Seyyit Taha-i Hakkari türbesi vatandaşların akınına uğradı - Son Dakika

Seyyit Taha-i Hakkari türbesi vatandaşların akınına uğradı

10.05.2022 17:58

Seyyit Taha-i Hakkari türbesi vatandaşların akınına uğradı Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Nehri köyünde bulunan Seyyit Taha-i Hakkari hazretlerinin türbesi ziyaretçi akınına uğruyor.

Seyyit Taha-i Hakkari türbesi vatandaşların akınına uğradı

HAKKARİ - Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Nehri köyünde bulunan Seyyit Taha-i Hakkari hazretlerinin türbesi ziyaretçi akınına uğruyor.

Çevre il ve ilçelerden gelen ziyaretçiler, Şemdinli'ye bağlı Nehri köyündeki Seyyid Abdullah ve Seyyid Taha-i Hakkari hazretlerinin türbelerini ziyaret ediyor. Ziyarete gelenlerden Fikri Algül, "Seyyid Taha-i Hakkari Türbesi, Şemdinli ilçesine bağlı Nehri köyünde bulunmaktadır. Yaklaşık 40 yıl boyunca ilim ve irfan üzerine burada öğrenciler yetiştirmiş bir mekan olarak önem arz etmektedir. Tarihçesi açısından çok önemli bir bölgedir. Seyit Taha-i Hakkari çalışmaları süresince buranın Şiileşmesini engellemiştir. Tarihi açısından bakıldığı zaman farklı bir öneme sahiptir. Anadolu'nun yetiştirdiği çok büyük alimlerdendir. Seyyid Taha-i Hakkari Hazretleri Hakkari ismini buradan almıştır. Necip Fazıl Kısakürek'in ziyaret ettiği bir yerdir. 'Şemdinli dağlarından içtim nur çeşmesinden kurtuldum Akreplerin ruhum düşmesinden' diye buraya özgü beyti vardır. Seyyid Abdullah Nehri burası için özellikle Osmanlı hanedanına bağlılığı açısından çok önemli bir yerdir. Duası vardır Tarihte yer edilmiştir. 'İşte hep yetim hep mahsun kalmıştır Nehri halkı daim olsun Sultan Abdülhamit tahtı' diye. Osmanlı'ya karşı bağlılıklarını ifa etmiştir" dedi.

(FY-ŞAK-ÖZ-Y)

YORUMLAR
500
Doğanın gizli hazinesi Turgut Şelalesi, ziyaretçi akınına uğruyor Doğanın gizli hazinesi Turgut Şelalesi, ziyaretçi akınına uğruyor Marmaris'in dünyaca ünlü plajı Kızkumu ziyaretçi akınına uğruyor Marmaris'in dünyaca ünlü plajı Kızkumu ziyaretçi akınına uğruyor Vatandaşlar serinlemek için denize akın etti Vatandaşlar serinlemek için denize akın etti
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Seyyit Taha-i Hakkari türbesi vatandaşların akınına uğradı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement