İstanbul'da tarihi eser operasyonu: Sultan Abdülmecid tuğralı vakfiye ele geçirildi - Son Dakika
3. Sayfa

İstanbul'da tarihi eser operasyonu: Sultan Abdülmecid tuğralı vakfiye ele geçirildi

İstanbul'da tarihi eser operasyonu: Sultan Abdülmecid tuğralı vakfiye ele geçirildi Beşiktaş'ta bir işyerine düzenlenen operasyonda halı ve kilimden ahşap sandığa, bakır ibrikten çerçeveli hat levhalara kadar bin 638 obje ve tarihi eser ile çok sayıda parçaya el konuldu Ele geçirilen...

07.11.2022 11:14  Güncelleme: 12:26

İstanbul'da tarihi eser operasyonu: Sultan Abdülmecid tuğralı vakfiye ele geçirildi

Beşiktaş'ta bir işyerine düzenlenen operasyonda halı ve kilimden ahşap sandığa, bakır ibrikten çerçeveli hat levhalara kadar bin 638 obje ve tarihi eser ile çok sayıda parçaya el konuldu

Ele geçirilen eserler arasında Osmanlı padişahlarından Sultan Albdülmecid'in tuğrasının bulunduğu vakfiye de yer alıyor

İSTANBUL - İstanbul'da tarihi eser kaçakçılarına yönelik düzenlenen operasyonda, halı ve kilimden ahşap sandığa, bakır ibrikten çerçeveli hat levhalara kadar bin 638 obje ve tarihi eser ile çok sayıda parça ele geçirildi. Operasyonda ele geçirilen eserler arasında, Osmanlı padişahlarından Sultan Albdülmecid'in tuğrası bulunan vakfiye de yer alıyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, tarihi eser kaçakçılarına yönelik geniş çaplı çalışma başlattı. Fiziki ve teknik araştırmalar neticesinde Beşiktaş'ta işyeri olarak faaliyet yürüten bir adrese 4 Kasım'da operasyon gerçekleştirildi. Adreste yapılan aramalarda, 2863 Sayılı Kanun kapsamında olduğu anlaşılan 27 ayrı halı ve kilim, 13 ahşap sandık ve 18 sandık kapağı, 5 adet Hristiyan inancına göre ikonalar, bakır ibrik ve sürahi, metal tepsiler, onlarca madeni tabak, bardak, cezve, kandil, hamam tası ve çerçeveli hat levhalar ile 2 sedef kakma tabanca ve 1 adet Sultan Abdülmecit tuğralı vakfiyenin de bulunduğu bin 638 eser ele geçirildi.

Vakıf ve tekke mühürlü eserler olmak üzere 656 eser ve obje olmak üzere toplam bin 638 tarihi eser ile CİTES Sözleşmesi kapsamında olduğu düşünülen 5 yabani hayvan derisine el konuldu. Ele geçirilen eserler emniyette sergilenirken, olayla bağlantılı 1 şüphelinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Öte yandan ele geçirilen tarihi eserler emniyette sergilenirken, yapılacak işlemlerin sonunda ilgili kurumlara teslim edileceği ifade edildi.

İstanbul\'da tarihi eser operasyonu: Sultan Abdülmecid tuğralı vakfiye ele geçirildi
Kaynak: İHA

Son Dakika 3. Sayfa İstanbul'da tarihi eser operasyonu: Sultan Abdülmecid tuğralı vakfiye ele geçirildi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement