Vali Kızılcık'tan Basın Mensuplarına Açıklamalar - Son Dakika

Vali Kızılcık'tan Basın Mensuplarına Açıklamalar

14.08.2013 18:03
Vali Kızılcık'tan Basın Mensuplarına Açıklamalar

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Valiler Kararnamesiyle merkeze alınan Trabzon Valisi Dr.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Valiler Kararnamesiyle merkeze alınan Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bir grup gazeteciyi makamında kabul eden Vali Kızılcık, görev değişikliğinin kendisi için sürpriz olmadığını belirterek yaklaşık 4,5 yıllık süre içersinde bir çok projeye imza attıklarını söyledi.

Yarın Sümela Manastırı'nda yapılacak olan ayinle ilgili tüm hazırlıkların tamamlandığını ifade eden Vali Kızılcık, Sümela Manastırı'nın ibadete açılmasıyla ilgili alınan kararın bir anlık karar olmadığını, bu konuda karşı çıkanların da görüşleri alınarak ayine izin verildiğini anlattı. Trabzon'a atandığı günden itibaren bir gün görevini tamamlayıp kentten ayrılacağını hep düşündüğünü ifade eden Vali Kızılcık, "Trabzon'a atandıktan sonra valilikteki makamım kapısından içeri girdiğim günden itibaren kamu görevlisi olmam sebebiyle bir gün görevimi tamamlayıp buradan ayrılacağımı biliyordum. O sebeple görev değişikliğim süpriz olmadı" dedi.

"HEP İLERİYE BAKTIK"

Görevi süresince hep ileriye dönük proje çalışması içersinde olduğunu ifade eden Vali Kızılcık, Trabzon'da görev yaparken toplumun tüm kesimleri ile uyumlu çalışmaya özen gösterdiğini söyledi.

Vali Kızılcık, "Trabzon ve ülkemiz nasıl gelişir, nasıl kalkınır, bunun için ne yapabiliriz anlamında çaba gösterdim. Ben projeci bir valiyim, eskiye takılmam. Eskiden bir iş böyle yapılıyordu ben de devam edeyim düşüncesi içinde olmadım. Hep ileriyi dönük ve proje kapsamında çalışmalar yaptım" diye konuştu.

"LOJİSTİK MERKEZİN HAYATA GEÇMESİ İÇİN BÜROKRASİNİN ONAYI GEREKİYOR"

Trabzon'daki görevi süresince bio enerjiden turizm alanına kadar bir çok çalışma yaptıklarını anlatan Kızılcık, "Trabzon'da bulunduğum 4.5 yıl içinde özellikle lojistik merkez, bio enerji ve turizm konularında önemli çalışmalara imza atarak şehrin adının dünyada anılır hale gelmesine katkı sağladık. Lojistik merkez konusunda yaptığımız çalışmalar emsal teşkil etti. Bu konunun önemini ilk kez biz gündeme getirdik. Şuanda lojistik merkezle ilgili tüm çalışmalar hazır. Bu merkezin hayata geçmesi için sadece bürokrasinin onayı gerekiyor. Turizm konusunda Trabzon'da çok önemli adımlar attık. Özellikle Arap ülkelerinden gelen turistlerin sayısında çok ciddi artışlar yaşandı. Bu artışta turizmdeki çalışmalarımızın başarılı olduğunu göstermektedir" şeklinde konuştu.

"SÜMELA İLE DIŞ POLİTİKADA ELİMİZ GÜÇLENDİ"

Sümela Manastırı'nın ayine açılması konusuda değinen Vali Kızılcık, bu kararın ani bir karar olmadığını belirterek, "Bilindiği gibi 2010 yılında tarihi Sümela Manastırı 88 yıl aradan sonra yılda bir kez ibadete açıldı. Sümela'nın ibadete açılması anlık bir karar değildi. Bu konuda yaklaşık 1 yıllık bir çalışma yapılarak, buna karşı çıkanların görüşü de alınarak burada ayine izin verildi. Sümela'nın ayine açılmasına karşı çıkacak olan kişilerle de görüşerek, böyle bir süreç başlatıldı ve tereyağından kıl çeker gibi bu süreç başarılı oldu. Bu konuda bana bazı kesimler 'bu konulara fazla girmemem ve risk almamam' konusunda uyarılar yapılmasına rağmen tereyağından kıl çeker gibi kimseyi incitmeden kimseyi kırmadan bu süreci başarıyla sonuçlandırdık. Sümela'nın yılda bir kez de olsa bizim kontrolümüzde ayıne açılması Türkiye'nin dünyadaki imajına önemli bir katkı sağladı ve dış politikada ülkemizin elini güçlendirdi" ifadelerini kullandı.

"BİZ PROFESYONEL İNSANLARIZ"

Trabzon'un yaşanabilir kent sıralamasında 4. sırada yer aldığını ifade eden Vali Kızılcık, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Her şeyden önce Trabzon Türkiye'nin yaşanabilir 4. şehri oldu. Bunu yapmadan zaten hiçbir şey yapılamaz. Bu bile başlı başına kente yapılan önemli bir hizmettir. Trabzon benim için çok büyük anlam ifade eden çok değerli bir kenttir. Daha önce de Batman Valiliği'nin yanı sıra çeşitli görevlerde bulundum ama Trabzon benim olgunlaştığım ve kemale erdiğim kenttir. Burada görev sürem boyunca tüm kesimlerle uyumlu çalışmaya, kırıcı olmamaya özen gösterdim. Bunda da başarılı olduğumu düşünüyorum. Kentten ayrılacağım için insan olmam hasebiyle bir üzüntüm var. Ama bizler profesyonel insanlarız bize verilen görevi layıkıyla yerine getirmeye çalışırız. Bundan sonra yurt içinde olur, yurt dışında olur Ankara'da olur fark etmez. Verilen görevi ülkemiz için yerine getirmeye hazırız." - TRABZON

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500

Son Dakika Yerel Vali Kızılcık'tan Basın Mensuplarına Açıklamalar - Son Dakika


Advertisement