Şahinbey Belediyesinden Ücretsiz Tiyatro Gösterisi - Son Dakika
Yerel

Şahinbey Belediyesinden Ücretsiz Tiyatro Gösterisi

Şahinbey Belediyesinden Ücretsiz Tiyatro Gösterisi

Şahinbey Belediyesi, İstanbul Temaşa Grubum'un sahnelediği Bizans'tan Kız Alma gösterisini ücretsiz olarak öğrencilerle buluşturdu.

20.12.2013 11:28

Şahinbey Belediyesi, kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında İstanbul Temaşa Grubum'un sahnelediği 'Bizans'tan Kız Alma' gösterisini ücretsiz olarak öğrencilerle buluşturdu.

Şahinbey Kültür Merkezi'nde sahnelenen gösteriye öğrencilerin yanı sıra vatandaşlarda yoğun ilgi gösterdi. Erkan Gürbüz'ün kaleme aldığı 'Bizans'tan Kız Alma' adlı tiyatro oyununda; İstanbul'un Fethi sırasında Bizanslı bir kumandanın evinde hizmetli olarak yaşayan 3 kişilik Osmanlı ailesinin, kumandanın kızı istemesi üzerine yaşanan olayları mizahi açıdan anlatıldı.

Tiyatro sanatçısı Ercüment Balakoğlu ve ekibi tarafından sergilenen tiyatro oyununda, Yıl 1453… Fatih Sultan Mehmet Konstantinopolis'i fethetmek üzere kuşatma hazırlıklarına başlamıştır. Kuşatma altındaki Bizans'ın üç büyük kumandanından birisi olan Komutan Marcus ise yaklaşan savaş için oldukça heyecanlıdır. Marcus, Sultan Mehmet gibi eşsiz ve büyük bir düşman karşısında galip gelerek, adını altın harflerle tarihe yazdırmak istemektedir. Fakat Bizans'ın diğer iki komutanı bu hedefinin önüne geçerek onu saf dışı bırakırlar. Marcus, bu durumu hazmedemez ve İmparator'a karşı gelir. Ev hapsiyle cezalandırılan Marcus, evinin Türklerin Fethi tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu öğrenir. Nitekim kızı Eleni, bahçıvanlığını yapan Kocabey ailesinin oğluna aşıktır. Konstantinopolis'in iki komutanı şehri Fethe karşı savunurken; Bizans'ın kahraman komutanı Marcus'a da, çok sevdiği kızı Eleni'yi Kocabey ve ailesine karşı savunmak düşmüştür. - GAZİANTEP

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Şahinbey Belediyesinden Ücretsiz Tiyatro Gösterisi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement