Pirosi aşiretinden devrim niteliğinde 8 maddelik karar! İmzalar atıldı, düğünlerde bir dönem sona eriyor - Son Dakika

Pirosi aşiretinden devrim niteliğinde 8 maddelik karar! İmzalar atıldı, düğünlerde bir dönem sona eriyor

02.07.2022 09:07
Pirosi aşiretinden devrim niteliğinde 8 maddelik karar! İmzalar atıldı, düğünlerde bir dönem sona eriyor

Hakkari'de bir araya gelen Pirosi aşiretin kanaat önderleri aldıkları kararlarla düğünlere bir takım sınırlama getirdi. Getirilen bu sınırlama, abartılı düğünler nedeniyle evlenemeyen gençlerin işini bir hayli kolaylaştıracak.

Bölgede bulunan Pirosi aşireti, düğünlerdeki birçok abartılı masrafın kaldırılması konusunda verdikleri kararlarla anlaşma sağladılar. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu kentlerinde, aşiretlerin yaptığı abartılı düğünler nedeniyle gençler evlenmekte zorluk çekerken Hakkari'de yer alan Pirosi aşireti aldığı kararla bunun önüne geçti.

Pirosi aşiretinden devrim niteliğinde 8 maddelik karar! İmzalar atıldı, düğünlerde bir dönem sona eriyor

İMZALAR ATILDI

Aşiret adına Mustafa Ölmez (Hacı Muhammed oğlu), Hacı Muhammed Akdoğan (Taha oğlu), Hacı İmam Sedik Akdoğan, İmam İsmail Yiğit, Hacı Hüseyin Akdoğan (İmam Ali'nin oğlu) imzasıyla alınan kararlar şu şekilde:

  • Düğünlerimiz bir gün olacak. Kına aile içi yapılacak.
  • Gelin kuaföre gitmeyecek, istenirse kuaför eve getirilecek. Gelinlik isteğe bağlı olacak.
  • Damat tarafından sandık ve sandık içi olarak sayılan para götürülmeyecek. Gelin tarafından böyle bir talepte bulunulmayacak.
  • Damat tarafından hediyeler istenmeyecek. Gelin tarafından getirilen seccade çorap ve kese gibi hediyeler dağıtılmayacak. Damat tarafından nişan ve kına törenlerinde dağıtılan kek ve meyve suyu dağıtılmayacak, baklava veya başka tatlı götürülmeyecek.
  • Kız düğünlerinde sadece yakın akraba davet edilecek.
  • Gelin adayının ziyaretleri sadece aile içi olacak.
  • Çeyiz dizme etkinliğine hediyeler götürülmeyecek.
  • Şehir dışındaki uzak mesafe düğünlerine katılım zorunlu olmayacak. Damadın hediyesi gönderildiği takdirde düğüne katılmış sayılacak.
  • Kız tarafı altın konusunda herhangi bir miktar belirlenmeyecek. Damat tarafından getirilen altın miktarına itiraz edilmeyecek.
YORUMLAR (4)
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Sofi Ömer, Justin Bieber'ın halay videosunu paylaşması sonrası yurt dışından iş teklifi aldığını açıkladı Sofi Ömer, Justin Bieber'ın halay videosunu paylaşması sonrası yurt dışından iş teklifi aldığını açıkladı Hakkari polisinden vatandaşa ikram Hakkari polisinden vatandaşa ikram Dağcılar Şemdinli'deki kanyonları gezdi Dağcılar Şemdinli'deki kanyonları gezdi
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Pirosi aşiretinden devrim niteliğinde 8 maddelik karar! İmzalar atıldı, düğünlerde bir dönem sona eriyor - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement