, hukuki bir temeli yoktur" dedi.

 • Balıkçılık Bilimi Forumu, balıkçılık politikalarını bilimsel verilere dayalı şekillendirecek
  20 Şub Balıkçılık Bilimi Forumu, balıkçılık politikalarını bilimsel verilere dayalı şekillendirecek

  Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, Balıkçılık Bilimi Forumu'nun balıkçılık politikalarını bilimsel verilere dayalı şekillendirme fırsatı sunacağını belirtti. Forumda, balıkçılık sektörünün stratejik önemi, çevresel sorunlar ve sürdürülebilirlik gibi konular ele alınacak.

 • Musaid e.V., Hatay'da Depremzedeler için Konut Konteynerleri Açılışını Gerçekleştirdi
  20 Şub Musaid e.V., Hatay'da Depremzedeler için Konut Konteynerleri Açılışını Gerçekleştirdi

  Hatay, Türkiye – 6 Şubat 2023 tarihindeki yıkıcı depremin ardından, Almanya merkezli hayır kurumu Musaid e.V., kritik bir yardım girişimini hayata geçirdi. 18 Şubat 2024 tarihinde, Hatay'daki Alahan Geçici Konaklama Merkezi'nde düzenlenen törenle depremden etkilenen ailelere 100 konut konteyneri teslim edildi. Bu proje, küresel felaketlerin arttığı bir dünyada, sürdürülebilir destek önlemlerinin acil ihtiyacını vurgulamaktadır.

 • Gazi Kars Platformu, Kars'ın temsilini güçlendirmek için kuruldu
  20 Şub Gazi Kars Platformu, Kars'ın temsilini güçlendirmek için kuruldu

  Gazi Kars Platformu Başkanı Kadir Bozan önderliğinde yerel ve ulusal basının temsilcileriyle bir araya geldi. Platformun kuruluş amacı ve çalışmaları hakkında bilgi verildi. Platformun hedefi, Kars'ın gazilik unvanını almak ve kentin tüm sorunlarıyla tarihi dokusuna uygun bir şekilde ilerlemektir.

 • Karadenizli Sanatçı Onay Şahin: Müzikte Evrenseli Kazandıkça Yöreyi de Kaybedersin
  20 Şub Karadenizli Sanatçı Onay Şahin: Müzikte Evrenseli Kazandıkça Yöreyi de Kaybedersin

  Karadenizli sanatçı Onay Şahin, halk müziğinde usta-çırak ilişkisinin önemine değinerek, müzikte evrenseli kazandıkça yöreyi de kaybedeceğimizi söyledi. Şahin, kemençe icracılığından türkü bestelemeye nasıl başladığını ve Karadeniz müziğinin geleceği hakkında konuştu. Ayrıca, Karadeniz müziğinin ulusallaşma sürecini ve sosyal medyanın etkisiyle yöresel müziklerin yayılmasını da değerlendirdi.

 • Türkiye Kadın Muhtarlar Derneği Başkanı: Kadınlar Cesaretli ve Güçlü Olmalı
  20 Şub Türkiye Kadın Muhtarlar Derneği Başkanı: Kadınlar Cesaretli ve Güçlü Olmalı

  Türkiye Kadın Muhtarlar Derneği Başkanı Serpil Erenoğlu, kadınları 31 Mart'ta yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde muhtarlık için aday olmaya çağırarak, 'Cesaretli olsunlar, güçlü olsunlar. Mahalleye çok ciddi bir kalite geliyor.' dedi. Erenoğlu, kadın muhtarların daha pratik ve çözüm odaklı olduğunu belirtti ve yerel seçimlerde kadın muhtar sayısının artması için 'pozitif ayrımcılık' yapılmasını istedi. Türkiye Kadın Muhtarlar Derneği'nin kadınlara eğitim seminerleri düzenleyerek seçimlere hazırladığını ve bir kadın ordusunun geliyor olduğunu söyledi.

 • Hakan Tütüncü, DÖSİAD Üyeleriyle Buluştu
  20 Şub Hakan Tütüncü, DÖSİAD Üyeleriyle Buluştu

  Cumhur İttifakı'nın Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, Döşemealtı Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DÖSİAD) üyeleriyle bir araya geldi. Tütüncü, Antalya için hazırladığı projeleri anlattı ve şehir içi trafik, toplu ulaşım, imar, turizme değer katacak ve yerel kalkınmaya destek olacak projeleri açıkladı. Tütüncü, gelecek hafta yapacakları lansmanla bütün projeleri tanıtacaklarını belirtti. Döşemealtı ilçesine yönelik de önemli yatırımların yer alacağını bildirdi.

 • DOKA, Doğu Karadeniz Bölgesi'ne AB'den 35 Milyon TL Fon Sağladı
  20 Şub DOKA, Doğu Karadeniz Bölgesi'ne AB'den 35 Milyon TL Fon Sağladı

  Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA), mavi ekonomi, biyoçeşitlilikin korunması ve hava kalitesinin artırılması alanlarında Doğu Karadeniz Bölgesi'nde kullanılmak üzere Avrupa Birliği'nden (AB) 35 milyon liralık fon sağladı. DOKA Genel Sekreteri Kemal Akpınar, bölgenin potansiyelini harekete geçirerek ekonomik değere dönüştürmek için çalıştıklarını belirtti. DOKA'nın orta vadeli ve çok yıllık kalkınma planlamaları kapsamında hazırladığı sürdürülebilir turizm, mavi ekonomi ve katma değerli üretim ve ticarileşme programları AB tarafından desteklenmeye hak kazandı. Bu kapsamda hazırlanan projelerle yaklaşık 35 milyon liralık AB fonu bölgeye kazandırılacak.

 • Başkent Gençlik Meclisi, 'Model Başkent' Simülasyonunu Gerçekleştirdi
  20 Şub Başkent Gençlik Meclisi, 'Model Başkent' Simülasyonunu Gerçekleştirdi

  Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis üyelerinin gruplara göre dağılımını dikkate alarak gerçekleştirilen 'Model Başkent' simülasyonunda gençler, Ankara'da artan göçlerin neden olduğu sorunlara çözümler üretti. 4 farklı hayali siyasi partiyi temsil eden gençler, 10 farklı komisyonda bir araya gelerek raporlar hazırladı ve kararlar aldı.

 • AK Parti'nin Koçarlı Belediye Başkan Adayı Nedim Kaplan Seçim Çalışmalarına Başladı
  20 Şub AK Parti'nin Koçarlı Belediye Başkan Adayı Nedim Kaplan Seçim Çalışmalarına Başladı

  AK Parti'nin Koçarlı Belediye Başkan adayı Nedim Kaplan, seçim çalışmalarına başlangıç yaptı. Şenköy ve Bağcılar Mahallelerini ziyaret ederek vatandaşlarla buluşan Kaplan, projelerini açıklayarak destek istedi.


Advertisement