Yalova'da 54 Yıldır Süren Gelenek - Son Dakika
Yerel

Yalova'da 54 Yıldır Süren Gelenek

Yalova\'da 54 Yıldır Süren Gelenek

Yalova'nın Çiftlikköy İlçesine Bağlı Laledere Köyünde Her Yıl Yapılan Geleneksel Pilav Gününün Bu Sene 54'üncüsü Gerçekleştirildi.

19.05.2008 12:33

Yalova'nın Çiftlikköy ilçesine bağlı Laledere köyünde her yıl yapılan geleneksel pilav gününün bu sene 54'üncüsü gerçekleştirildi.

Her yıl mayıs ayının 3. pazar günü gerçekleştirilen pilav gününü 1954 yılında yağmur duasına çıkan köylüler başlattı. Bu seneki pilav gününe yüzlerce Laledereli katıldı. Çiftlikköy Kaymakamı Hüseyin İçten ve Çiftlikköy Belediye Başkanı Metin Dağ ile birlikte köy ve mahalle muhtarlarının da katıldığı pilav gününde misafirlere pilav, nohut, tatlı ve ayran ikram edilirken, köy camiinde mevlit okutuldu. Pilav gününün köyün bir geleneği haline geldiğini aktaran Muhtar Nadir Nadi Gürel, "54 yıl önce köylülerimiz yağmur duası ederek bu geleneği başlatmışlar. Bugün o dönemin köylülerinin torunları ve yakınları olarak bu geleneği sürdürüyoruz" diye konuştu.

Köy dışından gelen Laledereliler pilav günü vesilesiyle bir birleriyle hasret giderdi. Çiftlikköy Belediyesi de ilçe merkezinden Laledere köyüne davetlileri ücretsiz taşıdı.

(SÇ-MŞ) 19.05.2008 12:22 TSİ

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Yalova'da 54 Yıldır Süren Gelenek - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement