Sakarya'da Yağışlar Su Kalitesini Arttırıyor - Son Dakika

Sakarya'da Yağışlar Su Kalitesini Arttırıyor

15.02.2012 18:08
Sakarya'da Yağışlar Su Kalitesini Arttırıyor

SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, yağmur ve kar yağışlarıyla birlikte Sapanca Gölü'ndeki su seviyesinin hızla yükseldiğini belirtti.

SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, yağmur ve kar yağışlarıyla birlikte Sapanca Gölü'ndeki su seviyesinin hızla yükseldiğini belirtti. Rüstem Keleş, "Yağmur ve kar yağışları suyun kalitesini arttırıyor" dedi.

Sakarya Su Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Rüstem Keleş, Sapanca Gölü'ndeki su seviyesinin yağmur ve kar yağışlarıyla birlikte hızla yükseldiğini söyledi. Rüstem Keleş, "Bilindiği üzere geçtiğimiz Aralık ayında Sapanca Gölü'nün su seviyesinde ciddi düşüşler yaşandı. Son 6-7 yılın en düşük seviyesi görülmüştü. 29.90 olan alt sınır kotuna epey yaklaşmış 30,80 kotlarını görülmüştü. Başlayan kar ve yağmur yağışlarıyla birlikte Sapanca Gölü'ndeki su seviyesi hızla yeniden yükselişe geçti. Bu sabah itibariyle yaptığımız ölçümlerde kotu 31.40 seviyelerine ulaştı. Önümüzdeki yaz aylarını rahat geçirebilmemiz için su seviyesinin 32.20 kotuna ulaşmasını bekliyoruz. Meteorolojiden edindiğimiz bilgilere göre önümüzdeki günlerde de gerek yağmur ve gerekse kar yağışları devam edecek. Bu da seviyenin daha da yükseleceğini işaret ediyor. Maksimum seviye olan 32.20 seviyelerine geldiğinde ise kapakları açarak Çark Deresi'ne deşarja başlayacağız" dedi.

Yağışların, gölün su seviyesini yenilemesi ve su kalitesine sağladığı olumlu katkı bakımından çok önemli olduğunu söyleyen Rüstem Keleş, "Yağışlar yüzeysel ve yeraltı sularını beslemesi açısından büyük bir önem arz ediyor. Kar suları özellikle yüksek kesimlerde uzun süre erimeden duruyor. Bu da doğal bir depolama sağlıyor. Ayrıca bu bölgelerde yerleşimin olmaması bu doğal kaynağın kirlenmeden, yüzeysel ve yeraltı sularının beslenmesini sağlıyor" şeklinde konuştu. - SAKARYA

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
Açmabaşı Mahallesi sakinleri, iftarlarını 123 yıldır birlikte açıyor Açmabaşı Mahallesi sakinleri, iftarlarını 123 yıldır birlikte açıyor D-100'de bariyerlere çarpan Tofaş kağıt gibi ezildi: 2 yaralı D-100'de bariyerlere çarpan Tofaş kağıt gibi ezildi: 2 yaralı D-100'de bariyerlere çarpan Tofaş kağıt gibi ezildi: 2 yaralı D-100'de bariyerlere çarpan Tofaş kağıt gibi ezildi: 2 yaralı

Son Dakika Yerel Sakarya'da Yağışlar Su Kalitesini Arttırıyor - Son Dakika


Advertisement