Türkiye'de Organ Mafyası Yok" - Son Dakika
Yerel

Türkiye'de Organ Mafyası Yok"

Türkiye\'de Organ Mafyası Yok"

Bayburt Kamu Hastaneler Birliği tarafından ‘Organ Nakli ve Organ Bağışı” ile ilgili konferans düzenlendi.

14.10.2015 23:43

Bayburt Kamu Hastaneler Birliği tarafından 'Organ Nakli ve Organ Bağışı" ile ilgili konferans düzenlendi.

Bayburt Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Prof. Dr. Gökhan Budak Konferans Salonu'ndaki konferansa Bayburt Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, Adalet Komisyonu Başkanı İsmail Deniz, İl Emniyet Müdürü İsa Bülent Kaya, Bayburt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Çiğdem, Bayburt Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Hulki Aşır, İl Sağlık Müdürü Zülkarni Özbek, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Bayburt Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Hulki Aşır, sağlıkta çok şeyin değiştiğini belirterek, "Organ nakli konusundaki farkındalığı daha da artırmak için bu programı düzenledik. Üniversite ortamında bu farkındalığı oluşturmak daha da önemli." dedi.

Erzurum Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinatörü Dr. Fatih Kacıroğlu ise Türk Nefroloji Derneği'nin Türkiye genelinde iki yıl önce yaptığı ve yayınladığı bir çalışmayı anımsatarak, "Bu çalışmanın sonuçlarına göre Türkiye'de yaşayan her 16-17 kişiden birinde böbrek fonksiyon bozukluğu var. Hiçbir belirti vermiyor, hepiniz sağlıklı olarak görünüyorsunuz. Yine o çalışma diyor ki bunlardan 6-7 kişiden birinde böbrek yetmezliği gelişecek." diye konuştu.

Türkiye'de organ mafyasının bulunmadığına dikkat çeken Kacıroğlu, "Organ almak öyle kolay değil. Çok geniş tesisatlı hastanelerin olması lazım. Bizim bölgemizde organ nakli ameliyatı sadece iki hastanede yapılabiliyor. Erzurum bölgeye bağlı olan bizim bölgemizde 13 tane il var. Sivas'ta sadece böbrek, Erzurum'da da böbrek, karaciğer, kornea nakli yapılıyor. Türkiye'de organ mafyası diye bir şey yok. Türkiye'de organ naklini yapan 100 civarında hekim var. Herkes birbirini tanıyor. Herkesin nerede bu işi yaptığı, hangi hastane şartlarında yapacağı, hangi şartlarda yapması gerektiği de nettir, bellidir. Bu her hastanede yapılabilecek bir ameliyat da değildir. Bu güne kadar emniyet verilerine ulaşmış, herhangi bir şekilde organ mafyasının olduğuna dair şikayet de yok. Organ mafyası tarafından kaçırıldığı söylenen kişiler bulunduğunda da herhangi bir organının eksik olmadığını gördük." ifadelerini kullandı.

Kacıroğlu, daha sonra ülkemizde hangi organların ve dokuların naklinin yapıldığı, dünyada organ ve doku naklinin tarihçesi, organ naklinin kimden yapılacağı, canlı donör (verici), kadavra donör, canlıdan organ nakli, nakil bekleyen hasta sayıları, yapılan nakil sayıları gibi çeşitli konularında bilgi verdi ve katılımcıların sorduğu soruları cevapladı.

Bayburt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Çiğdem ise organ bağışında bulunduğunu ifade ederek, "Bizden kalan bir göz, bizden kalan bir ciğer, bizden kalan bir yürek, bir insan yaşatacaksa bunu onurunu ve gururunu yaşayalım." dedi.

Bayburt Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Hulki Aşır tarafından Erzurum Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinatörü Dr. Fatih Kacıroğlu'na plaket takdim edilirken Bayburt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Çiğdem tarafından da Kacıroğlu'na Bayburt Üniversitesi yayınlarından çıkmış kitap seti hediye edildi. Bayburt Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Hulki Aşır'a ise Bayburt Üniversitesi yayınlarından çıkmış kitap seti Bayburt Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu tarafından verildi.

Konferans sonunda organ bağışında bulunmak isteyen katılımcılar bağış standında organ bağış formu doldurdu. - BAYBURT

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Türkiye'de Organ Mafyası Yok' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement