Üniversitede, 'Özlenen Çanakkale Ruhu" Konulu Konferans - Son Dakika

Üniversitede, 'Özlenen Çanakkale Ruhu" Konulu Konferans

29.03.2013 15:43
Üniversitede, 'Özlenen Çanakkale Ruhu" Konulu Konferans

Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Mustafa Vehbi Koç Konferans Salonu'nda düzenlenen konferansa, üniversite akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.

Adıyaman Üniversitesi Türkçe Topluluğunun organizasyonunda

"Özlenen Çanakkale Ruhu"

konulu konferans düzenlendi

Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Mustafa Vehbi Koç Konferans Salonu'nda düzenlenen konferansa, üniversite akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı. Konferansa konuşmacı olarak katılan Araştırmacı, Yazar Mehmet Niyazi Özdemir, "Sonuçları dikkate alındığında dünyadaki hiçbir savaş Çanakkale ile mukayese edilemez. İnsanlık için bu kadar büyük bir savaş daha yeryüzünde görülmedi. Anadolu'yu parçalamak Rusya'ya yardım götürmek için düşman güçleri güçlü bir ittifakla Çanakkale'yi geçmek istediler. Çanakkale'yi 7 günde geçeceklerini söyleyen müttefikler başarılı olamadılar. 16 ay 6 gün gece-gündüz süren savaşın neticesinde Çanakkale'yi geçemediler ve yanıldılar" dedi.

Özdemir, o amansız savaşta 253 bin şehit verildiğini ifade ederek, "Çanakkale Savaşında bu milletin ecdadı, kendisi aç kaldı ama cephedeki askerini aç bırakmadı. Kadın erkek herkes fedakarlıkta bulundu. Çanakkale bizim için asla unutulmayacak ve dünyada eşi benzeri bulunmayacak bir destandır"dedi.

Özdemir, "Bugün bu topraklarda rahatça yaşayabiliyorsak, Çanakkale geçilmediği içindir. Bu savaşın dünya tarihi açısından da önemi çok büyüktür. Çanakkale geçilemeyince savaş 3 sene uzadı. Toplam 8 buçuk milyon insan öldü. Rusya'ya Komünizm rejimi geldi. Rejim değişikliğinde 30 milyon insan hayatını kaybetti. Rusya komünizmi Çin'e taşıdı. Çin'de de 50 milyon insan hayatını kaybetti. Emperyalizmin etkisi altındaki Asya ve Afrika ülkeleri Avrupa'nın da yenilebileceğine inandılar ve zamanla bağımsızlıklarına kavuştular" diye konuştu.

Konferansın sonunda Adıyaman Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcısı Ruhan Karadağ, konferansından dolayı Özdemir'e teşekkür ederek çiçek takdim etti. - ADIYAMAN

YORUMLAR
500
Son dakika... Ankara'da Çanakkale Şehitleri için anma programı düzenlendi Son dakika... Ankara'da Çanakkale Şehitleri için anma programı düzenlendi Bayram öncesinde bıçak ustalarında yoğunluk yaşanıyor Bayram öncesinde bıçak ustalarında yoğunluk yaşanıyor Çanakkale Ticaret Borsası Çanakkale Ticaret Borsası
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Üniversitede, 'Özlenen Çanakkale Ruhu' Konulu Konferans - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement