Sapanca Belediye Başkanı Yılmazer Büyükşehir'e Sahip Çıktı - Son Dakika

Sapanca Belediye Başkanı Yılmazer Büyükşehir'e Sahip Çıktı

25.07.2015 13:08
Sapanca Belediye Başkanı Yılmazer Büyükşehir'e Sahip Çıktı

Sapanca Belediye Başkanı Doç Dr Aydın Yılmazer, son günlerde Sapanca ilçesinin gündeminde olan “Sapanca’nın Kocaeli’ye bağlanması” tepkilerine karşı basın açıklaması yaparak Büyükşehir’e sahip çıktı.

Sapanca Belediye Başkanı Doç Dr Aydın Yılmazer, son günlerde Sapanca ilçesinin gündeminde olan "Sapanca'nın Kocaeli'ye bağlanması" tepkilerine karşı basın açıklaması yaparak Büyükşehir'e sahip çıktı.

Başkan Yılmazer, Sapanca'nın Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nden hak ettiği hizmeti alamadığı düşüncesi ile çığ gibi büyüyen tepkiler için"Bağlanamaz" diyerek yorumladı. Başkan Yılmazer, yaptığı basın açıklamasında Sapanca'nın gerek sosyal, gerek kültürel gerekse de politik nedenlerden dolayı Sakarya ile geçmişten gelen sıkı bağları olduğunu belirterek, "Sapanca, Sakarya ile bütünleşmiş bir ilçedir. Hem halkın bütünselliği, Büyükşehir ile birlikte yürüttüğümüz proje ve yatırımlar ile bölgenin toprak bütünlüğü göz önüne alındığında Sakarya'nın Kocaeli'ne bağlanması söz konusu değildir" diye konuştu.

Başkan Yılmazer, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin bütçesinin Sakarya'nın bütçesinden neredeyse beş katı fazla olduğuna dikkat çekti ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin Sapanca için hayata geçirdiği ve yapacağı projelerden bahsetti. Büyükşehir Belediyesi'nin yatırımlar noktasında kendini fazla gösterememiş olabileceğini ancak Başkan Toçoğlu ile yaptığı görüşmede, Büyükşehir'in bundan sonraki süreçte kendisini göstereceğini belirtti.

TEPKİLERE FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA SAYGILIYIZ

Sapanca'da gelişen tepkilere fikir özgürlüğü kapsamında saygı ile baktıklarını söyleyen Başkan Yılmazer, karşılıklı istişare ile her türlü sıkıntının giderileceğini ifade etti. Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile göreve geldiği 15 ay içerisinde hiçbir sıkıntı yaşamadığının altını çizen Başkan Yılmazer, "Her türlü fikire saygılıyız. Koceli'ne bağlansak ne olur? Her iki belediye'de AK Parti'li. Başkanlar değiştiğinde ne olacak? Önemli olan toprak bütünselliğidir. Devlet yatırımlarına baktığımızda Sakarya veya Kocaeli ayırımı yapılmadığını görüyoruz. Kocaeli'de, Sakarya'da bizim şehirlerimiz. Sapanca bizim ilçemiz. Türkiye bizim Ülkemiz. Tek Vatan, tek Bayrak altında yaşıyoruz. Üstelik Kocaeli'nin de böyle bir talebi bulunmamaktadır" diye konuştu. Sapanca'nın Kocaeli'ne bağlanması ile ilgili düşüncelerini açıklayan Başkan Yılmazer, basın toplantısının sonunda Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin Sapanca için hizmete soktuğu ve gerçekleştirmeyi düşündüğü projeleri anlattı.

SENTETİK HALI SAHA

Büyükşehir Belediyesinin Sapanca'ya sentetik saha yapacağından da bahseden Yılmazer, "Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sapanca'ya tam 5 milyon TL'ye mal olacak bir sentetik halı saha yapacak. Profesyonel bir futbol takımının rahatlıkla futbol oynayacağı, ışıklandırmalı bir sentetik halı saha projesi mevcut. Burada sıkıntı bizden kaynaklanıyor. Atatürk Stadyumu'nu düşündüler ancak o alanı oradan kaldıracağımız için olmazdedik. Kurtköy'de mera alanları var, onlara bakıyoruz. Kırkpınar'a doğa ve yeşillik hakim ve kendi sahası var. Hacımercan'da Orman'dan tahsis aldık ancak profesyonel ligin oynayacağı düz alan yok. Büyükşehir'in projesi hazır. Sadece bizden yeri teslim etmemizi bekliyor. Proje en kısa sürede hayata geçecek" ifadelerini kullandı.

KÖPRÜBAŞI SAKARYA BELEDİYESİ KÜLTÜR MERKEZİ

Sapanca'ya yeni bir kültür merkezi kurulacağını da müjdeleyen Başkan Aydın Yılmazer, "Köprübaşı mevkiinde, Saat Kulesi'nin karşısında 2 katlı, 200 kişilik konferans salonlu, 8 derslikli, cafe ve çay alanlarının olduğu bir Kültür Merkezi yapılacak. Uygulama projesi önümde. En yakın zamanda hayata geçecek. Sapanca'da hem bize hem de Büyükşehir'e asfalt tepkisi var. Tüm görüşlere saygılıyız. Sapanca çok hızlı gelişip ve büyüyor. Bu seneki asfalt programına baktığımız da Grup yolu ile İpekyolu (Segman altı) asfaltlanacak. 2016'da İller Bankası'na borçlanarak büyük bir asfaltlama yapılacak. Bir yandan da imar sıkıntısı var. Halk imarlar açılsın diye beklenti içinde ama imar geçen bölgede yapılacak olan alanda alt yapı ve üst yapı çalışmalarının eşdeğer gitmesi lazım. Bunların hepsi başlı başına büyük yatırım isteyen faaliyetlerdir. Sapanca ve Maşukiye arasında 5,5 Km'lik Duble yol projesi onaylandı. Bu güzergah üzerinde kamulaştırılacak alanlar var. Karayolları'nın o alanları kamulaştırması bekleniyor. Büyükşehir asfaltı atacak ve proje hayata geçecek. Tek sorun şu an kamulaştırma proplemi. Şimdilik otoban çıkışından önce Kırkpınar daha sonra Kurtköy güzergahında yol genişletme ve asfaltlama çalışmaları yapılacak" dedi.

SAPANCA'DAN BİTKİ ALIMI

Sapanca'ya bitki alımından da söz eden Sapanca Belediye Başkanı Aydın Yılmazer, "Sakarya Büyükşehir Belediyesi, peyzajlama çalışmalarında değişik ilçelerden bitki alımı yaptığını ancak Sapanca'dan özellikle bitki almamak gibi bilinçli bir düşünce içindeyiz. Yapacakları değerlendirmelerde Sapanca'dan da gerektiğinde bitki alabileceklerini belirttiler. Sapancalı'nın kullandığı ulaşım araçlarından biri olan ADARAY talebi için yetkinin DDY olduğunu söylemeliyim. DDY yetkilileri Arifiye'den sonra ışıklandırma ve sinyalizasyon yeterli düzeyde olmadığını belirtti. Ben DDY'i aradım. Çalışmaların devam ettiğini söyleyerek, risk almak istemediklerini ifade ettiler. Ulaşım noktasında vatandaşların talebi oldu. Bizimde isteğimiz ve Büyükşehirin talimatı ile engellilerin de kullanacağı 50 tane otobüs yenilenmiş durumda. Kocaeli'nin Yanık'tan Kartepe'ye otobüs koyduğu söyleniyor. Büyükşehir, Sapanca'da bize aidat ödeyen, para ödeyen bir kooperatif var. Kooperatif hat koysun biz engel olmayalım dedi. Sapanca'dan Umuttepe, Korucuk veya Karaman'a otobüs talebini Kooperatif Başkanı Yusuf Bey'e ilettim. Başkan bize yeterli düzeyde müşteri olmadığı yönünde bir ifade kullandı. Belediyeler kar amaçlı hareket etmez ama 2 yada 3 kişi için hat verilmesi milli servettir. Halkta talep olacak ki hizmetin amacı yerine gelsin. Bu talep tekrar değerlendirilecek. Uzunkum, Ünlüce, Kuruçeşme, Nailiye, Hacımercan, Şükriye, Balkaya, Memnuniye, İlmiye ve Fevziye Mahallelerinin faydalanacağı proje kapsamında 63 kilometre içme suyu hattı ve bin metreküplük içmesuyu deposu inşa edilecek. Bu mahallelere Akçay Barajı'nda su isalesi sağlanacak. Dibektaşın üst mahallerine bol su verilecek. 2015-2016 yılı içinde Yanık Mahallesi'ne kanalizasyon çalışması yapılacak. Toplamda 5-6 milyonluk yatırımlar hayata geçiyor. Hayata geçirdiğimiz Uzunkumpark projesinin başında bir şikayetten dolayı sıkıntı yaşadık. Şikayetin BİMER'e yapılması sonucu, Çevre Koruma, SASKİ ve Valilik şikayetçi olmak zorunda kaldı. Vatandaşın hizmet önceliği karşısında devam ettiğimiz projede, karşılıklı istişare ile Büyükşehirimiz yanımızda durdu. Turizm Fakültesi'nin Sapanca'ya kazandırılmasında katkıları oldu. Sahil bandı genişletme çalışmalarında bize destek verdi. Ramazan ayı, sosyal işler, hasta ve yaşlı bakımlarında hep işbirliği içinde oldu. Büyükşehir Belediyesi ile şahsım ve belediyemin hiçbir sıkıntısı olmamıştır. Bazı proplemler ise karşılıklı istişare ile her zaman çözüme kavuşmuştur. Tüm bu nedenlerden dolayı Sapanca'nın Kocaeli'ne bağlanması mümkün değildir" diye konuştu. - SAKARYA

Sapanca Belediye Başkanı Yılmazer Büyükşehir'e Sahip Çıktı
Sapanca Belediye Başkanı Yılmazer Büyükşehir'e Sahip Çıktı

YORUMLAR
500
Şehrin yeni lezzeti 'Nehir' raflarda yerini aldı Şehrin yeni lezzeti 'Nehir' raflarda yerini aldı Gölcük'te KOMEK sergisi açıldı Gölcük'te KOMEK sergisi açıldı Genç ve yaşlılar doğa yürüyüşünde buluştu Genç ve yaşlılar doğa yürüyüşünde buluştu
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Sapanca Belediye Başkanı Yılmazer Büyükşehir'e Sahip Çıktı - Son Dakika


Advertisement