Türkiye'nin Geleceğine Yön Vermeye Hazırlanıyorlar - Son Dakika
Yerel

Türkiye'nin Geleceğine Yön Vermeye Hazırlanıyorlar

Selami Küçükoğlu - Atatürk Üniversitesi bünyesinde kurulacak "Nanobilim ve Nanomühendislik Araştırma ve Uygulama Merkezi" silah sanayisinden savunma sanayisine, tarımdan tıbba kadar birçok kilit noktada görev almaya hazırlanıyor.

04.01.2012 11:40
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Selami Küçükoğlu - Atatürk Üniversitesi bünyesinde kurulacak "Nanobilim ve Nanomühendislik Araştırma ve Uygulama Merkezi" silah sanayisinden savunma sanayisine, tarımdan tıbba kadar birçok kilit noktada görev almaya hazırlanıyor.

Fen Bilimleri Enstitüsü Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ertuğrul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversite bünyesinde kurulacak Nanobilim ve Nanomühendislik Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin görev ve çalışma şeklinin Resmi Gazete'de yayımlandığını söyledi.

Prof. Dr. Ertuğrul, dünyada nano teknolojinin önemli bir yere sahip olduğunu, ABD'nin bu konuda yürüttüğü çalışmalar sayesinde güçlü bir ülke konumunda bulunduğunu belirtti.

Nanoteknolojiye yönelik olarak yabancı ülkelerin yatırımlarının çok büyük olduğunu kaydeden Ertuğrul, şöyle konuştu:

"Üniversitemiz bünyesinde kurulacak Nanobilim ve Nanomühendislik Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin birçok değişimi beraberinde getireceğine inanıyoruz. Türkiye genelindeki merkezlerin sayısı çok az ve Atatürk Üniversitesi bünyesinde kurulacak merkez hepsinden önemli bir konumda olacak. Çünkü bölge açısından Erzurum çok farklı bir konumda bulunuyor.Dünyada nanoteknolojiyi hangi ülke daha iyi kavrarsa o ülke daha güçlü olur. Dünya öyle bir kritik noktada bulunuyor ki kim daha güçlü oluyorsa onun söz hakkı daha fazla oluyor. Yani teknoloji kazanımlarınızla ürettiğiniz silah, savunma sanayisi, bilim ve tıpta ne kadar ilerdeyseniz, o kadar gücünüz var demektir. Bir ülkenin bağımsızlığı, dışa bağımlılığı ne kadar az ise o kadar çoktur. Bu nedenle yabancı ülkeler nanoteknoloji için büyük yatırımlar yapıyor."

Ertuğrul, 1-2 yıl önce memristör denilen elektronik aygıtın bulunduğunu, bu aygıtın nano yapıda olduğunu ifade ederek, geleceğe yön verecek çalışmaların da bu doğrultuda yapılabileceğine dikkati çekti.

Aygıtın nanoteknoloji sayesinde geliştirilebileceğini belirten Ertuğrul, şunları kaydetti:

"Atatürk Üniversitesi bünyesinde kurulacak Nanobilim ve Nanomühendislik Araştırma ve Uygulama Merkezi, Türkiye'de bazı şeyleri değiştirecek. Örneğin, birkaç yıl önce gerçekleştirilen hafızalı direnç olarak da bilinen memristörün nano teknolojiyle geliştirilmesi mümkün olmuştur. Bu icat belki de gelecekte yeni elektroniğin doğmasını sağlayacaktır. Memristör yapay zeka uygulamalarında çığır açabilecektir. Mesela kendi kendine karar verebilen robotlar üretmek mümkün olabilecek. Üreteceğiniz bir robot, neyi yapması gerektiğine kendisi karar verebilecek. Savunma sanayisinde üretilecek bir uçak, düşmanı karşısında görünce karar mekanizmasını çalıştırarak kendisi direkt bombalama işlemi yapması gerektiğine karar verecek. Nano teknolojide bu tür projeler hayal değildir. Üniversitemizde bazı öğretim görevlisi arkadaşlarımızın konuyla ilgili çalışmaları var. Bu proje çalışmaları da TÜBİTAK tarafından desteklenmiştir. Üstelik, nanoteknoloji sayesinde üretilen benzeri projelerin neler olduğunu birebir çevremizdeki ülkelerden görüyoruz."

-"Yabancı ülkeler nanoteknoloji eğitimini lisede vermeye başlıyor"-

Ertuğrul, nanoteknolojinin gelecekte sağlayacağı faydaların hayallerin ötesinde olduğunu, bunu iyi kavrayan başta ABD olmak üzere çok sayıda ülkede lise çağındaki öğrencilere nanoteknoloji devrimi hakkında seminerler verildiğini söyledi.

Yurt dışında nonoteknoloji bilinçlendirme eğitimlerinin, küçük yaşlarda başladığını vurgulayan Ertuğrul, şunları kaydetti:

"Atatürk Üniversitesi'nin fiziki yerleşkesi kadar yurt dışındaki üniversitelerin nanoteknoloji merkezleri bulunuyor. Bu merkezler yaptıkları çalışmalarla ülkelerinin dünyada söz sahibi olmasını sağlıyorlar. Tıp, tarım, elektronik, savunma, inşaat, bilgisayar gibi birçok alanda hayallerin ötesinde yeni gelişimler olacak. Bugünkü teknolojinin geldiği nokta bundan onlarca yıl önce hayal bile edilemezdi. O nedenle bugün hayal gibi gözükenler yakın bir gelecekte evlerimizde, arabamızda kısaca yaşamımızın her alanında olacak. O kadar çok uygulama alanları var ki bunlar hayatımızda önemli yer tutuyor. Kurulacak bu merkezde hedefimiz ürün odaklı çalışmak. Amacımız Türkiye'nin geleceğine yön verecek projeler hazırlayarak önemli başarılara imza atmak. Bunun için çok çalışmamız gerektiğini biliyoruz. Nanobilim ve Nanomühendislik Araştırma ve Uygulama Merkezi'ndeki amacımız budur. Nanomerkezlerin Türkiye'nin geleceği için önemli yerleri olacak ama bunu aktif kullanmak gerekir."

-Yabancı öğrenciler Erzurum'da eğitim görüyor-

Prof. Dr. Ertuğrul, nanomerkezlerin tek başına yeterli olmayacağını belirterek, enstitüler ve lisansüstü eğitime ağırlık verilmesi gerektiğini kaydetti.

Nanobilim ve nanomühendislik yapabilecek doktoralı elemanlar yetiştirilmesi gerektiğini ifade eden Ertuğrul, şöyle konuştu:

"Gelişmiş ülkeler, önümüzdeki 10-15 yıl için bu konuda belirledikleri hedeflere ulaşmak için enstitüler ve lisansüstü programlar açmaktadır. Atatürk Üniversitesi de bu amaçla Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde rektörlüğün isteği doğrultusunda nanobilim ve nanomühendislik yüksek lisans ve doktora programı açılmıştır. Programda 25-30 kadarı yabancı uyruklu olmak üzere 100 civarında öğrenci eğitim almaktadır. Ancak bunlar yeterli değildir. Türkiye'nin belirli noktalarında enstitüler olmalıdır. Atatürk Üniversitesi, coğrafi konumu, sahip olduğu bilim insanları, altyapısı ve imkanlarıyla bu enstitülerin kurulacağı yerlerden biri olmalıdır. Bu enstitüler kurulunca Türkiye dünya genelinde önemli bir güce sahip olacaktır. Yabancı ülkeler lisede nanoteknoloji konusunda bilinçlendirme eğitimi veriyor, biz de geç kalmamalıyız."

- ERZURUM

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Türkiye'nin Geleceğine Yön Vermeye Hazırlanıyorlar - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • TBMM bir kez daha karıştı! Kürtçe dörtlük okuyan DEM Parti'li vekilin mikrofonu kapatıldı
  00:20 TBMM bir kez daha karıştı! Kürtçe dörtlük okuyan DEM Parti'li vekilin mikrofonu kapatıldı

  DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, TBMM'de Kürtçe dörtlük okuyan DEM Parti'li Mehmet Kamaç'ın mikrofonunun kısılmasına, ''Bu ülkede 20 milyon Kürt'ün ana dili olan Kürtçe'den bir dörtlük okunmasına tahammül edemiyorsunuz. Burada mikrofonu kapatıyorsunuz Diyarbakır'da Megri megri şarkısını söylüyorsunuz.'' sözleriyle tepki gösterdi. Koçyiğit'e yanıt veren MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise, ''Yaptığınız resmen etnik bölücülük ve ırkçılıktır.'' dedi.

 • Motorine 1 lira 55 kuruş indirim
  00:11 Motorine 1 lira 55 kuruş indirim

  Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişikliklerle birlikte motorin fiyatları da değişmeye devam ediyor. Motorine bu gece yarısı itibarıyla 1 lira 35 kuruş indirim geldi. İstanbul'da motorinin litresi 40 lira 7 kuruş, Ankara'da ise 41 lira 46 kuruş oldu.

 • 29 Şub "Oyuncularım da düşünsün" diyen Okan Buruk'tan maç sonuna damga vuran sözler

  Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk, Fatih Karagümrük'e elendikleri maçın ardından açıklamalarda bulundu. Rakiplerinin daha kaliteli işler yaptığını belirten Buruk, "Rakibimiz bir kere çok iyi oynadı. Hakkını vermek gerekiyor. Bizden daha kaliteli işler yaptılar. Onu net şekilde söylemeliyim. 2-0 bizim için maçın sonu oldu. Sonrasında net tepki veremedik. Rakibi tebrik ediyoruz. Oyuncularım da düşünsün, birçok oyuncu oynattık, şans verdik" dedi.

 • Ünlü oyuncu Berna Laçin acil olarak ameliyata alınacak: Yürümem dahi yasaklandı
  29 Şub Ünlü oyuncu Berna Laçin acil olarak ameliyata alınacak: Yürümem dahi yasaklandı

  Tek kişilik oyun için Denizli'nin Pamukkale ilçesine giden ünlü oyuncu Berna Laçin, bir anda rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Tüm oyunlarını iptal eden Laçin acil olarak ameliyata alınacağını belirterek, "Acilen ortaya çıkan ve ne yazık ki benim için ciddi tehlike arz eden ve an itibari ile yürümemin dahi yasaklandığı bir omurilik sorunum nedeni ile çok acil ameliyata girmek zorundayım." dedi.

 • Fatih Karagümrük'e elenen Galatasaray, Bayern Münih maçından sonra bir ilki yaşadı
  29 Şub Fatih Karagümrük'e elenen Galatasaray, Bayern Münih maçından sonra bir ilki yaşadı

  Ziraat Türkiye Kupası çeyrek finalinde Fatih Karagümrük'e 2-0 yenilerek kupadan elenen Galatasaray'ın bu mağlubiyetle birlikte iç sahadaki 14 maçlık yenilmezlik serisi de sona erdi. Aslan, son mağlubiyetini 128 gün önce, Şampiyonlar Ligi'nde Bayern Münih'e karşı almıştı.

 • Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası'nda Fatih Karagümrük'e elendi
  29 Şub Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası'nda Fatih Karagümrük'e elendi

  Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası çeyrek final maçında sahasında VavaCars Fatih Karagümrük'e 2-0 yenildi ve kupaya veda etti.

 • CHP Genel Başkanı Özel: DEM Parti ile herhangi bir ittifak yok
  29 Şub CHP Genel Başkanı Özel: DEM Parti ile herhangi bir ittifak yok

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, katıldığı canlı yayında, "DEM Parti ile CHP arasında ittifak var mı?" sorusuna yanıt verdi. Özel, "Bunu kaç kere söylesin CHP. Bu CHP'nin tek başına girdiği bir seçim. Herhangi bir ittifak yok. Ne onların bize kayıtsız şartsız desteği söz konusu ne bizim onlara desteğimiz var. DEM'le imza, yazı, protokol yok böyle bir şey. Kandille anlaşmaya çalışanların, resmi heyet yollayanların geçmişte yaptıkları ortada." dedi.

 • Fatura yine çok kabarık! PFDK Süper Lig devlerine ceza yağdırdı
  29 Şub Fatura yine çok kabarık! PFDK Süper Lig devlerine ceza yağdırdı

  Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Süper Lig devleri Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'a bu hafta yaşanan olaylardan dolayı para cezası verdi. Beşiktaş'a 1 milyon 20 bin TL, Fenerbahçe'ye 512 bin TL ve Galatasaray'a 400 bin TL ceza verildi.

 • Özgür Özel ve Bahçeli arasında Atatürk polemiği
  29 Şub Özgür Özel ve Bahçeli arasında Atatürk polemiği

  CHP lideri Özgür Özel, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin kendisine yönelik ''Özgür Bey'in akıl sağlığı yerinde mi? Atatürk öldü. Kendisi ruh mu çağırmış da Atatürk'le görüşmüş'' sözlerine yanıt verdi. Özel, ''Atatürk öldü diyorsan, sen bu Cumhuriyet düşmanlarına, Atatürk'e husumet duyanlara, Kurtuluş Savaşı yoktur diyenlere, keşke Yunan kazansaydı diyenlere, koltuk değneği olduğun gün Atatürk senin için öldü'' ifadelerini kullandı.


Advertisement