Yozgat'tan Kısa Kısa - Son Dakika

Yozgat'tan Kısa Kısa

Yozgat\'tan Kısa Kısa
Son Güncelleme: 01.02.2011 12:32

Çekerek İlçe Tarım Müdürü Mustafa Geze, Devlet Destekli Tarım Sigortasının Kapsamının Genişlediğini Bildirdi

Çekerek İlçe Tarım Müdürü Mustafa Geze, devlet destekli tarım sigortasının kapsamının genişlediğini bildirdi.

Geze, yaptığı yazılı açıklamada, üreticilerin ürünlerini sigortalatırken çiçek döneminin de sigorta kapsamına alınması yönündeki talepleri doğrultusunda açıkta yetiştirilen meyve bahçelerinin çiçek döneminin de don riski kapsamına alındığını söyledi.

Mustafa Geze, açıkta yetiştirilen ve sigorta kapsamına alınan meyvelerde çiçeklenme dönemi dolayısı ile sigorta paketindeki diğer riskler hariç sadece don riskinde çiftçiye devlet tarafından prim desteği verileceğini, üreticilerin sigorta süresinin kısıtlı olmasını da dikkate alarak, en kısa zamanda ürünlerini, seralarını sigortalatmaları gerektiğini kaydetti.

- EĞİTİM ÇALIŞMALARI-

Çekerek İlçe Tarım Müdürü Mustafa Geze, ilçe merkezi dahil olmak üzere bütün köylü vatandaşı bilinçlendirme çalışmalarının hız kesmediğini, Çeltek, İkizce, Özükavak, Kayalar, Kuruçay, Kavakalan köylerinde eğitim toplantılarını tamamladıklarını, diğer köylerde de eğitim toplantılarına devam edileceğini bildirdi.

Eğitim toplantılarının 30 Nisan tarihinde tamamlanacağını anlatan Geze, 'Eğitim seminerleri Ziraat Mühendislerimiz Sadet Tosunoğu, Serdar Ertekin, Banu Arslan, Murat Yiğit tarafından köylere gidilerek verilmektedir. Bu bilinçlendirme çalışmalarımız bütün köylerimize verilmesi planlanmıştır' diye konuştu.

- AKDAĞMADENİ'NDEKİ ÇALIŞMALAR-

Akdağmadeni İlçe Tarım Müdürü Musa Kazak, tarımsal üretimde kullanılan iş gücünün hava şartları nedeniyle durgun dönemde olduğunu belirterek, eğitim faaliyetlerine hız verdiklerini söyledi.

'Çiftçiye yerinde hizmet ve yerinde eğitim' anlayışını ile sorunlara yerinde çözüm bulmaya çalıştıklarını ifade eden Kazak, 'Seminerlerde bölgemiz tarım faaliyetlerini ilgilendiren tarımsal destekler, bitki ve hayvan hastalıklarıyla mücadele, gıda güvenliği, tarım sigortası, hayvan besleme konularında genel bilgiler aktarılmaktadır' dedi.

(EKİP-SEY-STN) - YOZGAT

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Yozgat'tan Kısa Kısa - Son Dakika


Advertisement