Tarihi Cami 6 Asır Sonra Avlu ve Şadırvana Kavuşuyor - Son Dakika

Tarihi Cami 6 Asır Sonra Avlu ve Şadırvana Kavuşuyor

02.08.2012 15:00
Tarihi Cami 6 Asır Sonra Avlu ve Şadırvana Kavuşuyor

"Osmanlı padişahlarından Çelebi Sultan Mehmet'in sütannesi Daye Hatun tarafından kendi adıyla 1426'da yaptırılan caminin çevresindeki binaları kaldırıp, avlu ve şadırvan yapılması için çalışmaları başlattık" dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe,

"Osmanlı padişahlarından Çelebi Sultan Mehmet'in sütannesi Daye Hatun tarafından kendi adıyla 1426'da yaptırılan caminin çevresindeki binaları kaldırıp, avlu ve şadırvan yapılması için çalışmaları başlattık" dedi.

Altepe yıkım çalışmalarının başladığı caminin yanında yaptığı açıklamada, kentteki tarihi eserlerin ayağa kaldırılması için çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini söyledi.

Çalışmalar kapsamında tarihi bir camiye daha el attıklarını belirten Altepe,

"Osmanlı padişahlarından Çelebi Sultan Mehmet'in sütannesi Daye Hatun tarafından kendi adıyla 1426'da yaptırılan caminin çevresindeki binaları kaldırıp, avlu ve şadırvan yapılması için çalışmaları başlattık. Caminin hemen yanında bulunan 242 metrekarelik alandaki 3 bina kamulaştırıldı. Binaların yıkılmasının ardından oluşacak alana cami için avlu, şadırvan ve cemaatin oturup, dinlenebileceği bir kafeterya yapılacak" diye konuştu.

Altepe, 1608'deki Celali İsyanları sırasında büyük zarar gören caminin çeşitli dönemlerde tadilattan geçirildiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Daye Hatun Camii bahçesindeki hazireler daha önce düzenlenmişti. Şimdi de caminin doğusundaki binaların kaldırılması için çalışmaları başlatıyoruz. Bu yıkımların ardından tarihi cami ferah bir avluya kavuşacak. Şadırvan, kafeterya ve çevre düzenlemeleriyle burası bölgenin ayrı bir cazibe merkezi haline gelecek."

Daye Hatun Camii Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Feridun Uyruk ise Doğanbey TOKİ konutlarının birlikte bölgeye yoğun bir nüfus geleceğini dile getirerek, "Yapılacak avlu sayesinde daha fazla cemaate hizmet verilebilecek" ifadelerini kullandı.

Muhabir: Halil İbrahim Başer

Yayıncı: Kamuran Akkuş - BURSA

YORUMLAR
500
Son dakika haber! İş kazasında ağır yaralanmıştı... 43 günlük yaşam mücadelesini doğum gününde kaybetti Son dakika haber! İş kazasında ağır yaralanmıştı... 43 günlük yaşam mücadelesini doğum gününde kaybetti
Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Tarihi Cami 6 Asır Sonra Avlu ve Şadırvana Kavuşuyor - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement