Sardes'in, Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi'ne Alınması - Son Dakika

Sardes'in, Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi'ne Alınması

15.08.2013 15:23
Sardes'in, Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi'ne Alınması

SATURDER Başkanı Uçar: "Sardes Antik Kenti ve Bintepeler Lidya Tümülüsleri'nin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girmesi sevindirici"

Salihli Turizm Derneği (SATURDER) Başkanı Mustafa Uçar, Sardes Antik Kenti ve Bintepeler Lidya Tümülüsleri'nin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girmesinin sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi.

Uçar, gazetecilere yaptığı açıklamada, UNESCO tarafınan Temmuz ayında açıklanan 2013 Dünya Mirası Geçici Listesi'ne Sardes Antik Kenti ile Gölmarmara'daki Kral Mezarları olarak bilinen Bintepeler'in aday olarak yer alınmasının turizmcileri umutlandırdığını söyledi.

Gelişmeyi sevindirici olarak değerlendiren Uçar, "Sardes Antik Kenti ve Bintepeler Lidya Tümülüsleri'nin, listeye girmesi Salihli için eşsiz bir gelişme. Sardes Kenti ile Bintepeler'i artık tüm dünya tanıyacak" dedi.

Lidyalılar, Persler, Makedonya Krallığı, Bergama Krallığı, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları himayesinde kalan Sardes'in, dünyada bulunan en büyük kazı alanlarından biri olduğunu vurgulayan Uçar, "Şu anda sadece Artemis ve Gimnazyum bölümü olmak üzere iki bölüm gezilmektedir. Lidyalıların soylularını gömdükleri Hermos Ovası'nda büyüklü küçüklü sayabildiğimiz 119 tümülüs vardır. Heredot tarih kitabında bu tümülüsleri Mısır'daki piramitlerle mukayese edecek kadar önemli olduğunu ifade etmiştir. Anadolu'nun en büyük tümülüsü Sardes'tedir. En büyüğü son kral Krezus'un babası kral Alyattes'e aittir" diye konuştu.

Sardes'in UNESCO Dünya mirası listesine alındıktan sonra tanıtımının daha iyi yapılacağına anlatan Uçar, geç kalınmış olsa bile bunun Salihli için büyük bir avantaj olduğunu düşündüğünü sözlerine ekledi. - Manisa

Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Yerel Sardes'in, Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi'ne Alınması - Son Dakika


Advertisement