Zehirli Mantar Ölüme Götürüyor - Son Dakika

Zehirli Mantar Ölüme Götürüyor

19.09.2014 13:48
Zehirli Mantar Ölüme Götürüyor

Bolu İl Sağlık Müdürü Dr. Arık, mantardan zehirlenen kişilerin kurtulma ihtimalinin az olduğunu söyleyerek, "Kırsal kesimlerde yetişen mantarları tasvip etmiyorum." dedi.

Bolu İl Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Arık, mantardan zehirlenen kişilerin kurtulma ihtimalinin çok az olduğunu söyleyerek, "Kırsal kesimlerde yetişen mantarları tasvip etmiyorum. İnsanları kültür mantarlarına yöneltmemiz lazım" dedi.

Mantar satışlarının tavan yaptığı şu günlerde İl Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Arık'tan açıklama geldi. Köylerde vatandaşların ormanlık alanlarda topladıkları mantarları hem yiyip hem de sattıklarını söyleyen Arık, zehirli mantarların faciaya neden olabileceğini söyledi. Özellikle kanlıca ve tellice mantarlarına büyük ilgi gösterildiğini belirten Mahmut Arık, "Bu sıralar mantar satışları arttı. İnsanlarımız mantarı seviyor. Herkes gibi bizler de seviyoruz ve yiyoruz. Ancak mantarları tanımadan tüketen insanlarımız var. Tellice ve kanlıca mantarları büyük ilgi görüyor. Ben kırsal ve ormanlık alanlarda yetişen mantarları tasvip etmiyorum. İnsanlarımızı daha çok kültür mantarına yöneltmemiz lazım" diye konuştu.

Mantardan zehirlenen kişinin kurtulma şansının çok az olduğunu söyleyen Dr. Arık, "Çoğu vatandaşlarımız hiç bilmediği mantarı alıyor. Bu işin şakası yok. Zehirli mantarlar çok tehlikelidir. ya ölürsünüz, ya da sakat kalırsınız. Bolu merkezde zehirlenme vakaları yok denecek kadar az ama genellikle Gerede tarafında vakalar sıkça yaşanıyor. Dikkatli olmalıyız" ifadelerini kullandı. - BOLU

Zehirli Mantar Ölüme Götürüyor
Zehirli Mantar Ölüme Götürüyor
Zehirli Mantar Ölüme Götürüyor
Zehirli Mantar Ölüme Götürüyor
Zehirli Mantar Ölüme Götürüyor
Zehirli Mantar Ölüme Götürüyor

YORUMLAR
500
Yolcu otobüsünde vücuduna sarılı esrarla yakalandı Yolcu otobüsünde vücuduna sarılı esrarla yakalandı Bolu'da ikinci kattan düşen asansördeki yaşlı kadın yaralandı Bolu'da ikinci kattan düşen asansördeki yaşlı kadın yaralandı Yeşil alanlar sarı düğün çiçekleriyle renklendi Yeşil alanlar sarı düğün çiçekleriyle renklendi
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Zehirli Mantar Ölüme Götürüyor - Son Dakika


Advertisement